Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci odłożą pałki, żeby zaśpiewać

Michał Chęciński
Chór komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku koncertuje od 10 lat.  Policjanci z Wrocławia chcą pójść w ich ślady i już niedługo zaczną próby
Chór komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku koncertuje od 10 lat. Policjanci z Wrocławia chcą pójść w ich ślady i już niedługo zaczną próby Fot. podlaska.policja.gov.pl
Policjanci zrzucą mundury, odłożą pistolety, żeby po pracy udać się na próbę chóru. Pierwsze przesłuchanie do nowo tworzonego zespołu wyłoniło kilkunastu zdolnych funkcjonariuszy. Kolejne odbędą się 13 i 14 maja.

Policjanci postanowili wykorzystać swoje talenty muzyczne i stworzyć chór Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
- Praca w policji jest bardzo trudna i dla funkcjonariuszy takie zajęcia na pewno będą miłą formą odpoczynku- mówi Sara Stanisz, która jest pomysłodawczynią utworzenia policyjnego chóru. Jest dziennikarką "Dylematów Policyjnych", ale skończyła szkołę muzyczną pierwszego i drugiego stopnia, dlatego postanowiła połączyć muzykę z pracą dla policji.
- Pierwsze przesłuchanie odbyło się 15 kwietnia. Zjawili się na nim i mundurowi, i cywile. Tylko niektórzy mieli wcześniej kontakt z muzyką - mówia.

Sara przekonuje, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć śpiewać, bo dobry nauczyciel zrobi chórzystę nawet z zupełnego amatora. 13 i 14 maja odbędzie się drugi nabór i to on przesądzi o kształcie zespołu.
- Żeby utworzyć kameralny chór, wystarczy kilkanaście osób. Kiedy już będziemy wiedzieć, kto będzie w nim śpiewał, ruszymy z próbami i pomyślimy o wyborze repertuaru - mówi Sara Stanisz.
Podczas pierwszego przesłuchania Sara wraz ze swoją mamą Barbarą Stanisz, która będzie pedagogiem wokalnym chóru, sprawdzała głosy kandydatów. Wszyscy, którzy nie fałszowali i rokowali na dobrych chórzystów, przeszli kwalifikacje. Na razie wybrano kilkanaście osób obu płci.

- Gdy już wyłonimy skład, to ruszymy z regularnymi próbami, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Prawdopodobnie zaczniemy po wakacjach. Każdą próbę zaczyniemy od rozśpiewania. Będziemy też pracować nad odpowiednią emisją głosu i oczywiście rozszyfrowywać same utwory - zapowiada Barbara Stanisz.
Pedagog dodaje też, że chórzyści przede wszystkim nie powinni fałszować i mieć nośny, dźwięczny głos.
- Ważne też, żeby nikt nie wybijał się swoją barwą głosu i by każdy śpiewał rytmicznie - podkreśla Barbara Stanisz. W jej przekonaniu wśród amatorów można znaleźć wielu bardzo zdolnych muzyków i ma nadzieję, że w przypadku policjantów będzie podobnie.
Na przesłuchanie mogą zgłaszać się nie tylko policjanci, ale też ich rodziny i znajomi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska