Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nocy na Dolnym Śląsku wyłączono TVP. Tysiące osób nie ma sygnału i czarny ekran. Co z tym zrobić?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Szymon Starnawski / Polska Press
W piątek (15 grudnia) u tysięcy osób na Dolnym Śląsku zniknął dostęp do Telewizji Polskiej. Z całego regionu docierają doniesienia o braku sygnału TVP i czarnym ekranie u odbiorców, którzy korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej. Ma to związek z wprowadzanymi zmianami w standardach nadawania przez Ministerstwo Cyfryzacji.

W nocy wyłączono TVP na Dolnym Śląsku

Do wyłączenia dostępu do kanałów Telewizji Polskiej doszło w nocy z czwartku na piątek. W efekcie czego rano odbiorcy zetknęli się z czarnym ekranem i komunikatem o braku sygnału. Tysiące mieszkańców Dolnego Śląska nie może oglądać: TVP Info, TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport i TVP Historia.

Wszystkie te kanały są na trzecim multipleksie (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej. Ich wyłączenie ma związek ze zmianą standardu nadawania do telewizorów. Według badań około 200-500 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce nadal nie przystosowało odbiorników do nowego standardu nadawania. Wkrótce osoby te będą mogły oglądać jedynie stacje ogólnopolskiego ósmego multipleksu, gdzie są tylko kanały: Telewizja WP, Nowa TV, Metro i Zoom TV.

Zobacz też:

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza zmiany w standardzie nadawania

- Modyfikacja sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 i MUX-2 nadawane są w nowym standardzie od I połowy 2022 roku – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Oprócz Dolnego Śląska, to 15 grudnia kanałów Telewizji Polskiej nie mieli także mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego. W nocy z 18-19 grudnia stary sygnał zostanie włączony w reszcie kraju.

Co zrobić aby odbierać kanały nadawane w nowym standardzie?

Brak sygnału w telewizorze nie powinien dotyczyć tych wyprodukowanych od 2020 roku, ponieważ są one fabrycznie wyposażone w odpowiednią antenę. Część telewizorów, nawet wyprodukowanych sześć, siedem lat temu może być dostosowanych do nowych standardów. Weryfikacji telewizora można również dokonać w specjalnej wyszukiwarce, dostępną na stronie internetowej telewizjanaziemna.pl

Jeśli telewizor nie będzie odbierać kanałów w nowym standardzie konieczne będzie zakupienie zewnętrznego dekodera DVB-T2. Dostępne są w każdym markecie AGD RTV. Jego koszt to 100-200 złotych. Można też wymienić cały telewizor.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska