Od grudnia pociągi wracają do Świeradowa-Zdroju! Koleje Dolnośląskie przejmują też linię do Głogowa

Materiał informacyjny Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Koleje Dolnośląskie przewiozły już ponad 100 mln pasażerów i ciągle się rozwijają
Koleje Dolnośląskie przewiozły już ponad 100 mln pasażerów i ciągle się rozwijają
Wraz z nowym kolejowym rozkładem jazdy, który wejdzie w życie 10 grudnia, pasażerów czeka wiele zmian. Ale będą to zmiany na lepsze! Po prawie 30 latach pociągi pojawią się w Świeradowie-Zdroju; po dolnośląskim odcinku Nadodrzanki pasażerów wozić będą tylko nowoczesne składy Kolei Dolnośląskich. Mieszkańcy Jedliny-Zdroju i Głuszycy zyskają codzienne połączenia, zamiast jedynie weekendowych.

Dzięki działaniom Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Świeradów-Zdrój wraca na kolejową mapę Polski po 27 latach! Kompleksowo wyremontowana została cała linia nr 317 od Gryfowa Śląskiego, przez Mirsk do Świeradowa-Zdroju. Składy Kolei Dolnośląskich zatrzymają się także na przystankach: Proszówka, Mroczkowice i Orłowice.

Każdego dnia po tej trasie kursować będzie 9 par pociągów, aby zapewnić mieszkańcom stałe i atrakcyjne połączenie. Linia kolejowa od Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju liczy 17 km, będzie ją można pokonać w niespełna 20 minut.

Z inicjatywy naszego samorządu kolej wróciła już między innymi do Chocianowa, Bielawy, Sobótki czy Jedliny-Zdroju. Dla nas najważniejszy jest mieszkaniec, dlatego odpowiadamy na jego potrzeby i uruchamiamy następne połączenia kolejowe, aby każdy Dolnoślązak bez problemu mógł dojechać do pracy, szkoły, miejsc kultury czy atrakcji turystycznych. Już dziś widzimy, jak popularne są nasze pociągi, dlatego stałe doskonalenie oferty przewozowej jest dla nas bardzo ważne. Dolnośląska kolej jest i będzie wzorem do naśladowania – zapewnia Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dla nas najważniejszy jest mieszkaniec, dlatego uruchamiamy następne połączenia kolejowe, aby każdy mógł dojechać do pracy, szkoły, miejsc kultury czy
Dla nas najważniejszy jest mieszkaniec, dlatego uruchamiamy następne połączenia kolejowe, aby każdy mógł dojechać do pracy, szkoły, miejsc kultury czy atrakcji turystycznych – Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wraz z nowym kolejowym rozkładem jazdy wiele dobrego wydarzy się także dla mieszkańców Brzegu Dolnego, Ścinawy, czy Wołowa. Tzw. Trasę Nadodrzańską, czyli linię z Wrocławia do Głogowa, od grudnia obsługiwać będą wyłącznie składy Kolei Dolnośląskich. To nowoczesne, komfortowe i ekologiczne pociągi.

Dotychczas po tej linii jeździły także pojazdy Polregio, ale w związku z dużym zainteresowaniem podróżnych ofertą i jakością usług oferowanych przez KD, kolejny rozkład jazdy zostanie ułożony w taki sposób, że samorządowy przewoźnik przejmie wszystkie kursy na tej trasie. Pociągów będzie dużo, aby każdy chętny mógł skorzystać z nich w dogodnym dla siebie momencie.

- Naszym priorytetem jest przywracanie połączeń kolejowych na całym Dolnym Śląsku, aby ułatwić mieszkańcom i turystom przemieszczanie się po regionie. Bardzo ważne jest dla nas także podnoszenie jakości oferty kolejowej i komfortu podróżnych. Koleje Dolnośląskie mają jedną z najnowocześniejszych flot w kraju i cały czas się rozwijają. Jestem przekonany, że nowa oferta zadowoli wszystkich podróżnych korzystających z linii do Głogowa – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Od grudnia codzienne połączenie kolejowe zyskają także mieszkańcy Jedliny-Zdroju i Głuszycy. Regularne kursy wrócą tam więc po przeszło 30 latach! Odcinek między Świdnicą i Jedliną-Zdrój (dziś linia nr 266), nazywany linią Doliny Bystrzycy, to jedna z najpiękniej krajobrazowo położonych tras kolejowych w Polsce. To typowa linia górska – na długości 22km teren wznosi się o ponad 200m.

Połączenie zlikwidowano na początku lat 90-tych XX wielu, po rewitalizacji przez PKP PLK pociągi Kolei Dolnośląskich wróciły tam w czerwcu tego roku – jednak początkowo tylko w weekendy. Teraz regionalny przewoźnik uruchamia stałe, codzienne połączenie w relacji Jaworzyna Śląska – Głuszyca.

To nie koniec ważnych zmian na kolejowej mapie Dolnego Śląska! W regionie trwa największy w skali kraju projekt rewitalizacji i przywracania ruchu pasażerskiego na zamkniętych, często od kilkudziesięciu lat, liniach kolejowych. Już niedługo pociągi Kolei Dolnośląskich pojadą między innymi do Karpacza!

Nowy przewoźnik to nowa jakość dla pasażerów
Nowy przewoźnik to nowa jakość dla pasażerów

Rozszerzająca się cały czas siatka połączeń i przywracanie kolei na nowych trasach wymaga inwestycji w nowe pociągi. W ostatnim czasie regionalny przewoźnik zakupił aż 31 nowoczesnych składów pasażerskich: 6 sztuk elektrycznych Impuls2 oraz 25 sztuk hybrydowych Elf2, dzięki czemu stał się posiadaczem największej floty pojazdów Elf2 w Polsce. Na nowy tabor wydano łącznie prawie 900 mln zł, m.in. z funduszy europejskich. Dzięki temu mieszkańcy mogą jeździć po Dolnym Śląsku składami komfortowymi i ekologicznymi, wyposażonymi m.in. w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz wifi. Dbanie o jakość przewozów daje wymierny efekt. Koleje Dolnośląskie w ubiegłym roku przewiozły ponad 16 mln pasażerów, a w ciągu 15 lat swojej działalności – ponad 100 mln!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska