Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny fragment wrocławskiej fontanny Neptuna odnaleziony. Rzeźba coraz bliżej skompletowania

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
od 16 lat
Historyczna fontanna Neptuna, która około 150 lat temu zdobiła pl. Nowy Targ we Wrocławiu, jest coraz bliżej skompletowania. W poniedziałek (16 stycznia) udało się odnaleźć jej kolejny, bezcenny fragment. Ależ znalezisko!

Odnaleziony fragment zabytku to druga muszla, których fontanna posiadała w sumie cztery. Najnowsze znalezisko zachowane jest w niemal idealnym stanie, razem z charakterystycznymi ślimacznicami. Okazało się, że zaginiony element przez lata zdobił ogródek jednej z mieszkanek Wielowsi, miejscowości w pobliżu Sycowa.

- Fontanna składała się z kilku partii. W dolnej części fontanny łącznie cztery syreny i trytony wznosiły ku górze cztery muszle. Wcześniej znaleźliśmy już jedną muszlę, teraz drugą, zachowaną prawie w całości. Na jej podstawie rzeźbiarz może dokonać rekonstrukcji trzeciej i czwartej muszli, co pozwoli na złożenie całości - mówi doktor Tomasz Sielicki, członek Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii.

Doktor Tomasz Sielicki zajmuje się poszukiwaniem zaginionej fontanny Neptuna, rzeźby zdobiącej niegdyś pl. Nowy Targ. Odkrył, że z placu została przeniesiona na teren posesji przy ul. Świętokrzyskiej we Wrocławiu, a później do Wielowsi Średniej pod Sycowem. Tam uległa zniszczeniu. We wrześniu 2022 r. udało odnaleźć się m.in.:

  • Głównego bohatera, czyli rzeźbę Neptuna (bez większości głowy, rąk i prawej nogi);
  • Trytona (w mitologii greckiej i rzymskiej – pół człowiek, pół ryba), który wspierał muszle;
  • Kapitel na którym stała figura Neptuna;
  • Zniszczoną muszlę;
  • Ślimacznicę (część trzeciej muszli).

Do tego dochodzi oczywiście kolejna muszla, odnaleziona w poniedziałek (16 stycznia) 2023 r.

- Muszle tworzyły dookoła fontanny czaszę, po której z paszcz delfinów znajdujących się pod Neptunem, spływała woda. Stamtąd do dolnego basenu. Fascynujące jest to, że cały czas znajdujemy kolejne fragmenty fontanny – tłumaczy doktor Tomasz Sielicki.

Fontanna Neptuna jest własnością Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i to on podejmie decyzję co do jej dalszych losów: czy zostanie zrekonstruowana z użyciem oryginalnych fragmentów, oraz czy ponownie stanie we Wrocławiu. Jedną z potencjalnych lokalizacji jest jej powrót na pl. Nowy Targ. Na razie jednak na takie decyzje za wcześnie, a w grę wchodzi jedynie oczyszczenie elementów fontanny. Nastąpi to wiosną tego roku, kiedy na zewnątrz nie będzie minusowych temperatur. Do czyszczenia użyta zostanie m.in. myjka wysokociśnieniowa.

Poszukiwania Neptuna jeszcze się nie zakończyły. Doktor Tomasz Sielicki przewiduje, że kolejne fragmenty fontanny mogą zostać odnalezione również w innych ogródkach mieszkańców Wielowsi.

- Szukamy przede wszystkim głowy Neptuna, aby był bardziej kompletny. Każdy jednak fragment jest dla nas niezwykle ważny, bo może przyczynić się do aktualnego odtworzenia fontanny – mówi doktor Sielicki.

Od czego zaczęły się poszukiwania historycznej fontanny? Dlaczego to właśnie Neptun stanął we Wrocławiu? Dlaczego fontanna została potłuczona? W jaki sposób gorszyła wrocławian? O ciekawostkach oraz historii wrocławskiej fontanny Neptuna przeczytasz tutaj:

Koniecznie zobacz rozmowę na temat fontanny z doktorem Tomaszem Sielickim w Studiu Gazety Wrocławskiej:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska