Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papier do potęgi "K". Wystawa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

reklama

Tekst alternatywny

O tym, że papier jest materiałem niezwykle uniwersalnym, wiadomo nie od dzisiaj. Znany głównie jako nośnik przekazów tekstowych lub produkt higieniczno-sanitarny, sam rzadko staje się obiektem fascynacji artystycznej.

Wystawa „PaperK”, (www.wroclaw2016.pl/paperk) ukazująca zastosowanie papieru jako artystycznego tworzywa, zostanie otwarta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (www.muzeumpapiernictwa.pl/aktualnosci ) w piątek 9 grudnia o godz. 16:00. Pokaże, jak w twórczości dwóch artystek z przeciwległych krańców Unii Europejskiej, Hiszpanii i Polski, papier przybiera przeróżne formy: biżuterii, przestrzennych rzeźb, przedmiotów użytku domowego (np. papierowych lamp), jak również elementów garderoby (np. nakryć głowy).

Autorki tych prac związane są z miastami, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (www.wroclaw2016.pl ): Kikis Alamo (https://vimeo.com/129418663 pochodzi z Hondarribii, miejscowości położonej w pobliżu San Sebastián (www.sansebastianturismo.com/en ), a Krystyna Dyrda-Kortyka (www.krystyna.kortyka.pl) jest wrocławianką (www.wroclaw.pl). Stąd pomysł wspólnej wystawy pod nazwą „PaperK”, kodującą w wykładniku potęgi imiona obu artystek.

Tekst alternatywny
Kikis Alamo. Rzeźba z cyklu "Bajkowa architektura"

Kikis Alamo i Krystyna Dyrda-Kortyka są absolwentkami wyższych szkół plastycznych. Na ich twórczość wpływa zarówno pochodzenie, jak i miejsce zamieszkania. Szerokość geograficzna i charakterystyczna dla niej roślinność powodują, że Krystyna posługuje się głównie masą celulozową, Kikis natomiast swoje obiekty tworzy z włókien lnianych, kozo, abaki. Ich prace różni technika, forma, tematyka, a także klimat. Ulubionym tematem Kikis jest architektura, przez nią samą nazwana „bajkową”. Są to miniaturowe budowle, utrzymane w jednakowej, surowej kolorystyce, które rozbudzają wyobraźnię. Przeciwieństwem są prace Krystyny, w których główną rolę odgrywa gra kolorów, oddająca piękno miejsc i przyrody. Powstałe w ten sposób kompozycje przyrównać można do obrazów, tylko że namalowanych „papierem”. Prace artystek, choć tak różne, mają wspólny mianownik – jest nim profesjonalizm i miłość do papieru.

Tekst alternatywny
Krystyna Dyrda-Kortyka "Białe kruki"

Baskijsko-dolnośląski projekt wystawienniczy doskonale wpisuje się w cykl wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastián 2016. Jego międzynarodowy charakter, skonfrontowanie prac artystek, dobór specyficznego środka wyrazu, jakim jest papier, ma prowokować do dyskusji o współczesnej sztuce europejskiej, w tym wypadku – o sztuce papieru.

Tekst alternatywny
Fot. T. Szewczyk

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (www.mkidn.gov.pl/?lang=PL ). Wystawa czynna będzie dla zwiedzających do końca marca 2017.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (www.duszniki.pl) – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.umwd.dolnyslask.pl

Patronat honorowy nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Beata Dębowska

Marta Nowicka

Kuratorki wystawy

Tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska