Burmistrz Brzegu Dolnego oskarżony

  Burmistrz Brzegu Dolnego oskarżony

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilutsracyjne

  zdjęcie ilutsracyjne ©brak

  Prokuratura będzie przekonywać sąd, że było tak - w 2011 roku przetarg na prace budowlane w mieście wygrała firma, której jednym ze wspólników był siostrzeniec burmistrza. Jego ojciec – czyli szwagier Stanisława J. – był wówczas dyrektorem państwowego przedsiębiorstwa, które wykonywało prace jako podwykonawca. Pieniądze na inwestycję pochodziły z dotacji z budżetu państwa uzyskanej dzięki nierzetelnym dokumentom podpisanym przez burmistrza.
  zdjęcie ilutsracyjne

  zdjęcie ilutsracyjne ©brak

  Stanisław J. do winy się nie przyznaje. Nie było żadnych nierzetelnych dokumentów. Dotację uzyskano uczciwie. Nieprawdziwe są też – zdaniem burmistrza – tezy oskarżenia jakoby nieuczciwie wspierał swojego szwagra i jego syna w prowadzeniu biznesu. Śledztwo w tej sprawie prowadziła wrocławska Prokuratura Okręgowa. A materiałów dostarczyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Skontrolowało ono dolnobrzeski magistrat po tym jak do CBA trafił anonim.

  W 2011 roku w Brzegu Dolnym prowadzono prace przy odbudowie muru oporowego i bulwaru spacerowego nad Odrą koło „Zespołu Pałacowo – Parkowego”. Była to inwestycja, która miała na celu zainstalowanie w tym miejscu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Inwestycja była finansowana z budżetu państwa ze specjalnej dotacji, przekazanej za pośrednictwem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Prace musiały się skończyć w 2011 roku. Inaczej dotacja przepadała.

  Z dokumentów wynika, że roboty zakończono w grudniu 2011 roku. Już 13 stycznia 2012 burmistrz podpisał rozliczenie inwestycji i przekazał je do Urzędu Wojewódzkiego. Urząd wypłacił ponad 2 mln zł. Oskarżenie będzie przekonywać w sądzie, że w dokumentach nie napisano prawdy. Prokuratura zamierza przedstawić dowody, że prace toczyły się jeszcze do 2014 roku.

  Burmistrz tłumaczy, że to nieprawda. Owszem, toczyły się prace, ale nie te, których dotyczyła dotacja z budżetu państwa. Roboty sfinansowane za państwowe 2 miliony zostały uczciwie zakończone w grudniu 2011. Ale oskarżenie ma opinie biegłych i zeznania świadków, że to nieprawda.

  Drugi wątek związany jest ze szwagrem burmistrza i jego synem. Przetarg na prace wygrała prywatna firma budowlana. Do 1999 roku jednym z jej wspólników – z aktu oskarżenia wynika, że mniejszościowym – był szwagier burmistrza. W 1999 roku został szefem państwowego przedsiębiorstwa z Wołowa, a swoje udziały przekazał jednemu z synów. Ten syn później odstąpił je swojemu bratu.

  W 2011 roku firma ta wygrała przetarg na roboty przy murze oporowym i spacerowym bulwarze w Brzegu Dolnym nad Odrą. Od początku podwykonawcą była państwowa firma z Wołowa. Prokuratura nie dopatrzyła się nieuczciwości w przetargu. Ale później – wynikać ma z ustaleń śledztwa – wykonawcy korzystali ze „szczególnej przychylności” miejskich władz. Podpisano z nimi dwie umowy na dodatkowe roboty związane z pracami przy bulwarze spacerowym. Łącznie na przeszło 130 tys zł. W wersji oskarżenia te umowy były niepotrzebne. A wszystkie te pr5ace należało wykonać na podstawie umowy zawartej po wygranym przetargu.

  Burmistrz przekonywał w śledztwie, jakoby nie miał pojęcia, że przetarg wygrywa firma z jego siostrzeńcem jako wspólnikiem. Mówił, że nie widział go od pięciu lat. Fakt, dyrektorem firmy podwykonawczej był jego szwagier, ale przecież – zwracał uwagę burmistrz śledczym – było to przedsiębiorstwo państwowe, a nie prywatna firma.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za tym wszystkim stoi Uranowa

  Moje miasto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tej zawziętej babie pomaga gazeta której Jastrząb nie daje zarobić. Ona się ciągle u nich reklamuje i ryje jak kret

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W końcu się wezmą za niego

  Brzeg Dln (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Było wiadomo że w końcu prawda o tym przetargu wyjdzie na jaw. Nie da sie ukryć czegoś co jest oczywiste. Sprawa ciągnie się już latami. Może w końcu czas zdjąć go ze stołka i dac szansę komuś...rozwiń całość

  Było wiadomo że w końcu prawda o tym przetargu wyjdzie na jaw. Nie da sie ukryć czegoś co jest oczywiste. Sprawa ciągnie się już latami. Może w końcu czas zdjąć go ze stołka i dac szansę komuś innemu. Nic specjalnego nie wniósł on w życie mieszkańców. ZGK czy ZWIK robią i odnawiaja budynki tam gdzie szanownemu panu S.J lize się buty. Żenada zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anonimowy Wojtek

  wiem swoje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Oczywiście anonim bo tylko tyle potrafi napisać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdury

  GJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Jak juz to podejzany a nie oskarzony a po za tym to ciagle od kad przegrali szukaja czegos na chlppa...zenada


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No abla ?

  PBD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Podejzany,kad,chippa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eee tam, ustawka PiS

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Nie potrafiła kandydatka PiS wygrać wyborów na burmistrza BD w normalny sposób. To teraz znanymi metodami swojej partii tj. pluciem i oszczerstwami będzie próbować przejąć władzę?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak matołku

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak Jacuś tak właśnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprostowanie

  xx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ta "kandydatka pis" nie była kandydatką tej partii tylko wlasnego ugrupowania

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zagadka

  Franz ma Camele (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Co robił DUW skoro dał kasę ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli

  rozumiem, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  że urzędujący burmistrz mojego miasta Stanisław Jastrzębski zmienił nazwisko na J.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo