Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PO nie chce dyskutować we Wrocławiu o likwidacji kopalń. PiS chce nadzwyczajnej sesji sejmiku

Malwina Gadawa
Bezpartyjni Samorządowcy wspólnie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości złożyli dzisiaj w sejmiku Dolnego Śląska projekt uchwały, w którym nie zgadzają się na likwidację kopalń węgla kamiennego na Śląsku i w Małopolsce. Według nich, takie działania mogą spowodować katastrofalne skutki dla społeczeństwa. Radnym nie udało się jednak wprowadzić tego punktu do porządku obrad, ponieważ nie zgodziła się na to koalicja PO-PSL. Barbara Zdrojewska, przewodnicząca sejmiku tłumaczy, że Platforma głosowała przeciw zmianie porządku obrad, ponieważ ta sprawa nie dotyczy Dolnego Śląska. Mimo to, PiS domaga się zwołania w tej sprawie nadzwyczajnej sesji sejmiku.

Poniżej treść stanowiska, jakie chcieli dzisiaj przegłosować radni PiS i Bezpartyjnych Samorządowców.

1. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjmuje z zaniepokojeniem plan restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego sprowadzający się do prostej likwidacji kopalń węgla kamiennego ,które znalazły się poniżej progu rentowności pomimo tego, iż nie wyeksploatowano ich złóż.
2. Restrukturyzacja polegająca na likwidacji kopalń z powodu okresowego spadku cen węgla jest przejawem krótkowzroczności która może mieć dla Państwa Polskiego katastrofalne konsekwencje zarówno gospodarcze jak i społeczne.
3. Dolny Śląsk był świadkiem i terenem podobnie prowadzonego procesu likwidacji kopalń Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, zakończonego wielką społeczną katastrofą z której skutkami subregion wałbrzyski boryka się do dnia dzisiejszego. Katastrofie tej nie zapobiegło otwarcie specjalnej strefy ekonomicznej który to scenariusz w niemal dokładnie powtarzanej formie proponowany jest obecnie dla Górnego Śląska i Małopolski.
4. Sejmik Województwa Dolnośląskiego podnosi fakt, że obciążenie fiskalne wydobycia węgla istotnie wzrosło w latach 2004-2014 co nie pozostaje bez wpływu na rentowność kopalń węgla kamiennego. Sejmik zwraca jednocześnie uwagę że identyczna sytuacja ma miejsce z kopalniami miedzi po wprowadzeniu podatku od wydobycia miedzi i srebra.
5. Dlatego proponowany scenariusz działań trudno nie uznać za kolejny - po ustanowieniu podatku od wydobycia niektórych kopalin- akt szkodliwej dla branży górniczej polityki Państwa ignorującej wpływ górnictwa na miejsca pracy, innowacyjność i sytuację społeczną.
6. Sejmik Województwa Dolnośląskiego uważa za konieczne utrzymanie niezależności energetycznej Kraju w oparciu o posiadane zasoby surowcowe i technologie oraz podjęcie na forum międzynarodowym skutecznej walki ze sprzecznymi z polską Racją Stanu próbami sztucznego fiskalnego pogarszania rentowności energetyki węglowej. Próby takie służą wymuszeniu sztucznego odejścia od energetyki węglowej na rzecz innych technologii i surowców których dysponentami są podmioty zagraniczne.
7. Sejmik Województwa Dolnośląskiego sprzeciwia się jednocześnie wszelkim próbom antagonizowana grup społecznych przeciwko sobie. Działania takie są zaprzeczeniem solidarności społecznej i godzą w podstawy narodowej jedności.
8. Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje do Władz państwowych o odstąpienie od tej formy restrukturyzacji branży górnictwa węgla kamiennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska