Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent "Pilny" - w przychodni "Dobrzyńska" pilotażowy program na długie kolejki do lekarza

Agata Grzelińska
Pacjent PILNY. Co to znaczy?
Pacjent PILNY. Co to znaczy? archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne
Mimo że w Centrum Medycznym „Dobrzyńska” pracuje 10 endokrynologów, pacjenci czekają na wizytę nawet 3 lata. Aby skrócić kolejkę i przede wszystkim jak najszybciej przyjąć tych, którzy naprawdę są chorzy i potrzebują pilnego zbadania przez specjalistę, od września w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej wprowadzono pilotażowo jedyne w Polsce medyczne kryteria kwalifikacji pacjentów do kategorii PILNY. Co to znaczy?

Pacjent, który przyjdzie zarejestrować się do poradni endokrynologicznej ze skierowaniem z dopiskiem „pilne” albo „cito”, dostaje do wypełnienia krótki kwestionariusz. Jest to wniosek o przyjęcie do poradni w trybie pilnym. Wpisuje swoje dane i zaznacza, jakie ma zrobione badania i wpisuje ich wyniki, wpisuje też dodatkowe informacje np. o innych chorobach, na które cierpi, czy przyjmowanych lekach. Dołącza skierowanie. Jeszcze tego samego dnia wniosek rozpatruje lekarz endokrynolog i decyduje, czy pacjent ma faktycznie być przyjęty w trybie pilnym, czy jednak może poczekać. Bywa, że lekarz prosi o uzupełnienie wniosku np. o badania.

- Pacjent dostaje tę decyzję, jeżeli się z nią nie zgadza, może odebrać skierowanie i pójść do innej poradni – mówi Maciej Sokołowski, dyrektor CM „Dobrzyńska”. - Taki wniosek mogą złożyć nie tylko pacjenci ze skierowaniem z adnotacją „pilne”. Pacjent, który ma zwykłe skierowanie, ale jego stan zdrowia się pogorszył, też może złożyć taki wniosek. Jeżeli spełnia kryteria medyczne, zostanie przyjęty w trybie pilnym.

Maciej Sokołowski tłumaczy, skąd pomysł na takie rozwiązanie problemu kolejek.

- W poradni endokrynologicznej mamy pod opieką 8 tysięcy pacjentów. Średnio miesięcznie przyjmujemy 1200 pacjentów. W kolejce czeka 32 pacjentów ze skierowaniami z adnotacją „pilne” i 1265 w stanie stabilnym – wylicza Maciej Sokołowski, dyrektor CM „Dobrzyńska”. - Na pilną wizytę czeka się przynajmniej 19 dni, a na stabilną 534 dni. Między innymi dlatego, że część skierowań z adnotacją pilne, nie ma uwarunkowania medycznego. Postanowiliśmy to uporządkować.

Najpierw endokrynolodzy z „Dobrzyńskiej” opracowali wspomniane medyczne kryteria kwalifikacji pacjentów do kategorii PILNY. Są to m.in.: jawna udokumentowana badaniami nadczynność i niedoczynność tarczycy, nowotwory tarczycy, guzy nadnerczy, guzy przysadki. Kryteria uwzględniają też pacjentów z tzw. zieloną karta i kobiety w ciąży z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.

Opracowaną przez endokrynologów listę kryteriów zaakceptował prof. dr hab. n. med. Marek Mędraś, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i Narodowy Fundusz Zdrowia. Poinformowani zostali też lekarze rodzinni.

Nowe zasady obowiązują na Dobrzyńskiej od września. Mają skrócić kolejkę, zwłaszcza na pilne konsultacje i przyspieszyć leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska