Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pompa zamiast serca. Lekarze z Wrocławia uratowali życie młodego pacjenta. Pierwsza taka operacja w Polsce

oprac. Monika Fajge
Kardiolodzy i kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadzili operację z pompą Impella 5.5
Kardiolodzy i kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadzili operację z pompą Impella 5.5 UMW
Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wszczepili pacjentowi pompę Impella 5.5. To nowoczesne urządzenie, które odciąża i wspomaga pracę serca. Nasi lekarze dokonali tego jako pierwsi w Polsce.

Pompy Impella nie są nowością na rynku medycznym, wszczepia się je pacjentom z chorym sercem od dawna. Urządzenia są jednak stale ulepszane. Najnowszy model 5.5 – jako pierwsi w kraju – wykorzystali kardiolodzy i kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Pompa zamiast serca – jak to działa

Pompa Impella to niewielkie urządzenie w kształcie wydłużonej rurki. Przez zlokalizowaną w pachwinie tętnicę udową jest implantowane do lewej komory chorego serca. Pompę "dostają" najczęściej pacjenci po zawale lub ostrym zapaleniu mięśnia sercowego, którzy w ciężkim stanie oczekują na transplantację serca.

- Impella przejmuje funkcję lewej komory serca, przepompowuje z niej krew i mechanicznie tłoczy do aorty, a następnie całego układu krwionośnego. Tym samym, umożliwia regenerację narządu - wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski, kierownik Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Do tej pory specjaliści z wrocławskiego Instytutu Chorób Serca używali głównie urządzeń Impella CP i wszczepili ich ponad 50. Pompują one maksymalnie 3,5-4 litra krwi na minutę i mogą pozostawać w ciele pacjenta do pięciu dni.

Pompa Impella czyli nowoczesna technologia

- Impella 5.5 to zupełnie nowa, o wiele bardziej zaawansowana technologia. Jest zakładana przez tętnicę podobojczykową, co umożliwia pacjentowi szybszą rehabilitację, a jej wydajność wynosi do 6 litrów krwi na minutę i może być implantowana nawet na miesiąc - tłumaczy dr hab. Wiktor Kuliczkowski.

Właśnie taką pompę - jako pierwszy w kraju - dostał we Wrocławiu 47-letni mężczyzna.Pacjent miał wrodzone uszkodzenie serca. Kilka tygodni temu przeszedł zawał, który mimo wszczepienia stentów, upośledził narząd tak bardzo, że obecnie jedynym ratunkiem dla mężczyzny jest przeszczep. Pacjent znajduje się na liście oczekujących Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”. Przebywa pod opieką zespołu Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska