Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Niezłomnych w Centrum Historii Zajezdnia. Spektakl „Bądź wierny. Idź” [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Uczniowie XVII LO uświetnili swoim spektaklem Galę Niezłomnych
Uczniowie XVII LO uświetnili swoim spektaklem Galę Niezłomnych Janusz Gajdamowicz
Występ uczniów XVII LO im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu „Bądź wierny. Idź” uświetnił pierwszy dzień wrocławskich obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Spektakl poprzedziła uroczysta gala, podczas której odbyło się wręczenie medali „Niezłomni”.

Piosenki, ballady, teksty i wiersze, które powstały w latach 70. i 80. XX w. w piątkowy (10.12) wieczór zostały w brawurowy sposób przedstawione na scenie ustawionej w Centrum Historii Zajezdnia, przez uczniów XVII LO im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Spektakl przygotowali i wyreżyserowali: Małgorzata Szeptycka, Marek Szydło i Krzysztof Żesławski, który także wraz z zespołem zadbał o jego stronę muzyczną. Uczniowie klas teatralnych ujęli, porwali i wzruszyli zgromadzonych tego dnia w CHZ i przenieśli wszystkich w tamte, niezwykłe dla naszej historii czasy. Po koncercie widzowie wielokrotnie podkreślali walory artystyczne towarzyszące występowi, a emocje jakich doznali przekonują ich, że 40 lat po wydarzeniach grudnia 1981 r. „Solidarność” nadal jest zobowiązaniem, natomiast wartości jakie ciągle z sobą niesie zachęcają aby być cały czas solidarnym i kontynuować tradycje, na stałe wpisane do naszej historii.

- 40 lat temu komuniści wprowadzili stan wojenny żeby wybić Polakom z głowy marzenie o wolności, niepodległości i normalności. Był on też pretekstem aby zniszczyć Solidarność – zarówno jako związek zawodowy, ale też jako wielki, milionowy ruch społeczny, który dawał nadzieję na obalenie tamtego zbrodniczego systemu. Dlatego dzisiaj musimy o tym pamiętać i przekazywać tą przysłowiową „sztafetę” kolejnym pokoleniom. Ogromnie mnie cieszy, że dzisiejsza młodzież chce ją przejmować, że się tym interesuje i w tak wspaniały sposób potrafi oddać ducha tamtych czasów i tamtej twórczości. Historia jest filarem naszej tożsamości, a z kolei tożsamość rozstrzyga o tym, że jesteśmy wspólnotą. Jako Polacy jesteśmy wielopokoleniową biało-czerwoną wspólnotą, współtworzoną przez tak piękną i zwycięską kartę jaką była Solidarność. Dzisiaj, kiedy byli honorowani jej bohaterowie, uczniów XVII LO nie mogło też tutaj tradycyjnie zabraknąć – powiedział Gazecie Wrocławskiej tuż po zakończeniu spektaklu Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Wydarzeniom towarzyszył wernisaż wystawy “Wrocław pamięta. Stan wojenny we Wrocławiu”, natomiast Narodowy Bank Polski upamiętnił 13 grudnia 1981 r. pamiątkową monetą “Pamięci ofiar stanu wojennego”, którą zaprezentował i wręczył zaproszonym gościom Adam Lipiński, wiceprezes NBP. Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego potrwają we Wrocławiu do 15 grudnia, a szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronach internetowych: solidarnosc.wroc.pl, zajezdnia.org oraz wroclaw.ipn.gov.pl.

Uczniowie XVII LO uświetnili swoim spektaklem Galę Niezłomnych

Gala Niezłomnych w Centrum Historii Zajezdnia. Spektakl „Bąd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska