Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Stulecia, dworzec Wrocław Główny i Sky Tower w Minecrafcie! Wrocławscy uczniowie zakończyli jedyny taki projekt w Polsce

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
- W ramach projektu stworzyliśmy Halę Stulecia, Iglicę i pergolę. Była to dla nas bardzo fajna zabawa. Tym bardziej, że od dziecka pasjonujemy się grami komputerowymi - mówi Oliwier, uczeń Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu, który wygrał konkurs dla szkół średnich.
- W ramach projektu stworzyliśmy Halę Stulecia, Iglicę i pergolę. Była to dla nas bardzo fajna zabawa. Tym bardziej, że od dziecka pasjonujemy się grami komputerowymi - mówi Oliwier, uczeń Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu, który wygrał konkurs dla szkół średnich. fot. IV LO we Wrocławiu
Hala Stulecia, Dworzec PKP we Wrocławiu, Powódź Tysiąclecia, Sky Tower i główne ulice Wrocławia. Wszystko to znajduje się na mapach przygotowanych przez uczniów biorących udział we wrocławskim hackathonie, czyli maratonie programowania w grze Minecraft. Zobaczcie ich prace!

Spis treści

Wrocławscy uczniowie stworzyli spektakularne budowle

Organizowany przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli "Projekt Obywatel" miał urozmaicić lekcje Historii i Teraźniejszości oraz Wiedzy o Społeczeństwie. Z tej okazji odbył się hackathon, czyli maraton programowania w grze Minecraft Education Edition. Na czym polegał?

Przez prawie dwa tygodnie uczestnicy tworzyli mapy w wirtualnym świecie Minecrafta z wykorzystaniem otrzymanych wcześniej informacji na zaproponowane tematy. Były to: „Samorząd uczniowski w mojej szkole – chcę mieć realny wpływ” (dla szkół podstawowych) oraz „Wrocław na weekend. Śladami ważnych wydarzeń współczesnej historii miasta” (dla szkół średnich). Uczniowie w zespołach pracowali nad projektami, a na koniec zrealizowali filmiki o przygotowywanym temacie z użyciem smartfona.

Uczniowie podczas zajęć tworzyli mapy i interaktywne światy, jednocześnie ucząc się programowania i kreatywnego myślenia. Rozwijali umiejętności planowania, rozwiązywania problemów i działania w grupie.

- To jedyny taki projekt w Polsce. Minecraft doskonale się do tego nadaje. Do tej pory nauczyciele wykorzystywali Minecrafta do nauczania matematyki czy języków obcych. Teraz mamy ciekawe narzędzie do wspierania kompetencji „przyszłości” - mówi Monika Włodarczyk, wicedyrektorka WCDN, pomysłodawczyni projektu.

W tej odsłonie projektu wzięło udział 70 uczniów z klas VIII szkół podstawowych oraz ze szkół ponadpodstawowych, a także 17 opiekunów.

Te fantastyczne projekty stworzyli uczniowie:

W galerii znajdziecie projekty:

  • Hali Stulecia,
  • Dworca PKP Wrocław Główny,
  • placówek edukacyjnych,
  • symulacji Powodzi Tysiąclecia.

- W ramach projektu stworzyliśmy Halę Stulecia, Iglicę i pergolę. Była to dla nas bardzo fajna zabawa. Tym bardziej, że od dziecka pasjonujemy się grami komputerowymi. Najtrudniej było utworzyć kółka, ale się udało. W realizacji tego zadania ważna była też współpraca i podział zajęć. Cieszymy się, że udało nam się wygrać w swojej kategorii – mówi Oliwier, uczeń Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu ze zwycięskiej grupy w kategorii szkoły ponadpodstawowe.

W planach kolejne edycje hackathonu

- Jesienią będziemy gotowi do uruchomienia kolejnej edycji projektu, rozszerzymy kategorie wiekowe i zaprosimy także młodszych uczniów. Projekt jest innowacyjny, chciałabym, by uczestniczyło w nim i korzystało z niego jak najwięcej wrocławskich szkół - dodaje Monika Włodarczyk.

Co to jest Minecraft?

To gra komputerowa, która jest międzynarodowym fenomenem od ponad dekady. Pozwala graczowi budować i niszczyć obiekty, atakować lub oswajać napotkane istoty, zbierać surowce i wytwarzać z nich przedmioty oraz wznosić budynki. Rozgrywka przypomina zabawę z klockami LEGO - każdy element Minecrafta jest zbudowany z sześcianów składających się na losowo generowany świat.

Gra jest niezwykle popularna wśród młodzieży - sami decydują, kim chcą w niej zostać i co chcą w niej robić. Możliwości jest bardzo wiele, np. założenie własnej farmy czy eksploracja niebezpiecznych jaskiń.

NIE PRZEGAP:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska