Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto musi być przyjazne dla ludzi

Redakcja
Miasto musi być przyjazne dla ludziCzęść elewacji Wratislavii od strony ulicy Joannitów zostanie pokryta pionowymi ogrodami
Miasto musi być przyjazne dla ludziCzęść elewacji Wratislavii od strony ulicy Joannitów zostanie pokryta pionowymi ogrodami Materiały Prasowe
W 2000 roku 62 proc. Polaków mieszkało w miastach, ale już 11 lat później ich liczba spadła do 60,7 proc. Miasta są odbierane jako miejsce coraz mniej przyjazne dla ludzi. Mieszkańcy nie tylko aglomeracji narzekają na zanieczyszczenie powietrza, hałas, tłok, anonimowość, brak poczucia bezpieczeństwa a także brak zieleni.

Co prawda na problem planowania rozwoju miast zwrócono uwagę już w XIX w. kiedy to powstało pojęcie urbanistyki, ale dziś to za mało. Chodzi o konieczność zachowania równowagi między działaniami współczesnego człowieka i otoczeniem w taki sposób, aby zachować bezpieczne i zdrowe środowisko dla przyszłych pokoleń. Są to najogólniej mówiąc zasady równoważonego rozwoju, zdefiniowane podczas konferencji „Szczyt Ziemi“ odbywającej się w Rio de Janeiro w 1992 r.  Elementem tej równowagi musi być docenienie roli zieleni. Jej ilość wpływa na nasze poczucie komfortu. Miasta z dużą liczbą parków, zagospodarowanymi nadbrzeżami rzek, osiedlami z przemyślaną kompozycją terenów rekreacyjnych są ocenianem jako ładniejsze i przyjaźniejsze dla ludzi.
Zieleń nie tylko ułatwia zapamiętywanie konkretnych przestrzeni, redukuje czynniki wywołujące stres zarówno fizyczne (hałas, nadmierne ciepło i zanieczyszczenia), a także psychologiczne: zmniejsza poczucie zatłoczenia, ułatwia adaptację w nowej przestrzeni.

We wrześniu ubiegłego roku wrocławscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą ulg w podatku od nieruchomości dla tych, którzy utworzą na budynku ogólnodostępny zielony dach lub ogród wertykalny na ścianach budynku. Ma ona obowiązywać do końca 2021 roku.

W proekologiczny nurt włączają się coraz częściej projektanci nowych biurowców i galerii handlowych. Mamy już we Wrocławiu obiekty wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i certyfikowane w systemie LEED na jednym z najwyższych poziomów. Przykładami są np. Green Towers przy pl. Grunwaldzkim (uznany za prawdziwie zielony budynek roku 2013), West Gate przy ul. Lotniczej, powstający biurowiec z zielonymi tarasami – Twelve przy ul. Oławskiej, Nowy Alexanderhaus przy placu Jana Pawła II czy niedawno oddany do użytku biurowiec przy placu Dominikańskim. Również na dachu Sky Tower jest teren rekreacyjny dla mieszkańców i ich dzieci.

Bożena Kończal

Także budowane przy wrocławskim dworcu głównym Centrum „Wroclavia” – podziemny dworzec autobusowy zintegrowany z naziemną galerią handlową zaprojektowano tak, aby był jak najbardziej przyjazny dla środowiska i zieleni. Wykonano kompleksową analizę projektu pod kątem wydzielania dwutlenku węgla oraz analizę możliwości zastosowania urządzeń o niskiej emisji CO2.
Monitorowane będzie zużycie wody (na którego potrzeby zaprojektowano detektor wycieków. Na poziomie +2 obiektu powstanie ogród. Na rowerzystów czekać będą miejsca parkingowe na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Dąb „Przewodnik”, który jest główną inspiracją projektu Wroclavii i zielonym symbolem całej inwestycji, przeszedł diagnozę dendrologiczną i zgodnie z zaleceniami opracowany został program jego ochrony. Warto wiedzieć, że część elewacji od strony ulicy Joannitów będzie pokryta pionowymi ogrodami, co stworzy piękną „zieloną ścianę“ budynku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska