Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Nowy Targ we Wrocławiu przed "betonozą". Kto pamięta? Było zielono, kwitł handel. Zobaczcie zdjęcia!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Kiedyś targowisko, handel na ruinach miasta i parking. Nie brakowało też zielonych akcentów. Dziś? Beton, leżaki i brak obiecanej fontanny.Zobacz, jak kiedyś wyglądał Nowy Targ >>>>>
Kiedyś targowisko, handel na ruinach miasta i parking. Nie brakowało też zielonych akcentów. Dziś? Beton, leżaki i brak obiecanej fontanny.Zobacz, jak kiedyś wyglądał Nowy Targ >>>>>Archiwum Polska Press / fotopolska.eu
Plan Nowy Targ we Wrocławiu zmienił się nie do poznania. Handel na placu odbywał się jeszcze zanim to miejsce administracyjnie należało do Wrocławia, a więc w odległym średniowieczu. Przed II wojną światową stała na nim legendarna już fontanna Neptuna. W trakcie walk o Wrocław zbudowano pod placem obszerny schron, a już po włączeniu miasta do polskich granic można było kupić tu wszystko. Tak wyglądało to miejsce zanim zostało zalane betonem!

Plac Nowy Targ - w przedwojennym Wrocławiu kwitł tu handel

Pierwsze historyczne wzmianki o placu pojawiają się już w XII wieku, gdy stanowił on niewielką osadę. Niecałe 100 lat później włączono go do granic Wrocławia. Zanim jeszcze wytyczono Rynek, na który przyjeżdża dziś Jarmark, Nowy Targ skupiał na sobie całe miejskie życie. Targowisko funkcjonowało tu aż do XX wieku.

Na początku XX wieku działał tu kram kupiecki. Piękne kamienicy z każdej strony zdobiły okolicę, natomiast głównym punktem placu była fontanna Neptuna. Ta piękna ozodba posiadała wielką muszlę, a woda tryskała z pysków zamontowanych na niej czterech delfinów. Neptun dzierżył w ręce trójząb.

Plac Nowy Targ zniszczono w trakcie walk o Wrocław

W wyniku walk o Wrocław nigdy nie zobaczymy już dawnego placu. Kamienice wokół zostały doszczętnie zniszczone i zrównane z ziemią w trakcie wielkiej odbudowy w latach 40. i 50. Jedyny zachowany budynek, jest dzisiejszy gmach Urzędu Miejskiego i samotna kamieniczka na jednym z narożników.

Przybywający do Wrocławia Polacy musieli jakoś sobie radzić. Dlatego też wykorzystano dawne przeznaczenie Nowego Targu i - tak samo jak w poprzednich stuleciach - zorganizowano tu targowisko. Można było tu kupić żywność i odzież, a więc artykuły pierwszej potrzeby. Zdecydowana większość produktów była starzyzną, ale rozchodziły się w mgnieniu oka.

Tak wyglądał plac Nowy Targ przed "betonozą"! Miejsce nie do poznania >>

Betonoza na Nowym Targu

W latach 60. po ruinach kamienic nie było już śladu. Władze miasta zdecydowały się przenieść handlarzy na ulicę Krakowską w dniu 21 lipca 1963 r. W latach 50. i 60. wokół placu wzniesiono budynki mieszkalne według projektów Ryszarda Natusiewicza, Włodzimierza Czerechowskiego oraz Anny i Jerzego Tarnawskich. Zabudowano także środkową ulicę pierzei północnej.

Część placu zastąpiono trawnikami, posadzono też drzewa. Wolna przestrzeń służyła za parking. W 2013 roku zakończyły się prace nad przebudową placu, a na miejscu schronu powstał podziemny parking.

Nawierzchnia placu wykonana została z kostek brukowych i płyt z konglomeratu betonowego (współczesne lastrico). Na placu pojawiło się również sporo ławek i leżaków, które miały służyć wrocławianom do odpoczynku w upalne dni. Upały sprawiają jednak, że leżaki nagrzewają się do ogromnych temperatur i nie można ich dotknąć.

Tak wyglądał plac Nowy Targ przed "betonozą"! Miejsce nie do poznania >>

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska