Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dubaj jest bramą do rozwoju polskiej gospodarki". Dolny Śląsk na targach Gitex w ramach projektu Going Global

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Dolny Śląsk na targach Gitex w ramach projektu Going Global
Dolny Śląsk na targach Gitex w ramach projektu Going Global Nadia Szagdaj / Polska Press
Drony monitorujące lasy, platformy pomagające wdrażać model pracy zdalnej, szkolenia w rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości, a nawet moduły do satelitów i technologie kosmiczne. Tak przedsiębiorcy reprezentują Dolny Śląsk na targach Gitex w Dubaju. "Branża ICT jest obecnie motorem całej gospodarki. Wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest częścią jej rozwoju w Polsce" - ocenił podczas wizyty na polskim stoisku podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Cyfryzacja, Paweł Lewandowski.

Branża ICT, czyli information and communication technologies, rozwija technologie informacyjno-telekomunikacyjne i teleinformatyczne. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Stąd też różnorodność propozycji wystawców z Dolnego Śląska, promujących się na targach Gitex (Gulf Information Technology Exhibition) w Dubaju, do którego przyjechali w ramach Going Global.

- Cieszymy się, że nasza delegacja jest tak liczna, że możemy pomóc młodym firmom pokazać się z ich pomysłem na unowocześnianie świata – mówi Andrzej Kredkowski, wiceprzewodniczący sejmiku dolnośląskiego. - Spodziewamy się nawiązać tu dobre kontakty, tak jak to się stało przy okazji ostatnich targów.

Przypomnijmy, że projekt Going Global, przy wsparciu Unii Europejskiej, realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Gitex to kolejne po m.in. berlińskich, luksemburskich czy tokijskich targach, na które UMWD zabiera firmy z naszego regionu.

"Z poziomu województwa mają one możliwość eksportu i zarobienia, oraz - co najważniejsze - zatrudnienia pracowników" – zauważa przewodniczący Kredkowski. - "We Wrocławiu są uczelnie kształcące w tym zakresie. Warto więc stwarzać dla nich miejsca pracy. To także zachęta dla młodzieży, by inwestowała w wiedzę".

"ZEA to dziś hub technologiczny. Ten rynek budzi zainteresowanie polskich firm. Niech świadczy o tym fakt, że na Gitex 2022 zjawiło się około 150 wystawców. Dla odmiany, trzy lata temu było ich kilkudziesięciu" - wspomina Jacek Buda, zastępca ambasadora RP w ZEA, kierownik referatu ds. polityczno-ekonomicznych.[/cyt]

Warto zwrócić uwagę, jak dobrze zorganizowana gospodarka, także pod względem technologicznym, pozwoliła przetrwać ZEA pandemię covidu. Na początku września 2022 r. odbyła się trzecia sesja wspólnej komisji współpracy ekonomicznej emiracko-polskiej, w której wzięło udział 20 przedstawicieli firm i instytucji ZEA. Spotkanie zorganizowało polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"Wspólna komisja ekonomiczna stanowi przełom w relacjach biznesowych między naszymi krajami. Dyskutowaliśmy o: bezpieczeństwie żywnościowym, sztucznej inteligencji, energetyce czy gospodarce cyfrowej. To nowy rozdział we współpracy z ogromnym rynkiem Zatoki Perskiej" – przekonuje Jacek Buda.[/cyt]

"Na Gitex mamy stoisko informacyjno-promocyjne" – opowiada Anastazja Kaczmarek-Pękalska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorców. - "Realnie skorzysta z niego łącznie blisko 50 firm, a kolejnych około 70 dostarczyło nam swoje materiały promocyjne dostępne dla odwiedzających".

Gitex to targi technologiczne, skierowane głównie do firm z sektora IT. Obok stoiska narodowego, osobno jest także Wielkopolska czy np. miasto Piła. Są także stoiska pojedynczych firm.

- Wiemy, że z poprzednich edycji Gitex firmy są bardzo zadowolone – twierdzi Anastazja Kaczmarek-Pękalska. - Podpisały intratne kontrakty, chcą nawet zakładać spółki w Dubaju. My, z kolei, mamy dobrą renomę wśród Dubajczyków, bo kończymy tematy, jesteśmy rzetelni i stawiamy na jakość. Na targach polskie firmy korzystają z tej właśnie wyrobionej już opinii.

Przedsiębiorcy, którzy zechcieliby w przyszłości dołączyć do Gitex w ramach współpracy z PARP czy UMWD, muszą spełniać kryteria branży IT. "To dość szeroki zakres" – tłumaczy Anastazja Kaczmarek-Pękalska. - "Istnieje także możliwość dopisania firmy do ogólnodostępnego katalogu".

Wystawcy przez cały czas spędzony na polskim stoisku starają się zainteresować odwiedzających swoimi produktami. Wśród nich są m.in. Kacper Budnik i Jan Byrtek, założyciele firmy BZB UAZ.

"Świadczymy usługi z wykorzystaniem systemów bezzałogowych m.in. dla inżynierii lądowej, leśnictwa i rolnictwa" _– opowiada Jan Byrtek. - "Skupiamy się na płatowcach. Produkujemy drony i oprogramowanie, między innymi program E-forest działający na bazie algorytmów i sztucznej inteligencji. Taki program przyśpiesza pracę leśników i skraca czas mapowania lasów z 3 lat do 2 miesięcy.
"Na tę chwilę naszym głównym rynkiem zbytu jest Polska, ale zaczynamy rozmawiać z zagranicą" – dodaje Kacper Budnik. - "Z UMWD jeździmy na targi od 2018 roku. W tym zaś, na Gitex skupiamy się na poznaniu technologii tutejszych wystawców. Poza tym, w wyniku pandemii i wojny zatrzymała się produkcja ważnych dla nas półprzewodników, mikroprocesorów czy mikropomp. Na targach szukamy alternatyw, które pozwolą nam utrzymać ceny naszych produktów na obecnym poziomie"._

Radosław Piekarski przyjechał na targi reprezentując firmę Thorium Space z branży kosmicznej. Pracuje nad modułami komunikacyjnymi do satelit. "Chciałbym się zorientować jak rynek arabski zapatruje się na sieci 5G. Na targach jestem po raz pierwszy, ale inni przedstawiciele mojej firmy już korzystali z programu Going Global" - mówi.

Antoni Kozelski CEO i współzałożyciel firmy Vistorm także odwiedza targi w ramach programu. "Przez ten czas wiele się zmieniło. Wyjazdy okazały się dla mnie intratne, podpisałem kontrakty w USA. Od półtora miesiąca prowadzimy nowy projekt. Poza tym, udało się nam nawiązać współpracę z innymi przedsiębiorcami z Wrocławia" – podkreśla. Vistorm zajmuje się tworzeniem software’ów i budowaniem zespołów zdalnych. "Działamy w ramach świadczenia usług na rzecz tworzenia platform do pracy zdalnej. Sami jesteśmy w stu procentach zdalną firmą. 30-osobowy pracuje nawet zza granicy" – opisuje Kozelski.

Technologią, która w przyszłości pozwoli na zrealizowanie zdalnie nawet targów technologicznych, podobnych do Gitex, zajmuje się także Smart-DE. "Naszym dedykowanym produktem jest rozszerzona wirtualna rzeczywistość oraz sztuczna inteligencja" - wyjaśnia Katarzyna Furmaniak, współzałożycielka firmy. - "Tworzymy m.in. stoły dotykowe dla miast, do prezentacji na przykład terenów inwestycyjnych na targach międzynarodowych. Oferujemy także platformę do szkoleń i zdalnego przemysłu, także dla uczelni wyższych. Wirtualna rzeczywistość to nie przyszłość, to już rzeczywistość. Dzięki naszym rozwiązaniom, firmy z przemysłu samochodowego nie muszą już zabierać na targi ogromnych maszyn by pokazać jak one działają czy jak je serwisować. Możne je obejrzeć i nauczyć się ich obsługi wchodząc w świat wirtualnej rzeczywistości. Ale w podobny sposób można także przeprowadzać szkolenia BHP, by zaoszczędzić czas i pieniądze".

- Trzeba podkreślić, że na tych targach prawdopodobnie mamy największą reprezentację – podsumował w czwartek 13 października Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Cyfryzacja. - W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy podpisywać z ZEA umowę w zakresie współpracy w sektorze sztucznej inteligencji. Takie narzędzia sprawdzą się u nas wszędzie: od handlu, przez usługi publiczne, konkursy, dotacje państwowe. To może być jeden z bardziej sprawiedliwych sposobów selekcji w służbie zdrowia, np. przy badaniach przesiewowych, szacowaniu ryzyka schorzeń, ale i wypadkowości w przemyśle ciężkim – wymieniał sekretarz.

Zobaczcie zdjęcia:

Dolny Śląsk na targach Gitex w ramach projektu Going Global

"Dubaj jest bramą do rozwoju polskiej gospodarki". Dolny Ślą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska