Koszykówka: Turów nie dał szans Zastalowi

Grzegorz Bereziuk
Robert Tomaszek też miał swój udział w wygranej z Zastalem
Robert Tomaszek też miał swój udział w wygranej z Zastalem Grzegorz Bereziuk
- Mamy duże szanse, aby zająć pierwsze miejsce przed play-off. Przed nami jednak jeszcze dużo ciężkiej pracy. W sezonie zasadniczym czeka nas pięć bardzo ważnych spotkań, ale nie wybiegamy za daleko w przyszłość. Skupiamy się na Zastalu - mówił przed rozpoczęciem spotkania rozgrywający PGE Turowa Torey Thomas.

Pierwszy warunek w walce o najwyższą lokatę po sezonie zasadniczym zgorzelczanie spełnili, gromiąc przed własną publicznością Zastal 99:73.

Chcąc wygrać, zespół z Dolnego Śląska musiał przede wszystkim powstrzymać Chrisa Burgessa i Waltera Hodge'a, a więc liderów zespołu z Winnego Grodu. Sztuka ta graczom PGE Turowa w zupełności się udała. Zawodnicy trenera Jacka Winnickiego rozpoczęli od prowadzenia 9:0, a w dalszej części pierwszej kwarty kontrolowali wynik. Bardzo dobrze spisywał się Ivan Zigeranović, który wrócił do meczowej dwunastki, tym razem kosztem obrońcy Michaela Kueblera.

Punkty dla miejscowych zdobywali niemal wszyscy gracze, którzy pojawiali się na parkiecie. Zgorzelczanie zdominowali także walkę pod tablicami (w całym meczu 39:27) i pierwszą kwartę wygrali 25:16. Sytuacja nieco zmieniła się w drugiej części meczu. Niesieni dopingiem swoich kibiców zielono-górzanie zdołali wrócić do gry dzięki lepszej obronie. W 17 min, po rzutach wolnych Tomasza Gęsickiego, był remis 34:34. To jednak podziałało mobilizująco na zgorzelczan. Dzięki dwóm trójkom Toreya Thomasa oraz wsadowi Konrada Wysockiego miejscowi ponownie odskoczyli i do przerwy wygrywali 52:38.

Po zmianie stron bardzo dobrze na parkiet wprowadził się Daniel Kickert. Australijczyk w ciągu niespełna 18 min zdobył 16 punktów i miał 4 zbiórki. Gospodarze cały czas kontrolowali mecz i w miarę upływu czasu grali coraz bardziej efektownie. Świetnymi podaniami popisywał się Thomas (13 asyst). Zgorzelczanie byli też świetnie dysponowani w rzutach z dystansu: trafili 13 razy na 19 oddanych rzutów. Ostatecznie PGE Turów wygrał z Zastalem 99:73. W kolejnym meczu zespół ze Zgorzelca zagra w Tarnobrzegu z Siarką (sobota, godz. 19).

PGE Turów Zgorzelec - Zastal Zielona Góra 99:73 (25:16, 27:22, 19:21, 28:14)
Turów: Thomas 18 (4), Kickert 16 (1), Bochno 13 (3), Wysocki 12 (2), Jackson 12, Brkić 9 (3), Zigeranović 7, Gabiński 6, Tomaszek 4, Bukowiecki 2, Koljević 0.
Zastal: Hodge 13 (1), Kęsicki 13, Dłoniak 11 (1), Flieger 9 (2), D. Burgess 7, Chodkiewicz 6 (1), Maye 5 (1), Comagić 5, C. Burgess 4.

Tauron Basket Liga
19. kolejka
Pozostałe wyniki: Kotwica - Asseco 76:92, Polonia - Siarka 86:61, Czarni - Trefl 79:94, Anwil - Basket 75:63, AZS - Polpharma 114:107 (po dogr.)