Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Dlaczego są problemy z odbiorem cyfrowej telewizji we Wrocławiu?

Marcin Moneta
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
- Co z odbiorem sygnału telewizji cyfrowej na północy Wrocławia? Część kanałów jest, części nie ma. Sygnał jest za słaby. Może ktoś pomyśli i zrobi przekaźnik, żeby wszyscy mogli korzystać z cyfrówki? Może urządzenie na wieżowcu Sky Tower rozwiązałoby problem dla miasta? - pisze nasz czytelnik Dariusz Kujacz.

Odpowiada reporter Marcin Moneta:

O sprawę spytaliśmy Waldemara Sromka, dyrektora ds. rozwoju i produktów w firmie Emitel, która zajmuje się dostarczaniem telewizyjnego sygnału cyfrowego oraz nadzoruje przejście na odbiór cyfrowy:

Na razie nie dostaliśmy żadnych informacji od mieszkańców Wrocławia, dotyczących rzekomych problemów z odbiorem telewizji cyfrowej.
Informacje zawarte w pytaniu czytelnika są zbyt skąpe, aby dokładnie zdiagnozować sytuację, np. brakuje informacji o lokalizacji z dokładnością do ulicy, z odbiorem których multipleksów jest problem, informacji o stosowanym systemie antenowym i rodzaju odbiornika.

Obecnie w rejonie Wrocławia prowadzone są następujące emisje DVB-T (multipleks kanał moc lokalizacja):
MUX1 k.64 100kW Ślęża
MUX2 k.58 100kW Ślęża
MUX3 k.33 5kW Żórawina

MUX3, ze względu na ograniczenia spowodowane równoległym nadawaniem TV analogowej, jest emitowany ze zmniejszoną dopuszczalną mocą. Po wyłączeniu TV analogowej, co nastąpi do końca lipca 2013r (we Wrocławiu do 22 kwietnia), emisja MUX3 zostanie przeniesiona na obiekt na Ślęży i zostanie podniesiona jej moc z 5 do 100 kW, co powinno spowodować, że nie będzie żadnego problemu z odbiorem. Nadajnik w Żórawinie nie będzie wyłączony, jednak będzie pełnił wyłącznie funkcję pomocniczą.

CZYTAJ TEŻ: Kablówka czy antena zbiorcza?
Na razie nie widzimy potrzeby uruchamiania przekaźnika na Sky Tower. Jeśli po terminie przejścia na sygnał cyfrowy będą problemy z odbiorem, będziemy się zastanawiali nad różnymi rozwiązaniami. Należy zaznaczyć, że do poprawnego odbioru DVB-T mieszkańcy powinni stosować zewnętrzne instalacje antenowe, najlepiej anten wieloelementowych typu Yagi bez wzmacniaczy.

Pewnym rozwiązaniem dla mieszkańców np. wysokich bloków, którzy mieszkają na niższych kondygnacjach byłaby antena zbiorcza na dachu budynku. Niestety wiele wspólnot i spółdzielni we Wrocławiu takie instalacje zdemontowało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska