Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo zabytków na Dolnym Śląsku wymaga renowacji. Region dostał niewielki fundusz

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Tomasz Hołd / Polska Press
Na początku 2023 roku województwo dolnośląskie otrzymało 2 miliony złotych na prace przy zabytkowych obiektach. To znacznie mniej niż potrzeby, na które złożyły się zapytania o wartości 51 milionów. "Problem trwa od wielu lat" - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Województwo może natomiast liczyć na dodatkową dotację od rządu.

Spis treści

2 miliony dla Dolnego Śląska. To bardzo mało w skali kraju

26 zabytków w województwie dolnośląskim przejdzie prace budowlane lub konserwatorskie za łączną kwotę 1,76 miliona złotych. Zapotrzebowanie było znacznie większe na renowację 194 różnych budynków potrzeba 51 milionów złotych.

- Przy zorganizowaniu prac konserwatorskich kierowaliśmy się głównie kontynuacją zadań dla obiektów i umożliwienie ich zakończenie. Są również miejsca, gdzie niezbędne jest działanie natychmiastowe, aby budynki po prostu się nie rozpadły - mówi Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Środki są radykalne niższe niż przeznaczone na ekwiwalentne programy w innych województwach. Skrajnym przykładem jest Podkarpacie, gdzie znajduje się znacznie mniej zabytków, a otrzymało 9 milionów złotych. Na Mazowszu dotacja wynosi 25 milionów, ponad 12 razy tyle co Dolny Śląsk - mówi Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Porównanie liczby zabytków ze środkami dysponowanymi w 2020 roku.
Porównanie liczby zabytków ze środkami dysponowanymi w 2020 roku. Raport TUMW

Dysproporcja utrzymuje się od wielu lat. Ministerstwo Kultury podaje, że pieniędzmi dla Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dysponują budżety województwa.

- Trzeba wyraźnie powiedzieć, że zabytki w Polsce wymagają wsparcia. Koszty renowacji idą w górę. A należy przypomnieć, że jedna czwarta obecnych polskich zabytków znajduje się u nas. Potrzebujemy sporo pieniędzy na ich utrzymanie. Więcej niż w innych regionach - mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Nie pomogła jednorazowa dotacja

W zeszłym roku województwo dolnośląskie dysponowało większymi środkami, bo aż 9 milionami złotych.

- Po rozmowach z ministrami Michałem Dworczykiem i Mirosławą Stachowiak-Różecką doszliśmy do wspólnego wniosku, że wymagana była poprawka poselska. Zapewniła ona dodatkowe środki, lecz były one jednorazowe. Kwota nie miała też znaczącego wpływu na poprawę stanu naszych zabytków - dodaje Marek Karabon w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

"Nasze zabytki są dyskryminowane"

Społecznik twierdzi, że dolnośląskie zabytki zasługują na znacznie większe kwoty i obszerny zakres prac ze względu na zły stan techniczny.

- Obiekty poza Wrocławiem są w opłakanym stanie. Wystarczy odwiedzić wioski dookoła, by zauważyć, że problemy są gigantyczne. Podobnie jest w Kotlinie Kłodzkiej. Można uznać, że nasze zabytki są dyskryminowane - twierdzi Marek Karabon.

Województwo dolnośląskie nie może liczyć na stałą pomoc, jak choćby Podkarpacie i Małopolska oraz Mazowsze. W 2007 roku pierwsze dwa regiony otrzymały większy stały fundusz po serii lokalnych poprawek poselskich i senatorskich. W 2018 roku na Mazowszu doszło do 10-krotnego zwiększenia środków po przeniesieniu odpowiedzialności za zabytki na Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Sposób podziału środków pomiędzy Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.
Sposób podziału środków pomiędzy Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Raport TUMW

Rządowych pieniędzy jest znacznie więcej

Środki wojewodów są mocno ograniczone, lecz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwa razy do roku prowadzi nabór do programu "Ochrona Zabytków". Wynikiem pierwszego z nich, 89 budynków na Dolnym Śląsku otrzyma dodatkową pomoc na łączną kwotę 164 milionów złotych.

W edycji programu na 2023 rok planowane są dwa terminy naboru – do 28 listopada 2022 roku na prace planowane do wykonania w roku kolejnym oraz do 31 marca 2023 na refundację prac wykonanych w latach 2020-2022.

- Właściciele zabytków mogą ubiegać się o dofinansowanie. Kwoty są przyznawane w odniesieniu do oczekiwań właścicieli i oceny każdego z wniosków w 100-stopniowej skali. Prowadzimy oceny wartości merytorycznej, organizacyjnej i zgodności zadania ze strategicznymi celami programu. Warto podkreślić, że cała procedura zależy też od dysponującymi środkami - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Te obiekty we Wrocławiu otrzymały rządową dotację:

  • Katedra pw. św. Jana Chrzciciela (1 mln złotych),
  • Kościół pw. św. Wincentego i św. Jakuba, plac Nankiera (138 i 68 tys. złotych),
  • Zespół klasztorny Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, plac Nankiera (128 tys. złotych),
  • Kolegiata pw. Św. Krzyża i Św. Bartłomieja, plac Kościelny (800 tys. złotych),
  • Kościół pw. św. Marii Magdaleny (1 mln i 260 tys. złotych).

Funduszy nie otrzymają m.in.:

  • Klasztor Ojców Dominikanów, kościół św. Wojciecha (pl. Dominikański)
  • Cerkiew Katedralna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy (ul. Świętego Mikołaja),
  • Muzeum Architektury
  • Opera Wrocławska
  • Szkoła Podstawowa Unisport i Liceum Sportowego Gimbasket (ul. Drukarska).
  • Dawna Zajezdnia Tramwajowa Dąbie.
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska