Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Aktywności Kobiet za nami. Wyróżniono najlepsze

Katarzyna Kaczorowska
Gala Aktywności Kobiet za nami. Wyróżniono najlepszeRodzinne zdjęcie osób wyróżnionych honorowymi odznaczeniami za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaki wręczyła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik
Gala Aktywności Kobiet za nami. Wyróżniono najlepszeRodzinne zdjęcie osób wyróżnionych honorowymi odznaczeniami za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaki wręczyła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik Materiały prasowe
Jolanta Oliwa, Scarlett Szyło-galis-Jankowiak, Justyna Piotrowska, Elżbieta Woźniak--Łojczuk i Anna Nowocień-Rega oraz Małgorzata Nowak i Anna Kasjan to laureatki IV edycji Konkursu „Aktywność Kobiet”. Nagrodę specjalną „Szklana Kropla 2015”, przyznaną przez Ilonę Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki otrzymała Teresa Kamińska – prezes Zarządu Pomorskiej SSE sp. z o.o. Za, jak powiedziała wiceminister, odbudowanie polskiego przemysłu stoczniowego, zatrudniającego dzisiaj 34 tysiące pracowników.

To było wyjątkowe święto wyjątkowych kobiet, uhonorowanych za ich wyjątkową działalność. Joanna Oliwa od lat pomaga osobom niepełnosprawnym umysłowo. Odbierając nagrodę, mówiła wzruszona:– Założyłam sobie, że stworzę system wspierania osoby niepełnosprawnej od dzieciństwa do później starości, bo takiego systemu u nas w kraju nie ma.
Scarlett Szyłogalis-Janko-wiak, założycielka schroniska dla koni Tara, kiedy odbierała swoje wyróżnienie, powiedziała:
– Ta nagroda to ukłon w stronę wszystkich, którzy walczą o konie, masowo zabijane w Polsce dla pieniędzy – 120 koni ginie każdego dnia – to jest poparcie dla nas wszystkich, dodaje mi skrzydeł – mówiła Szyłogalis-Jankowiak, z trudem powstrzymując łzy wzruszenia.
Ogromne brawa zebrała Justyna Piotrowska, instruktorka harcerska i najbardziej znana Polka po przeszczepie płuc.
– Taka nagroda, takie spotkanie to wsparcie i siła, aby głośno mówić o tym, co dla nas jest ważne. Dla mnie, oprócz pracy z młodzieżą, to propagowanie idei przeszczepów, bo wciąż w Polsce mówi się o tym za mało, jest bardzo mało dawców – podkreślała Justyna Piotrowska, która dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dostała drugie życie.
 Radości nie kryły też dwie wrocławianki, założycielki Stowarzyszenia „Klub Mamuśki”: Elżbieta Woźniak-Łojczuk i Anna Nowocień-Rega.

– Kiedy urodziłam dzieci, brakowało mi kontaktu z innymi mamami, wymiany doświadczeń wsparcia, rozmów. Pomyślałam, że skoro takiego forum we Wrocławiu nie ma, to ja je założę. I tak powstał „ Klub Mamuśki” – przyznała Elżbieta Woźniak-Łojczuk.

O wadze swojej misji mówiły też siostry ze Stowarzyszenia „Misja Dworcowa” im. ks. Jana Schneidera: Małgorzata Nowak i Anna Kasjan. Misja bowiem prowadzi całodobowy ośrodek interwencji kryzysowej, do którego przyjmuje kobiety, często razem z dziećmi, które nie mają gdzie się podziać.
Prowadzą punkt konsulta-cyjno-informacyjny dla ofiar przemocy i pracują we Wrocławiu jako streetworkerki – na dworcach, pod mostami, w pustostanach, na działkach, wszędzie, gdzie są ludzie potrzebujący pomocy.
– Można powiedzieć, że pomagamy kobietom być bardziej aktywnymi, wziąć odpowiedzialność za własne życie, odzyskać nad nim kontrolę. Uczymy je samodzielności, pokazujemy, w jaki sposób mogą odnaleźć poczucie własnej wartości, które często nie z ich winy jest mocno zachwiane, a pewność siebie jest konieczna, aby poradzić sobie z trudami codziennego dnia, w ich przypadku bardzo podstawowymi kwestiami: bezpieczeństwa, pracy, własnego kąta – tłumaczyła siostra Anna Kasjan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska