Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu jest chodnik, który redukuje smog. Co o tym sądzą wrocławianie?

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Znajdziecie go przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu.
Znajdziecie go przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu. Karolina Kwiatek/Polska Press
Chodniki we Wrocławiu są różne - krzywe, z dziurami i krasnalami po bokach, ale czy słyszeliście o takich, które redukują smog? Przy ul. Powstańców Śląskich znajdziecie ciąg wyłożony zielonym betonem! Jak działa i co sądzą o nim wrocławianie? Przeczytajcie poniżej.

Przy ruchliwej ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu został położony chodnik z zielonego betonu. Z wyglądu przypomina zwyczajne płyty, jednak odróżnia je od nich skład. Jak przekazuje Tomasz Sikora z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, pomysł na beton, który poprawia jakość powietrza, został wykorzystany przez inwestora - firmę Skanska SA.

- Na pewno tam, gdzie buduje Skanska, będziemy im sugerować wykorzystanie tego rozwiązania, bo jest to ciekawy pomysł - mówi Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Zielony beton we Wrocławiu. Zdania mieszkańców podzielone

Jak przekazuje inwestor, promienie słoneczne, które padają na powierzchnie chodnika, sprawiają, że dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla zdrowia cząstek NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu, które wraz z wodą deszczową mają być odprowadzane prosto do gleby.

- To przyjazne środowisku rozwiązanie będzie kontynuowane. W ciągu roku zneutralizuje zanieczyszczenia wytworzone przez samochód z silnikiem diesla, który w tym samym czasie przejechał ponad 26 000 km - przekazuje Skanska.

Jak na zapewnienia inwestora reagują mieszkańcy? Ich zdanie nie jest jednogłośne:

- Gdyby tego chodnika nie było, a w jego miejscu rosła trawa, wtedy rzeczywiście redukcja smogu i zanieczyszczeń byłaby prawdą. To jednak jest produkt przemysłowy wymagający energii i zasobów pochodzących z wydobycia składników do jego wytworzenia. Źle pojęta ekologia - mówi pan Ronald.

- To się nazywa nauka. Wszystko za sprawą specjalnego dodatku do betonu w postaci pasty [...]. Dwutlenek węgla, który jest cięższy od tlenu, opada właśnie w kierunku gleby, gdzie w skutek prostej reakcji chemicznej jest absorbowany przez płyty chodnikowe. Sama płyta poprzez absorbcję nie zwiększa swojego rozmiaru, a wagę - rozkłada sprawę na czynniki pierwsze - komentuje pani Liliana.

- To prześmiewcze napisy, bo przecież wiemy, jak działają zabetonowane miejsca bez zieleni - mówi pani Irena, na co odpowiada jej pan Zbyszek: - To chwyt reklamowy.

Na ten moment początek ul. Powstańców Śląskich (Centrum Południe) jest jedynym miejscem we Wrocławiu, gdzie firma zastosowała beton oczyszczający powietrze. Skanska nie wyklucza wykorzystania surowca w przyszłych inwestycjach na terenie stolicy Dolnego Śląska.

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska