Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mosty Uniwersyteckie we Wrocławiu w bardzo złym stanie. Rdzewieją i są dewastowane. Będzie remont

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Stan mostów Uniwersyteckich jest opłakany. Wszędzie widać postępującą korozję, obiekt jest też niszczony przez wandali.
Stan mostów Uniwersyteckich jest opłakany. Wszędzie widać postępującą korozję, obiekt jest też niszczony przez wandali. Paweł Relikowski / Polska Press
Na mostach Uniwersyteckich we Wrocławiu pojawiły się poważne uszkodzenia, spowodowane m.in. postępującą rdzą i aktami wandalizmu. Zniszczenia wymusiły ogłoszenie przetargu na remont przeprawy. Sprawdziliśmy, kiedy mogłyby ruszyć prace i czy podczas nich mosty będą przejezdne.

Remont mostów Uniwersyteckich. Do naprawy m.in. barierki, chodnik i oświetlenie

Pierwszy etap remontu mostów Uniwersyteckich odbył się jeszcze w 2016 roku. Obejmował wykonanie nowej nawierzchni jezdni, ułożenie nowego torowiska tramwajowego, wymianę słupów trakcyjnych i oświetleniowych. Niedługo ruszy kolejny, tym razem z zupełnie innym zakresem prac.

- Aktualnie obiekt wykazuje znaczne uszkodzenia poszczególnych elementów znajdujących się na moście, dlatego zaplanowany jest drugi etap remontu. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo użytkowników i ogólnie stan techniczny obiektu, oraz jego wizualny wygląd. Stąd decyzja o pracach remontowych – tłumaczy Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Przeprawa rdzewieje i jest dewastowana. Przykładowo, pod koniec września 2023 r. grupa nastolatków wyciągała i wrzucała do Odry znajdujące się na niej płyty chodnikowe. O tym przykrym zdarzeniu pisaliśmy tutaj:

Zbliżający się remont, zarówno mostu Uniwersyteckiego Północnego, jak i mostu Uniwersyteckiego Południowego, obejmie m.in.:

  • wymianę chodnika,
  • wymianę opraw oświetleniowych zamontowanych pod mostami,
  • regulację krawężników,
  • naprawę uszkodzonych poręczy i kamiennych podpór,
  • uzupełnienie spoin,
  • zabezpieczenie kamiennych elementów przed warunkami atmosferycznymi i wodą,
  • zabezpieczenie antykorozyjne metalowych i betonowych elementów mostów.

- Inwestycja ma w swym zakresie wykonanie robót antykorozyjnych, co wymaga dobrych warunków atmosferycznych. Wykluczone są miesiące zimowe. Ponadto, dla zachowania ruchu pieszego i rowerowego, musi być realizowana w dwóch etapach: najpierw jedna strona (chodnik, kapa chodnikowa, spód mostu, balustrada) i dopiero po jej zakończeniu wejście na drugą stronę mostu – przedstawia szczegóły remontu Tomasz Jankowski.

Utrudnienia dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Co nas czeka podczas remontu?

Ruch zostanie zachowany, ale pojawią się utrudnienia. Obejmą pieszych, rowerzystów i kierowców. Aby przejść na drugą stronę drogi, piesi zostaną skierowani za pomocą odpowiednich znaków i barier do przejść dla pieszych – przy ul. Grodzkiej oraz tymczasowego przejścia przy skrzyżowaniu Drobnera z Cybulskiego. Rowerzyści będą mogli korzystać z jezdni, jak kierowcy, według zasad ogólnych. Na czas prac obejmujących wymianę krawężników i części kanalizacji, jezdnia zostanie zwężona o pół metra (do 2,25 m). Kierowcy zostaną poprowadzeni przez zwężenie odpowiednimi znakami oraz tablicami.

Kiedy start remontu?

Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał w sumie 18 miesięcy na realizację remontu. ZDiUM czeka na oferty do 29 stycznia. Dziennikarzom "Gazety Wrocławskiej" udało się ustalić, że jeśli przetarg pójdzie pomyślnie, umowa z wykonawcą zostanie podpisana 26 lutego. Przy takim obrocie spraw, prace ruszą w II kwartale tego roku.

Mosty Uniwersyteckie prowadzą m.in. w kierunku najpopularniejszej we Wrocławiu wyspy - wyspy Słodowej. Znajdują się tutaj:

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska