Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni wolnego dla krwiodawców. Jakie jeszcze są przywileje za oddanie krwi?

Alina Gierak
Alina Gierak
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Krwiodawcy dobrze o tym wiedzą
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Krwiodawcy dobrze o tym wiedzą Polskapress
Przywileje, które krwiodawcy nabyli w pandemii koronawirusa, pozostaną na stałe. Niedawno weszły w życie przepisy, które mówią o tym, że krwiodawcy po oddaniu krwi lub osocza przysługują dwa płatne, wolne dni od pracy. To pozwoli im na lepszą regenerację. Jakie jeszcze przywileje mają krwiodawcy? Przeczytajcie poniżej.
od 16 lat

Spis treści

Dla krwiodawców przed pandemią - jeden dzień wolny

Przed pandemią koronawirusa krwiodawcy mieli jeden dzień wolny od pracy, ten, w którym oddawali krew. W czasie pandemii, tak zwana specustawa (tj. ustawa z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) wprowadziła dodatkowe uprawnienia dla osób oddających krew i osocze w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzono wówczas dwa dni wolnego od pracy dla osób oddających krew lub osocze: w dniu donacji oraz w dniu następnym. Miało to wspomóc regenerację krwiodawców oraz zachęcić więcej osób do odwiedzenia punktu krwiodawstwa.

Dwa dni wolnego dla krwiodawców

Zasada dwóch dni wolnych dla oddających płyn ratujący życie, pozostanie na stałe, a nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej i weszła ona w życie. To w niej znalazł się zapis dotyczący dwóch dni płatnego urlopu dla krwiodawców.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów krwiodawcy przysługuje

zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

Krwiodawcy zdążyli się przyzwyczaić do dwóch dni wolnych od pracy po oddaniu krwi. Widać to zwłaszcza w czwartki, gdy punkty pobierania krwi są oblegane. Ludzie są zadowoleni, że mogą połączyć działania na rzecz ratowania innym życia z dłuższym wypoczynkiem.

Jakie jeszcze przywileje będą mieli krwiodawcy?

Dwa płatne wolne dni od pracy to niejedyne przywileje dla krwiodawców. W rządowym projekcie ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie przewiduje się między innymi:

  • Zagwarantowany zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, dokonywany przez tę jednostkę, w której dawca oddał krew.
  • Rekompensatę energetyczną wydawaną przez placówki, w których pobierana jest krew ( do tej pory te kwestie regulowane były na podstawie wewnętrznych regulaminów centrów krwiodawstwa)
  • Prawo do rekompensaty pieniężnej dla dawców rzadkich grup krwi i dawców, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom celem uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych. Rekompensata może wynieść maksymalnie 1000 zł jednorazowo.
  • Krwiodawcy, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi na przejazdy publiczną komunikacją zbiorową.

Nowe przepisy miałby wejść w życie w styczniu 2024 roku.
Gdzie na Dolnym Śląsku można oddać krew, dowiesz się TUTAJ

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kg, ma od 18 do 60 lat (dawca po raz pierwszy) lub 65 lat (dawca wielokrotny) i jest zdrowa. Do punktu poboru krwi należy przyjść z dokumentem potwierdzającym tożsamość i zawierającym numer PESEL.

Jakiej krwi brakuje na Dolnym Śląsku?

W dolnośląskich magazynach krwi największe niedobory krwi dotyczą grup

  • 0RH-
  • ARH-
  • BRH-.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska