Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionelloza - to musisz wiedzieć. Sanepid na Dolnym Śląsku sprawdza jakość ciepłej wody. Jak zapobiec zakażeniu?

oprac. Monika Fajge
Sanepid na Dolnym Śląsku sprawdza jakość ciepłej wody. To tam czyha Legionella
Sanepid na Dolnym Śląsku sprawdza jakość ciepłej wody. To tam czyha Legionella Tomasz Hołod/Polska Press
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza jakość ciepłej wody w nadzorowanych obiektach. Wzmożone kontrole odbywają się też na terenie woj. dolnośląskiego. "Każdy z nas może podjąć działania zmniejszające ryzyko zakażenia się bakteriami Legionella" - informuje wrocławski sanepid.

Spis treści

Legionella nie odpuszcza. Choroba legionistów na Podkarpaciu zabiła już 9 osób, groźną bakterią zaraziło się ponad 140. Na legionellozę zachorowały też osoby z Małopolski, Lubelszczyzny i Wielkopolski. Przypadki odnotowano też w tym roku na Dolnym Śląsku.

- Od początku roku do połowy sierpnia zarejestrowano siedem przypadków zachorowań na chorobę legionistów. Z tego dwa przypadki w marcu, jeden w maju, dwa kolejne przypadki w czerwcu i dwa w lipcu. Wszystkie osoby były hospitalizowane, sześć wyzdrowiało. Niestety jedna kobieta w wieku 71 lat, obciążona licznymi chorobami współistniejącymi, zmarła w pierwszej dekadzie maja - poinformował nas Witold Paczosa, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Legionelloza - co to za choroba

Legionelioza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20 do 50 st. Celsjusza). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne) oraz wilgotna ziemia. Jak informuje wrocławski sanepid, bakterie występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, czy klimatyzatorach.

"Do zakażenia bakteriami Legionella dochodzi przede wszystkim drogą wziewną - poprzez wdychanie powietrza - aerozolu, który powstał ze skażonej bakteriami wody (np. podczas przebywania w kabinie prysznicowej, blisko fontanny miejskiej czy zraszacza)" - czytamy na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Zobacz też: Tak Wrocław wchodził w XXI wiek! Jak wyglądało miasto i ci, którzy zapisali się w jego historii?

Objawy zakażenia Legionellą

Objawy mogą pojawić się od dwóch do 10 dni od momentu zakażenia. Należą do nich:

  • bóle mięśni,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).
  • dodatkowo mogą pojawić się: bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.

Chorobę można leczyć antybiotykami. Na ostry przebieg narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością.

Sanepid zaostrzył kontrole wody

Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, także na Dolnym Śląsku, "wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi". Dotyczy to także szpitali i domów pomocy społecznej.

- Legionella występuje wyłącznie w wodzie ciepłej. W związku z tym można ją wykryć w miejscach użyteczności publicznej, gdzie funkcjonują natryski lub aerozole wodne i gdzie woda jest podgrzana. Jeśli w natryskach znalazłyby się bakterie Legionelli, wtedy wyłącza się natrysk i przekazuje go do wyczyszczenia chemicznego - wyjaśnia Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Zapewnia jednocześnie, że wrocławianie mogą czuć się bezpieczni.

- Legionella jest stale nadzorowana, od lat. Przypadków zachorowań na Dolnym Śląsku było siedem w ciągu ostatnich trzech lat. Rezerwuarem legionelli nie jest człowiek.

Jak uniknąć zakażenia Legionellą. Kilka prostych zasad

Każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zakażenie Legionellą. Wystarczy stosować się do kilku wytycznych:

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie (np. urlop) odkręć wodę na przynajmniej 2 -5 minut zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska