Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zacieśniają współpracę i wspólnie zawalczą o rynek

Redakcja
Podpisanie listu intencyjnego
Podpisanie listu intencyjnego Materiały Prasowe

24 lipca Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowe połączyły swoje zasoby i oficjalnie rozpoczęły współpracę. W uroczystości podpisania listu intencyjnego, do której doszło podczas spotkania z przedsiębiorcami i naukowcami, wzięli udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, a także prezes KGHM Cuprum – CBR Piotr Dytko i wiceprezes WCB EIT+ Mateusz Wilczyński.

Porozumienie pomiędzy WCB EIT+ i KGHM Cuprum – CBR wpisuje się w specyfikę obecnego czasu – na całym świecie głoszone jest rozpoczęcie czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0), w Polsce wdrażany jest tzw. Plan Morawieckiego, a Wrocław od lat aspiruje do miana stolicy innowacji. Kluczem do pełnego uczestnictwa w tej rewolucji jest automatyzacja i internacjonalizacja działalności, które wymagają dużych zasobów – nie tylko materialnych, ale też ludzkich i poznawczych. I to właśnie dzieje się już we Wrocławiu, a zamiast rywalizacji jest połączenie sił i potencjałów. Od teraz, pracujący w obu spółkach naukowcy będą korzystać ze wszystkich dostępnych sobie laboratoriów, wspólnie realizować projekty finansowane ze środków publicznych oraz razem ubiegać się o te środki.

– Mamy świadomość obopólnych korzyści płynących z zacieśniania współpracy. Zapewnia ona skuteczne połączenie wiedzy i doświadczeń, co umożliwia wypracowywanie nowych rozwiązań korzystnych dla nauki i przemysłu – stwierdził Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki. – Liczę, że jej efekty pozwolą wzmocnić pozycję KGHM wśród światowych liderów przemysłu wydobywczego, jak również będą korzystne dla gospodarki i jej zrównoważonego rozwoju.

Symbolicznym aktem nawiązania współpracy w obszarze naukowo-badawczym, badawczo-rozwojowym i gospodarczym pomiędzy EIT+ oraz KGHM Cuprum było podpisanie listu intencyjnego.

– Porozumienie z EIT+ to więcej, niż podpisanie listu intencyjnego – zaznaczył prezes KGHM Cuprum sp. z o.o. – CBR Piotr Dytko.
– To się już dzieje. Rozpoczęliśmy realizację wspólnych projektów i rozmawiamy o kolejnych. Razem tworzymy ekosystem badawczo-rozwojowy, gdyż zależy nam na synergii między potencjałem EIT+, a tym, co oferuje KGHM Cuprum – przekonywał prezes Dytko. – W tej chwili rozpoczyna się nowy rozdział w historii Cuprum. Niedawno podpisaliśmy umowę o doktoratach wdrożeniowych, a dzisiaj podpisujemy umowę o współpracy z EIT+. Łączymy tym samym siły 32 laboratoriów i ponad 200 naukowców. Pragnę również podkreślić, że ta współpraca doskonale wpisuje się w strategię KGHM na lata 2017-2021, w której działalność innowacyjna stanowi jeden z jej filarów. To porozumienie jest niezbędne dla wypełnienia naszej misji – podkreślił prezes Dytko.

Korzyści ze świeżo przypieczętowanej współpracy widzi również jej druga strona.

– To porozumienie jest przede wszystkim istotne dla przedsiębiorców – mówił Mateusz Wilczyński, wiceprezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – Znacząco poszerza ono ofertę specjalistycznych usług laboratoryjnych na Dolnym Śląsku dla wszystkich naszych kontrahentów, szczególnie w zakresie analiz mineralogicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych – wyjaśnił wiceprezes Wilczyński.


Nic dziwnego, że wydarzenie o takiej skali wzbudziło zainteresowanie przedstawicieli świata nauki i biznesu, a także przyciągnęło lokalnych samorządowców. Tym bardziej, że podpisanie listu intencyjnego było doskonałym punktem wyjścia do otwartej debaty na temat rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i korzyści, jakie mogą płynąć ze współpracy nauki z biznesem.

Panel, w którym uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście, prowadziła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz wspólnie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotrem Dardzińskim.

– Projekt EIT+ i KGHM Cuprum wykracza poza ramy niejednego sezonu. Również jako Ministerstwo Rozwoju zajmujemy się tym, żeby stworzyć architekturę, która przetrwa wieki – mówiła o współpracy nauki z biznesem Jadwiga Emilewicz. – Ta umowa to dowód na przekraczanie polskich słabości, takich jak przekonanie o konieczności posiadania czegoś na własność. W KGHM słusznie stwierdzono, że warto skorzystać z już istniejących laboratoriów EIT+, aniżeli budować nowe. Wiele sobie obiecujemy po tej współpracy i sami obiecujemy wszelkie możliwe wsparcie – zadeklarowała Minister Emilewicz.

Zadowolone z połączenia sił dwóch wrocławskich ośrodków badawczo-naukowych jest także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Współcześnie, budowanie nowoczesnej i szybko rozwijającej się gospodarki jest możliwe tylko we współpracy z nauką – powiedział Piotr Dardziński. – To porozumienie jest dowodem na skuteczne łączenie nauki z przedsiębiorczością, co jest priorytetem strategii Premiera Jarosława Gowina realizowanym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpraca WCB EIT+ i KGHM Cuprum to szansa na zbudowanie ośrodka badawczego o globalnym potencjalne oraz właściwe wykorzystanie ogromnych możliwości, jakie posiada grupa KGHM i wrocławskie środowisko naukowe. To porozumienie otwiera też nowy rozdział w historii WCB EIT+ – podkreślił Minister Dardziński.

Przedstawiciele świata nauki i biznesu, zgromadzeni w zabytkowych murach jednego z budynków w Kampusie Pracze, skorzystali z okazji i chętnie zadawali pytania. Z jednej strony mogli bowiem nawiązać bezpośredni kontakt z Przedstawicielami Rządu, z drugiej zaś z KGHM Cuprum i WCB EIT+, czyli z ośrodkami naukowo-badawczymi, z których coraz szerszego wachlarza usług będą mogli już niebawem skorzystać.

Po debacie z przedsiębiorcami, przedstawiciele rządu i obu spółek zobaczyli, na czym w praktyce ta współpraca będzie polegać. Zwiedzili laboratoria, do których dotąd wyłączny dostęp mieli badacze z EIT+ oraz te, z których do tej pory korzystali tylko naukowcy KGHM Cuprum. Teraz wszystkie – wraz ze zgromadzonym w nich specjalistycznym sprzętem – są do dyspozycji pracowników zatrudnionych w obu tych firmach. Co więcej, trwają już prace nad wspólną ofertą dla dotychczasowych i nowych partnerów biznesowych.

Źródło: materiały prasowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska