Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Wrocławia wszczepili chorym sztucznie wyhodowane naczynia krwionośne

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Proteza Humacyte to przełom w medycynie
Proteza Humacyte to przełom w medycynie Fot. Adriana Boruszewska
Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego biorą udział w światowych badaniach i wszczepiają dializowanym pacjentom biologicznie wytworzoną protezę naczyniową - Humacyte, czyli naczynie krwionośne wyhodowane z komórek aorty pobranych od dawców.

Lekarze z Wrocławia zostali wybrani jako pierwszy ośrodek w Polsce i drugi w Europie do udziału w tych badaniach. W tym tygodniu przy Kamieńskiego pacjentom z chorymi nerkami wszczepiono pierwsze trzy protezy w ramach trzeciej fazy badań.

Obecnie w Polsce dializowanych jest 22 tysiące chorych, a za 10 lat będzie ich już ponad 40 tysięcy. - Żeby chory mógł być dializowany, musi mieć przetokę, czyli połączenie własnej żyły z tętnicą. Jednak gdy żyły są zniszczone przez wielokrotne nakłucia, to trzeba wszczepiać protezy ze sztucznych materiałów, tzw. protezy PTFE. Taka proteza jest jednak ciałem obcym i niestety nie jest idealna ze względu na duży odsetek infekcji (nawet 11 procent) oraz częste zakrzepice. Gdy taka proteza ulegnie infekcji trzeba ją usunąć. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest proteza Humacyte – wyjaśnia prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala przy ul. Kamieńskiego.

CZYTAJ DALEJ: Jak hoduje się protezę?

Proteza powstaje z komórek dawców
Protezy Humacyte o długości 42 centymetrów i średnicy 6 milimetrów są produkowane w Stanach Zjednoczonych na uniwersytetach w Duke oraz Yale. Jak mówi szef szpitala, wytwarzanie protez odbywa się jeszcze w warunkach laboratoryjnych. - Zaczyna się od pobrania komórek od kilku dawców. Potem następuje namnażanie komórek – tłumaczy prof. Wojciech Witkiewicz i dodaje, że komórki w czasie namnażania są umieszczane na specjalnym stelażu przypominającym naczynie krwionośne. - Tam przez dwa miesiące produkują włókna kolagenowe. Po 8 tygodniach komórki dawcy są usuwane. Powstaje bezkomórkowa kolagenowa proteza gotowa do wszczepienia - wyjaśnia dyrektor szpitala.

Po pierwszej, udanej, fazie badań na zwierzętach, w 2013 roku rozpoczęto badania na pacjentach. Wtedy też chirurdzy z Wrocławia wszczepili 20 protez, spośród 80 wszczepionych na całym świecie. Wyniki te opublikowano w majowym wydaniu prestiżowego czasopisma The Lancet. Teraz w trzeciej fazie badań w szpitalu przy ul. Kamieńskiego planuje się wszczepienie łącznie kolejnych 30 protez dializowanym pacjentom. W tym tygodniu lekarze wszczepili już pierwsze trzy protezy.

CZYTAJ DALEJ: Wrocławski szpital jednym z dwóch ośrodków w Europie, który wybrali Amerykanie

Będzie mniej zakażeń
- Musimy wykazać, czy proteza Humacyte po wielokrotnym nakłuwaniu przy dializach jest bardziej wytrzymała niż sztuczna proteza – mówi prof. Witkiewicz, ale też zaznacza, że już na drugim etapie badań klinicznych można stwierdzić, że proteza Humacyte jest lepszym rozwiązaniem niż proteza sztuczna, gdyż liczba infekcji po wszczepieniu Humacyte to 1,3 procenta, zaś po wszczepieniu protezy sztucznej - 11 procent.

- W przyszłości protezy Humacyte mogą być wykorzystane do by-passów sercowych czy protez u chorych z miażdżycą – twierdzi prof. Witkiewicz.

Do ostatniej fazy badań klinicznych, amerykańscy naukowcy, wybrali 35 najlepiej przygotowanych do tych operacji szpitali z całego świata – z USA, Europy i Izraela. Szpital przy ul. Kamieńskiego jest jednym z dwóch ośrodków wybranych w Europie, który już wszczepia protezy Humacyte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska