100 tysięcy elementarzy dla dzieci z Gwinei

  100 tysięcy elementarzy dla dzieci z Gwinei

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Irek Grin, Rafał Dutkiewicz i Karolina Bieniek opowiadają o pomocy dla Gwinei
  1/3
  przejdź do galerii

  Irek Grin, Rafał Dutkiewicz i Karolina Bieniek opowiadają o pomocy dla Gwinei ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Wrocław, Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 organizuje pomoc dla małych mieszkańców kolejnej Światowej Stolicy Książki – Konakry, stolicy Gwinei. Wszyscy, nie tylko wrocławianie, mogą pomóc w zakupie elementarzy dla uczniów.
  – Żeby je dostarczyć do szkół w Konakry, uruchamiamy operację społeczną – ogłosił dziś (3 lutego) Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – I prosimy o wpłacanie donacji, na pokrycie kosztów. Oceniamy je na 100 tysięcy dolarów – dodał.

  Akcję Rafał Dutkiewicz oraz Eric Falt, zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO, ogłosili już 23 kwietnia zeszłego roku, kiedy to Wrocław zaczął kadencję Stolicy Książki UNESCO.
  – Zaspokoimy głód czytelniczy około 500 tysięcy dzieci, bo elementarze posłużą pięciu kolejnym rocznikom – dodał prezydent miasta. Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. Mieszkańcy mówią w kilkunastu plemiennych językach, oficjalnego, państwowego języka francuskiego, uczą się dopiero w szkole. Do niedawna Gwinea zmagała się z epidemią eboli. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana także tym faktem, o czym informowała Irina Bokova, sekretarz generalna UNESCO, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli”.

  Wrocław przekaże elementarze dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. – Do 100 tysięcy elementarzy musimy dołączyć tysiąc książek dla nauczycieli z odpowiedziami – tłumaczy Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę i koordynator Stolicy Książki UNESCO. Wrocław zaapelował też o pomoc do Francji. Na pewno pomoże partnerskie miasto Lille.

  Elementarz zostanie wydrukowany w Afryce, zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski. – Mamy wybór wierszy, opublikowany w ramach programu wydawniczego ESK Wrocław 2016, w językach narodowych i etnicznych. Pomoże nam w wyborze wierszy dla Gwinejczyków – tłumaczy Irek Grin i dodaje, że wiersze powinny być interesujące dla małych mieszkańców tamtego regionu.

  Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone i sfinansowane dzięki wsparciu instytucji i sponsorów, począwszy od dotacji sponsorskich, indywidualnych i korporacyjnych, przez środki finansowe UNESCO i Gminy Wrocław. – Zbieramy pieniądze do 15 kwietnia, jeśli trochę zabraknie, Wrocław pomoże – zadeklarował Rafał Dutkiewicz.

  23 kwietnia, w dniu, w którym będziemy przekazywać Konakry tytuł Światowej Stolicy Książki, przekażemy też pierwszy elementarz. Wszystkie mają trafić do szkół przed październikiem, kiedy to w Gwinei zaczyna się rok szkolny.

  Irek Grin przypomniał też, że w Konakry wybudowana została Biblioteka Narodowa. – Ale prawie nie ma w niej książek – stwierdził. Wrocław jako Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 zaapeluje do mieszkańców miasta, mieszkańców miast zrzeszonych w Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mieszkańców miasta partnerskiego Wrocławia – Lille oraz belgijskiego Mons - Europejskiej Stolicy Kultury 2015, a także, za pośrednictwem duszpasterstwa akademickiego, do studentów Paryża o przekazywanie na rzecz Konakry książek w języku francuskim, by stworzyć księgozbiór Biblioteki Narodowej Gwinei.

  22 kwietnia, w dniu zakończenia przez Wrocław kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO w Gwinei, podobnie jak w kilkudziesięciu innych miejscach w Europie i na świecie, zabrzmi Światowy Hymn Książki, który powstał we Wrocławiu. Pieśń, do słów wiersza Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. W Gwinei wiersz zostanie przetłumaczony na kilkanaście języków plemiennych mieszkańców tego kraju i odśpiewany we wszystkich jego regionach.

  Donację można wpłacać na subkonto współpracującej z Wrocławiem Fundacji Art Transparent. – Chcemy, żeby część podręczników trafiła na prowincję – dodaje Karolina Bieniek z Fundacji. – Planujemy budowanie relacji między francuskojęzycznymi dziećmi z Wrocławia i Gwinejczykami. Być może będą mogły porozmawiać na Skype – marzy.

  Dane do przesyłania darowizn na cele projektu "Książki dla Gwinei":

  Fundacja Art Transparent
  ul. Czereśniowa 10
  55-140 Żmigród

  NIP 915-170-51-92
  KRS 0000247340

  Alior Bank
  Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile lat ma Irek Grin?

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jesli ma ponad 15, to jest to Ireneusz, jesli mniej to Irek jest za mlody na ten etat (mimo ze nikomu nie potrzebny)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co?

   Ekolog społeczny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Po co te elementarze dzieciom w Afryce? Po co im nauka czytania. Jezeli juz ktos koniecznie musi pomagac to niech poszuka biednych POLSKICH dzieci, w Walbrzychu, w Bieszczdach. Oczywiscie to mniej...rozwiń całość

   Po co te elementarze dzieciom w Afryce? Po co im nauka czytania. Jezeli juz ktos koniecznie musi pomagac to niech poszuka biednych POLSKICH dzieci, w Walbrzychu, w Bieszczdach. Oczywiscie to mniej efektowne, mniejsza slawa, a o to tu chodzi. Taki drugi Owsiak; duzo krzyku(belkotu) ipelno autoreklamyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuł komentarza

   Podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a co dla wrocławskich dzieci?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama