Andrzej Kosendiak dyrektorem Narodowego Forum Muzyki na...

  Andrzej Kosendiak dyrektorem Narodowego Forum Muzyki na kolejną kadencję?

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Andrzej Kosendiak tuż przed zakończeniem budowy Narodowego Forum Muzyki

  Andrzej Kosendiak tuż przed zakończeniem budowy Narodowego Forum Muzyki ©Pawel Relikowski / Polska Press Grupa

  Andrzejowi Kosendiakowi, dyrektorowi Narodowego Forum Muzyki, 31 sierpnia kończy się kadencja. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz chce, by Kosendiak pozostał dyrektorem NFM. – Poprosiłem o opinię ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa, współprowadzących Forum. Mam nadzieję, że pan minister Piotr Gliński wyrazi zgodę na powołanie dyrektora bez przeprowadzania konkursu – mówi Rafał Dutkiewicz.
  Andrzej Kosendiak tuż przed zakończeniem budowy Narodowego Forum Muzyki

  Andrzej Kosendiak tuż przed zakończeniem budowy Narodowego Forum Muzyki ©Pawel Relikowski / Polska Press Grupa

  Narodowe Forum Muzyki prowadzi miasto Wrocław, do którego należy budynek, a instytucja została wpisana do rejestru miejskich instytucji. Każdego roku miasto przeznacza na działalność NFM-u 12,5 mln zł. Obiekt współprowadzą: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski, które dokładają po 6,5 mln zł.

  Andrzej Kosendiak został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej (poprzedniczki NFM) oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2005 roku.
  Obie instytucje przekształcił w Narodowe Forum Muzyki. Dziś (5 czerwca) w gabinecie prezydenta Wrocławia zaprezentował swoje dokonania. - Bardzo często goście chcą wchodzić do Forum od strony ulicy Krupniczej, to znaczy, że są nowymi słuchaczami – uśmiechnął się. - A najczęściej przychodzą do nas i zostają – dodał.

  Narodowe Forum Muzyki otwarto 4 września 2015 roku. W budynku Forum zorganizowano 3670 wydarzeń, z czego 788 koncertów. Forum odwiedziło 810 044 osoby. Licznik rejestruje wchodzących od strony placu Wolności. Narodowe Forum Muzyki tworzy dwanaście zespołów artystycznych, m.in. NFM Filharmonia Wrocławska, NFM Orkiestra Leopoldinum, Lutosławski Quartet i inne. Organizuje wiele festiwali, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Wrastislavia Cantans, Jazztopad, Forum Musicum, prowadzi projekty artystyczne i edukacyjne, zajmuje się m.in. uczeniem śpiewu chóralnego. W roku Europejskiej Stolicy Kultury współorganizowało wielki koncert Davida Gilmoura, operę „Zagubiona autostrada”, galę Europejskich Nagród Filmowych, Dziady Recykling w ramach Olimpiady Teatralnej. To dzięki NFM we Wrocławiu wystąpili m.in.: Brad Mehldau – amerykański pianista jazzowy, Wayne Shorter – wybitny saksofonista jazzowy, Zubin Mehta – dyrektor muzyczny Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej w Tel Awiwie razem z Israel Philharmonic Orchestra, Tokyo Symhony Orchestra i inne gwiazdy. Co więcej, gwiazdy chcą wracać do wrocławskiej sali koncertowej, chwaląc świetną akustykę i doskonałą organizację.

  - NFM urzeka swoim ciepłem, które czujemy wręcz fizycznie. Bardzo chciałbym realizować tu swoje nagrania – pisze Lang Lang, znakomity chiński pianista. Mark Pemberton, dyrektor Asscociation of British Orchestras, był zachwycony: - Zastosowano najwspanialszy system akustyczny, jaki można sobie wymarzyć – uważa. Polski pianista Krzysztof Jabłoński dodaje: - Narodowe Forum Muzyki to jedyne w swoim rodzaju akustyczne cudo. Sala daje zadziwiająco zlewający się, a jednocześnie jak najbardziej transparentny dźwięk – uważa.

  Rafał Dutkiewicz podkreśla, że budynek NFM powstał ze środków europejskich, a wsparcie finansowe wiąże się z wymaganiami UE dotyczącymi użytkowania. - Wszystkie normy wymagań zostały przekroczone na poziomie super satysfakcjonującym - zakończył prezydent.

  Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety - odcinek 32 Portal Wrocławskiej Katedry

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to tato księdza?

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To nie jest tato księdza Adriana K. Bohatera afery homosexualno- pedofilskiej?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFM FM

   Wiesiek z Oporowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie czarujmy się że NFM jak i jego władcy to banda z jednego podwórka która nabija sobie portfele puki mogą za nasze państwowe pieniądze... Dużo ludzi którzy pracowali jeszcze w starej filharmonii...rozwiń całość

   Nie czarujmy się że NFM jak i jego władcy to banda z jednego podwórka która nabija sobie portfele puki mogą za nasze państwowe pieniądze... Dużo ludzi którzy pracowali jeszcze w starej filharmonii i Wratislavi odchodzi z tego podłego NFM..... bo jeśli nie jesteś w ich drużynie to przeszkadzasz..... niestety takie są realia..... a budynek sie juz zaczął sypać przed otwarciem (wodnisty poziom -3)
   tak że panie Dudi i panie Kosi to nie tak kolorowo jak tu piszecie.... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIestety jest to przykład jednostronnej miłości do muzyki

   nuzykalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Warto odiwedzić strone filharmoni ślaskiej i NFM aby zobaczyć na czym polega roznica.
   Czy w tych 788 koncertach ujęto takie cuda jak koncerty kameralne, recytacje wierszy pod muzyczke, zdarzenie...rozwiń całość

   Warto odiwedzić strone filharmoni ślaskiej i NFM aby zobaczyć na czym polega roznica.
   Czy w tych 788 koncertach ujęto takie cuda jak koncerty kameralne, recytacje wierszy pod muzyczke, zdarzenie Jazz i góry albo coś podobnego.
   Ciekawe Ile koncertóww filharmonicznych udało się zorganiozwać ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile koncertów filharmonicznych?

   Melomanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mnóstwo.....kto bywa w NFM ten wie. Czėsto bilety sa wyprzedane na pôl roku przed koncertem tak jak to było z Barwarską czy Londyńską Orkiestra Symfoniczną.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama