Odpowie za rasistowskie napisy na budynkach

  Odpowie za rasistowskie napisy na budynkach

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Odpowie za rasistowskie napisy na budynkach
  1/5
  przejdź do galerii
  Do pięciu lat więzienia grozi 22-latkowi, który w ubiegłym tygodniu, na murach kamienicy przy ul. Mickiewicza wymalował napisy o charakterze rasistowskim godzące w romską społeczność.
  Obraźliwe hasła na nowej elewacji mieszkalnego budynku zostały napisane czarną farbą. Funkcjonariusze już następnego dnia ustalili, że ich autorem jest mieszkaniec Głogowa Patryk M. W piątek, 14 października mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty z art. 119 Kodeksu Karnego, tj. o stosowaniu przemocy lub groźby wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości.


  - Patryk M. przyznał się, że jest autorem napisów o rasistowskim podłożu oraz innych haseł na murach budynków - informuje Barbara Izbiańska, Prokurator Rejonowy w Głogowie. - Mężczyzna stwierdził, że zrobił to pod wpływem alkoholu.

  Po postawieniu zarzutów 22-latek został zwolniony do domu po zastosowaniu poręczenia majątkowego w wysokości 500 zł.

  Patryk M. odpowie nie tylko za treść napisów, ale też za zniszczenie elewacji kilku kamienic. Budynki, które wybrał sprawca na swój cel, były tuż po termomodernizacji. Zarządzają nimi wspólnoty mieszkaniowe.

  - Roboty na tych obiektach zakończyły się zaledwie kilka tygodni temu - przyznaje Adam Butyński, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie. - Nie mamy jeszcze policzonych strat, ale zapewne nie będą one niskie. Obiekty są ubezpieczone, ale zanim firma podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania, będzie czekać na sądowy wyrok dla sprawcy zniszczeń. A to może potrwać nawet kilka miesięcy.

  Na czyszczenie ścian ZGM nie zamierza czekać tak długo i jak zapowiada dyrektor, niezwłocznie zleci to zadanie specjalnej firmie.

  - W tym roku niszczenie ścian przez grafficiarzy to jakaś plaga - dodaje Adam Butyński. - Nie ma osiedla, by wandale nie zostawili po sobie widocznych śladów.

  Najczęściej powtarzające się hasła dotyczą głównie jednego tematu - Chrobrego Głogów.

  Mieszkańcy osiedla Śródmieście, gdzie ostatnio zaszalał Patryk M. bardzo by chcieli przykładnego ukarania wandala.

  - Powinni mu dowalić taką karę finansową, żeby się nie pozbierał - mówią głogowianie. - Powinien zapłacić za całą elewację, nie tylko za kawałek, który pobazgrał!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama