Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademickie Targi Pracy na Politechnice Wrocławskiej. Co oferują największe wrocławskie firmy?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Studia mają wyposażyć studentów w kompletną wiedzę potrzebną do podjęcia pracy zawodowej. Tak mówi teoria, a w praktyce osoby z akademicką wiedzą często uczą się pierwszych umiejętności dopiero po zdobyciu dyplomu. Targi Pracy na Politechnice Wrocławskiej miały pomóc niezdecydowanym na podjęcie ważnych kroków.

Akademickie Targi Pracy w budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej

W popularnym "serowcu" odbyły się Akademickie Targi Pracy. Swoje oferty zaprezentowało łącznie ponad 70 pracodawców, co czyni wydarzenie największym w regionie.

- To spotkania pracodawców ze studentami, absolwentami, uczelni technicznych i matematycznych oraz wszystkich tych, którzy są technicznie zorientowani na rozwój swojej kariery zawodowej. Można tu znaleźć firmy zarówno zajmujące się produkcją, jak i przedsiębiorstwa od szeroko pojętej dziedziny analiz, tzw. Big Data. Studenci mają bardzo duży przekrój ofert - mówi Katarzyna Sławińska-Oleszek, kierowniczka Biura Karier PWr.

Średnio na każdych targach zjawia się od 2 do 5 tysięcy studentów. Chcą oni spotkać się z potencjalnymi pracodawcami w jeszcze niezobowiązujący sposób. Mogą porozmawiać o swojej karierze zawodowej albo dowiedzieć się, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę w konkretnej dziedzinie.

Wśród wystawców byli m.in.

  • Mistubishi Electric,
  • Capgemini,
  • Alstom,
  • Mondelez,
  • Deloitte,
  • Tarczyński,
  • LG Energy Solution,
  • Nokia Solutions and Networks,
  • Kruk,
  • KGHM Polska Miedź,
  • Elektrotim,
  • Betard.

Najlepszy czas na zdobycie doświadczenia? Studia!

Dla niektórych studentów akademicka teoria to za mało, dlatego też decydują się oni na podjęcie pracy jeszcze w trakcie trwania nauki. Jak wynika z nieoficjalnych danych, większość studentów potrafi pogodzić oba te elementy. Na I stopniu studiów na Politechnice Wrocławskiej, do uzyskania stopnia inżyniera, 50 proc. z nich ma już doświadczenie związane z wiedzą, jaką nabywają na wykładach. Na studiach II stopnia jest to od 70 do 90 proc., w zależności od kierunku studiów.

- Pracodawcy wiedzą dziś, że studenci chłoną wiedzę i umiejętności, są chętni do działania i często też zdeterminowani, aby rozpocząć podróż po swojej zawodowej ścieżce w konkretnej firmie. Dlatego też osoby z legitymacją mogą liczyć na elastyczny grafik, pozwalający łączyć pracę i naukę - dodaje Katarzyna Sławińska-Oleszek.

Podczas targów można było również się dowiedzieć, jakie korzyści wynikają ze stażu. Daje on m.in. możliwość nawiązania kontaktów w branży, co może przyczynić się do przyszłych możliwości zatrudnienia, a także rozwija umiejętności "miękkie", jak komunikacja, współpraca i zarządzanie czasem. Za staż nie otrzyma się już tylko "cennego doświadczenia". Czasy te odchodzą powoli do lamusa.

- Nasz staż jest płatny 32 zł za godzinę pracy. Dla studentów stawka brutto jest tą "na rękę", więc dołączenie do naszej załogi jest bardzo opłacalne. W samej fabryce zatrudniamy 1500 osób w różnych działach: konstrukcji, testów, prototypów i produkcję seryjną oraz kontakt z klientem. Mamy więc dużo możliwości - mówi przedstawiciel firmy GKN Automotive.

Niektórzy pracodawcy poszukiwali potencjalnych pracowników, oferując im możliwość zdobycia umiejętności, których na studiach nabyć się nie da.

- Szukamy programistów i konsultantów. Jeden programuje dla systemu SAP, a drugi go wdraża i pomaga w utrzymaniu. Z naszej strony możemy zaoferować kandydatom naukę pracy w nim. Jest to bowiem system, którego nie da się nauczyć na studiach. Kandydat z Politechniki dostaje 7 miesięcy nauki, zyskuje przewagę na rynku pracy i po tym czasie może być gotowym pracownikiem dla wielu firm - mówi przedstawiciel grupy Proaxia.

Wydarzenie organizowały wspólnie Fundacja Manus i Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska