Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy plenerowej „Niezależne Zrzeszenie Studentów. Studencka Solidarność” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W otwarciu wystawy wzięli udział byli i obecni członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
W otwarciu wystawy wzięli udział byli i obecni członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Janusz Gajdamowicz
Czterdzieści lat temu powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, przez współczesnych i historyków nie bez przyczyny zwane młodzieżową, studencką „Solidarnością”. We Wrocławiu przy ul. Kuźniczej stanęła wystawa przypominająca tamte czasy.

Otwarcie wystawy odbyło się w obecności przedstawicieli władz samorządowych, administracyjnych, jej pomysłodawców, twórców, świadków tamtych wydarzeń, ale też już kolejnego pokolenia reprezentującego dzisiaj Niezależne Zrzeszenie Studentów. - O NZS-ie nie potrafię mówić inaczej niż z wielką miłością i wielkim wzruszeniem, bo to nasza piękna młodość, ale też wyzwanie, któremu mam nadzieję podołaliśmy – mówił Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty i zarazem świadek wydarzeń sprzed 40 lat. - My nie jesteśmy byle co! My jesteśmy Naród Polski! Mamy długą, ponad 1000-letnią historię naznaczoną pięknymi kartami. I mimo że zdarzały się chwile tragiczne, to jednak zdecydowana większość to wydarzenia wspaniałe, dumne, piękne i zwycięskie. Jedną z nich – ważną, współczesną i zwycięską jest „Solidarność”. To właśnie z jej ideałów wyrosło Niezależne Zrzeszenie Studentów – wspominał doświadczony pedagog.

- To była sentymentalna podróż przez kawałek mojej młodzieńczej historii oraz wspominania różnych postaci i sytuacji, a temu wszystkiemu często towarzyszyła nutka wzruszenia – opowiadał Paweł Skrzywanek, twórca wystawy, który w latach 80. XX w. był działaczem podziemnej struktury NZS na Uniwersytecie Wrocławskim. - Na wystawie można zobaczyć po raz pierwszy dużo wcześniej niepublikowanych zdjęć, co ciekawe jest też wiele fotografii z zasobów ówczesnej służby bezpieczeństwa, która rozpracowywała operacyjnie nasze koleżanki i kolegów. Dlatego przechodząc ul. Kuźniczą warto spojrzeć na te plansze i przypomnieć sobie tamte czasy lub się z nimi zapoznać – zachęca historyk.

- Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj tak namacalnie doświadczyć tej historii, to wyjątkowa dla nas chwila i bardzo zależy mi na tym, aby dzisiejsi działacze NZS-u doświadczali jej i ją też pielęgnowali – mówi nam tuż po zakończeniu uroczystości Kamila Walkowiak, przewodnicząca NZS na Uniwersytecie Wrocławskim. - To był długo oczekiwany przez nas jubileusz i wreszcie mamy okazję żeby się spotkać ze świadkami tej historii i patrzeć na wystawę, która przypomina czasy, kiedy to musieli walczyć zarówno o sprawy studentów, ale też o wolność naszej Ojczyzny – podkreśla studentka.

40-lecie NZS to doskonała okazja do wspomnień i spotkań z byłymi działaczami NZS. Z tej okazji organizatorzy jubileuszowych obchodów zapraszają 13.11.2021 r. do Starego Klasztoru przy ul. Purkyniego 1, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się dyskusja panelowa pt. "NZS wczoraj i dziś". Wydarzeniu będą towarzyszyły także liczne koncerty, odsłonięcie nowego wrocławskiego krasnala - eNZeteSiaka oraz uroczysta msza św. w intencji zmarłych członków NZS.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska