Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120 dni oczekiwania na rezonans magnetyczny i 27 dni na tomografię komputerową. W którym dolnośląskim szpitalu nie ma kolejki?

Alina Gierak
Alina Gierak
Badanie tomografem komputerowym służy do wykrywania pierwotnych i wtórnych zmian nowotworowych. Pacjenci onkologiczni powinni być przebadani jak najszybciej.
Badanie tomografem komputerowym służy do wykrywania pierwotnych i wtórnych zmian nowotworowych. Pacjenci onkologiczni powinni być przebadani jak najszybciej. Janusz Wótowicz/Polskapress
W chorobie onkologicznej liczy się czas, szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii. Tymczasem na Dolnym Śląsku są szpitale, gdzie na badania diagnostyczne czeka się cztery miesiące. Onkofundacja Alivia, która codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych oraz na pierwszą wizytę onkologiczną w placówkach medycznych w całej Polsce, bije na alarm. Sprawdźcie, w których dolnośląskich szpitalach chorzy onkologicznie czekają na badania się najkrócej, a gdzie kolejka jest najdłuższa. W galerii znajdziecie porównanie Dolnego Śląska z innymi regionami w Polsce.

Spis treści

Dlaczego rosną kolejki do badań?

Uwolnienie limitów finansowania badań rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową w kwietniu 2019 roku spowodowało znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach. Jednak już od 2021 roku obserwowany jest trend rosnący. Dlaczego?

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mała dostępność radiologów oraz urządzeń wykorzystywanych do diagnozowania obrazowego.

Kolejka do badania rezonansem magnetycznym w trybie normalnym wynosi średnio w Polsce 80 dni i jest o 22 dni dłuższa niż w październiku 2021. Dodatkowo na opis badania chorzy czekają 27 dni. To o tydzień dłużej niż dwa lata temu. Nieznacznie wydłużył się czas oczekiwania na badanie z opisem tomografii komputerowej. W 2021 średnia w Polsce wyniosła 51 dni, obecnie 56 - mówi Aleksandra Ciompała, Koordynatorka ds. programów pomocowych w Onkofundacji Alivia.

Ile na Dolnym Śląsku czeka się na pierwszą wizytę u onkologa?

Od kwietnia 2023 roku Onkofundacja Alivia, oprócz kolejek do badań obrazowych, bada też dostęp do lekarzy onkologów. Sprawdzana jest długość oczekiwania na pierwszą wizytę w trybie zwykłym oraz pilnym.

Na pierwszą wizytę do onkologa w województwie dolnośląskim, w trybie zwykłym (bez skierowania) pacjenci w październiku 2023 roku czekali średnio 26 dni. Najdłuższa kolejka była w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie i sięgała 109 dni, a najkrótsza w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu - 2 dni.

Chorzy, którzy posiadają kartę DILO mogą umawiać się na wizytę do tego specjalisty w trybie pilnym. W tym przypadku średni czas oczekiwania w województwie dolnośląskim w październiku 2023 roku wyniósł 13 dni.

Średnio w Polsce na pierwszą wizytę do onkologa bez skierowania w trybie zwykłym, zgodnie z danymi za październik 2023 roku, czeka się 39 dni, a z kartą DILO 23 dni. Warto przypomnieć, że cały proces diagnostyki wstępnej w ramach karty DILO nie powinien przekraczać 28 dni.

Prowadzone są drogie i wysokozasięgowe kampanie uświadamiające pacjentów, jak ważny, w chorobie onkologicznej, jest czas, szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii. Tymczasem pacjent z podejrzeniem lub wstępną diagnozą choroby onkologicznej, który powinien zostać przyjęty w trybie pilnym, na wizytę oczekuje kilka tygodni, a potem kolejne na diagnostykę. To może spowodować zaprzepaszczenie szans na skuteczne leczenie, a często również wyleczenie - komentuje Aleksandra Ciompała z Onkofundacji Alivia.

Zobacz też:

Ile czeka się na Dolnym Śląsku na tomografię komputerową?

Dane z portalu _Onkoskaner.pl _pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym w październiku 2023 roku pacjenci czekali w woj. dolnośląskim średnio 27 dni.

  • Najdłuższa kolejka była w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze i sięgała 130 dni
  • Najkrótsza kolejka była we Wrocławiu, w ośrodkach Affidea i Tomma - tylko 1 dzień.
  • Czas oczekiwania w trybie pilnym w woj. dolnośląskim wynosił średnio 21 dni.

Sprawdźcie TUTAJ czas oczekiwania na tomografię komputerową w dolnośląskich placówkach.

Ile czekają chorzy na Dolnym Śląsku na wykonanie rezonansu magnetycznego?

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy na Dolnym Śląsku czekali średnio 120 dni.

  • Najdłuższa kolejka była w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Świdnicy i sięgała 243 dni
  • Najkrótsza w EuroMediCare Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią we Wrocławiu - 27 dni.
  • Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 87 dni.
  • W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w woj. dolnośląskim w październiku 2023 w trybie zwykłym wynosił 28 dni, a w pilnym - 25 dni.

TUTAJ sprawdzicie, ile się czeka na rezonans magnetycznych w szpitalach i przychodniach na Dolnym Śląsku.

Czytaj także:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska