Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionella atakuje. Główny Inspektor Sanitarny wydał zarządzenie. Jak się nie zarazić?

Monika Fajge
Monika Fajge
Legionella występuje wyłącznie w wodzie ciepłej. W związku z tym można ją wykryć w miejscach użyteczności publicznej, gdzie funkcjonują natryski lub aerozole wodne.
Legionella występuje wyłącznie w wodzie ciepłej. W związku z tym można ją wykryć w miejscach użyteczności publicznej, gdzie funkcjonują natryski lub aerozole wodne. Pawel Relikowski / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Bakteria Legionella atakuje. Zarządzający wodociągami oraz instalacjami wodnymi mają wzmocnić nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody - tak zdecydował Główny Inspektor Sanitarny. Nowe zalecenia dotyczą m.in. szpitali i domów pomocy społecznej, także tych z Dolnego Śląska.

Spis treści

Bakterią Legionella pneumophila zaraziło się już blisko 130 pacjentów. Większość jest hospitalizowana na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Wśród chorych są też mieszkańcy Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego oraz Lublina. Walkę z tzw. chorobą legionistów przegrało siedem osób w wieku od 64 do 95 lat.

Legionella - Główny Inspektor Sanitarny wydał zarządzenie

"Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej" - czytamy w komunikacie GIS.

- Legionella występuje wyłącznie w wodzie ciepłej. W związku z tym można ją wykryć w miejscach użyteczności publicznej, gdzie funkcjonują natryski lub aerozole wodne i gdzie woda jest podgrzana. Jeśli w natryskach znalazłyby się bakterie Legionelli, wtedy wyłącza się natrysk i przekazuje go do wyczyszczenia chemicznego. Zarządca może też podgrzać wodę do osiągnięcia właściwej temperatury. Wówczas bakteria znika - wyjaśnia Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Bakteria Legionella pneumophila - jak się nie zarazić?

W domach prywatnych możemy spotkać się z bakteriami Legionelli przy dłuższym nieużywaniu wody ciepłej. Główny Inspektor Sanitarny radzi co robić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia:

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Legionella pneumophila nie przenosi się z człowieka na człowieka

Jak informuje sanepid, Legioneloza zwana też chorobą legionistów (wywołana przez bakterie Legionella) jest chorobą układu oddechowego, zakaźną, ale nie zaraźliwą. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody.

Ważne! Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska