Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki cen wywozu śmieci. Wrocław jest kompletnie bezbronny. Radni mają pomysł, jak to zmienić

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Wysoki wzrost cen wywozu śmieci we Wrocławiu. Radni wnoszą interpelację o stworzenie gminnego systemu gospodarowania odpadami.
Wysoki wzrost cen wywozu śmieci we Wrocławiu. Radni wnoszą interpelację o stworzenie gminnego systemu gospodarowania odpadami. Karolina Kwiatek/Polska Press
- Postulujemy stworzenie gminnego systemu gospodarowania odpadami, który sprawi, że wrocławianie nie będą uzależnieni od tego, co dyktuje rynek. Wrocław w tym momencie jest totalnie bezbronny - mówi Michał Kurczewski, radny Rady Miejskiej Wrocławia. Jakie pomysły na rozwiązanie problemu wysokich cen wywozu odpadów komunalnych mają radni miejscy z PiS-u?

W poniedziałek (13 lutego) na wrocławskim Rynku odbyła się konferencja prasowa radnych Rady Miejskiej Wrocławia reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość. Skupili się na zmianie cen stawek za wywóz śmieci. Od 1 lutego 2023 r. cena za odbiór odpadów posegregowanych wynosi we Wrocławiu 41,24 zł za osobę.

- Wrocław jest w czołówce, w zasadzie ma największą opłatę za osobę, jeśli chodzi o odpady. Są miasta, które mają stawki między 10 a 15 zł, np. Toruń, Ciechanów, Ostrołęka czy Stalowa Wola. Tych miast też nie brakuje. Tymczasem zmierzamy w kierunku bardzo niebezpiecznym - mówi Michał Kurczewski, radny Rady Miejskiej Wrocławia z PiS-u.

Radni przekonują, że Wrocław potrzebuje gminnego, kompleksowego systemu gospodarowania odpadami. Ma on sprawić, że mieszkańcy nie będą uzależnieni od tego, co dyktuje rynek.

- Wrocław jest totalnie bezbronny w tym momencie, a Prezydent bardzo ogólnikowo wypowiada się na temat planowanych zmian. Potrzebujemy konkretów, które zostaną przedyskutowane na radzie miasta i przejścia do natychmiastowego działania. Mieszkańcy Wrocławia nie mają czasu, a wkrótce być może okaże się, że opłaty będą musiały jeszcze bardziej wzrosnąć - dodaje.

Według radnych mieszkańcy gmin, gdzie działają tego typu rozwiązania, nie muszą się martwić "horrendalnymi" podwyżkami, a włodarze mają kontrolować sytuację na lokalnym rynku odpadów. Wystosowali interpelację do Prezydenta Wrocławia, w której przedstawiają swój pomysł. Jej treść zamieszczamy poniżej.

Interpelacja do Prezydenta Wrocławia

Wrocław, 13 lutego 2023 r.

Szanowny Pan
Jacek Sutryk
Prezydent Wrocławia

INTERPELACJA

dotyczy: niezwłocznego podjęcia działań w kierunku obniżenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującej we Wrocławiu od lutego bieżącego roku poprzez budowę gminnego systemu kompleksowego gospodarowania odpadami.
Szanowny Panie Prezydencie,
Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559, 583, 1005, 1079, 1561), wypełniając obowiązek działania dla dobra gminy i jej mieszkańców, składamy interpelację postulującą niezwłoczne podjęcie działań w kierunku obniżenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującej we Wrocławiu od lutego bieżącego roku poprzez budowę gminnego systemu kompleksowego gospodarowania odpadami.
Co najmniej od połowy lipca 2022 roku, kiedy zostały otwarte oferty w pierwszym przetargu na odbiór, zbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów, Prezydent Wrocławia oraz kierownictwo Urzędu Miasta Wrocławia mają wiedzę o nadchodzącym, gwałtownym wzroście kosztów obsługi Gminy Wrocław w zakresie odpadów. W pierwszym przetargu (obsługa przez okres 3 lat) z kwietnia ubiegłego roku Gmina Wrocław otrzymuje oferty ponad dwukrotnie wyższe niż obecnie obowiązujące. W przetargu zorganizowanym we wrześniu 2022 roku (obsługa przez okres 1 roku i mocno okrojona częstotliwość odbioru odpadów) gmina Wrocław otrzymuje z kolei z ofert kwoty czterokrotnie wyższe niż dotychczasowe.
Pomimo wiedzy o zbliżającym się wielkimi krokami wzroście cen nie rozpoczęto działań, które przywróciłyby podmiotowość miastu w zakresie kontroli nad kosztami związanymi z generowaniem odpadów we Wrocławiu. W przypadku mocno ograniczonej konkurencji na lokalnym rynku należy przywrócić zdolność Gminy Wrocław do kompleksowego gospodarowania odpadami we własnym zakresie. Opłata, która weszła w życie w lutym bieżącego roku jest wyzwaniem dla budżetów domowych wrocławian i należy podjąć działania, które pozwolą ją obniżyć.
Część samorządów w Polsce prowadzi własne przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zachowując kluczowe dla bezpieczeństwa gminy zasoby i kompetencje. Mieszkańcy tych gmin nie muszą martwić się horrendalnymi podwyżkami, a ich włodarze w dużej mierze kontrolują sytuację na lokalnym rynku odpadów.
Należy dziś energicznie i w trybie pilnym przejść do działania. Jako radni nie usłyszeliśmy do tej pory konkretów co do planu działań przywracających podmiotowość miastu w zakresie kontroli nad kosztami związanymi z generowaniem odpadów we Wrocławiu. Oczekujemy pilnego zaprezentowania Radzie Miasta planu wyjścia z kryzysu w oparciu o zasoby gminne, debaty nad nim oraz niezwłocznego przejścia do jego realizacji.

Z poważaniem

Chudzik Janusz
Grzechnik Robert
Kellner Małgorzata
Kilijanek Andrzej
Kurczewski Michał
Maryński Piotr
Olbert Łukasz
Pieńkowski Robert
Piwoński Dariusz
Radni i Radna Rady Miejskiej Wrocławia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska