Muzyka Wrocławska - nowy kierunek w muzyce poważnej

Materiał promocyjny Muzyka Wrocławska
Muzyka Wrocławska to oryginalna formuła koncertowa, która ma na celu pobudzić nowy rodzaj doznań muzycznych i dać sporą dawkę pozytywnej energii. Muzyka Wrocławska jest tworzona we Wrocławiu przez wrocławskiego kompozytora Wiesława Małuchę, zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Wiedeńskiej Akademii Muzyki Klasycznej w roku 2022. Jej celem jest promocja kulturalna Wrocławia i Dolnego Śląska.

Muzyka Wrocławska nawiązuje do kanonów muzyki klasycznej, ale główny nacisk stawia na te cechy, które wpływają na organizm człowieka.

Koncerty z muzyką, która leczy

Muzykę, opracowywaną dla koncertów Muzyki Wrocławskiej, cechuje bogactwo oryginalnych pomysłów melodycznych, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią i ciepłą barwą instrumentów, pozwalają odbiorcy na pełne wyciszenie się i udział w podróży muzycznej w nieznane mu dotąd zakątki. Śmiało można zaliczyć tę muzykę do leczących zarówno ciało i duszę, co potwierdzają liczne opinie jej słuchaczy.

Człowiekowi potrzebna jest muzyka, z której można czerpać siły. Dotykając tego pokładu, dostrzegamy muzykę, harmonię, swój własny rytm, co pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój, zgodę z samym sobą i z otoczeniem. Wspólne przeżywanie pozytywnych emocji daje również szansę na przełamanie barier nieśmiałości i rozładowanie napięcia – mówią o swoich koncertach autorzy i wykonawcy.

Kompozycje Wiesława Małuchy wykonywane już były we Wrocławiu m.in. w NFM, Sali Koncertowej Radia Wrocław, Sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Oratorium Marianum, Synagodze pod Biłaym Bocianem, Klubie Muzyki i Literatury, Klubie Garnizonowym, i innych wrocławskich placówkach kultury, a poza Wrocławiem w Filharmonii Dolnośląskiej, Zielonogórskiej, na Uniwersytecie w Poznaniu , w Bazylice w Wambierzycach, a także w pałacach Staniszów, Pakoszów i Wojanów i zamku Korzkiew k/Krakowa.

Muzyka Wrocławska jest regularnie wykonywana przez różne składy orkiestrowe i solistów Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod dyrekcją dr hab. Wiktora Kuznetsowa. Okazjonalnie jest lub była wykonywana przez Filharmonię Dolnośląską pod dyrekcją dr Szymona Makowskiego, „Orkiestrę Wszechczasów” pod dyrekcją dr Mariusza Dziubka, Filharmoników Wrocławskich i Kwartet „Con Vigore” w opracowaniu i pod dyrekcją artystyczną prof. Tadeusza Zatheya, Polski Kwintet Fortepianowy z Wrocawia, Kwintet Muzyki Wrocławskiej z Jeleniej Góry, wrocławski kwartet „The Sound Quartet” , a także podczas specjalnego koncertu we Wrocławiu - dedykowanemu pamięci Tomasza Stańki - przez uczestników warsztatów New York Jazz Masters 2018 w opracowaniu Deny DeRose. Solistami byli m.in. József Lendvay, Viktor Kuznetsov, Tomasz Strahl, Przemysław Witek, Gracjan Szymczak, Piotr Niemiec, Marcin Grabosz.
 

Wiktor Kuznetsow, Marcin Ostrowski, Wiesław Małucha
Wiktor Kuznetsow, Marcin Ostrowski, Wiesław Małucha

Wiesław Małucha łączy pasję tworzenia muzyki z promocją regionu

Jest absolwentem PSM. im Fryderyka Chopina w Nowym Sączu i wydziału prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pasję tworzenia muzyki łączy z promocją Wrocławia i regionu. Jest zwycięzcą konkursu Vienna Classical Music Academy International Composition Competition w roku 2022.

Za działalność kulturalną i społeczną Wiesław Małucha otrzymał w 2022 roku otrzymał specjalne wyróżnienie z okazji 65-lecia Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz srebrną odznakę Zasłużony dla Dolnego Śląska od Sejmiku Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Od 2013 r. jest założycielem i fundatorem „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”, która opracowała i wdraża takie projekty jak: „Muzyka Wrocławska”, „Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” oraz „Wrocław – Stolica Muzyki”.

Wiesław Małucha jest członkiem Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz współzałożycielem Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Najbliższe koncerty Muzyki Wrocławskiej

Muzyka Wrocławska nie ma wakacji. Na wspaniałe koncerty możecie wybrać się w sierpniu do kościołów we Wrocławiu i Legnicy oraz do sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

13 sierpnia w Katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy o godz. 16.00 zabrzmi Symfonia Pojednania i Pokoju. Ten utwór Wiesława Małuchy zawiera nie tylko zróżnicowane formy muzyki ale również fragmenty orędzia św. Jana Pawła II „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia” , wygłoszonego w 2002 roku podczas Światowych Dni Pokoju.

Symfonię wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmoników Dolnośląskich z Jeleniej Góry pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Koncert poprowadzi Andrzej Gaszewski.

17 sierpnia w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (Wrocław - Plac Uniwerystecki 1) o godz. 18.00 rozpocznie się koncert Muzyki Wrocławskiej. Wystąpi Kwintet Wrocławski Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod dyrekcją artystyczną Wiktora Kuznetsova. Usłyszymy kompozycje Wiesława Małuchy.

20 sierpnia o godz. 16.30 Symfonia Pojednania i Pokoju Wiesława Małuchy zabrzmi w kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty, św. Wacława we Wrocławiu. Symfonię wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmoników Dolnośląskich z Jeleniej Góry pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Koncert poprowadzi Andrzej Gaszewski.

24 sierpnia o godz. 18.00 w Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego zabrzmią fantazje F-dur i G-dur oraz I Koncert Wrocławski na fortepian autorstwa Wiesława Małuchy. Wykonawcy koncertu: Yelyzaveta Akhromenko – fortepian oraz Piotr Niemiec – fortepian.

Więcej informacji na stronie www.muzykawroclawska.info

Partnerami Muzyki Wrocławskiej są: Marka „Carte D’or”, Marka „Schöller”, Marka „Pepsi Max”, Marka Coca-Cola oraz Restauracja Letnia we Wrocławskim ZOO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska