Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zima nas zaskoczy? Do oczyszczenia ponad 1155 km dróg we Wrocławiu!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Zima za pasem, co oznacza, że spółka Ekosystem już wkrótce ruszy na wrocławskie drogi, gdzie za bezpieczeństwo kierowców będzie odpowiadać ponad 90 pługosyparek. Jak wygląda kontrola sprzętu i środków do zimowego utrzymania miasta? Sprawdź szczegóły

Ponad 1155 km dróg do odśnieżenia, 1,5 tysiąca chodników i 113 ścieżek rowerowych we Wrocławiu będzie narażonych na niebezpieczne warunki drogowe, którym zapobiegać będą akcje oczyszczania dróg z gołoledzi. Jak w tym roku będzie wyglądać zima?

Czy zima znów zaskoczy kierowców?

Sezon zimowy we Wrocławiu trwa od 1 listopada do końca marca przyszłego roku. W trakcie jego trwania służby miejskie są gotowe, by zimowym oczyszczaniem objąć ponad 1155,63 km dróg.

- Podczas przeglądów weryfikujemy sprzęt, którego nasi wykonawcy używają do prowadzenia działań w sezonie zimowym. Weryfikujemy też ilość zgromadzonych środków chemicznych stosowanych, by przeciwdziałać skutkom zimy. W sumie wykonawcy zgromadzili prawie 4,5 000 ton soli i ponad 1000 ton kruszywa na swoich bazach przed sezonem. Musimy mieć pewność, że w sytuacji pogorszenia warunków atmosferycznych, wykonawcy niezwłocznie podejmą odpowiednie działania – mówi Piotr Różewicz, Dyrektor Operacyjny Ekosystem.

Wykonawcy są w ciągłej gotowości, co oznacza, że w sytuacji pogorszenia warunków pogodowych – wystąpienia opadów śniegu czy oblodzenia – są w stanie rozpocząć prace w danym rejonie Wrocławia w ciągu godziny od decyzji o uruchomienia „akcji zima”. Każda tego typu akcja może trwać nawet do 10 h.

- Prowadzimy nieustający monitoring warunków pogodowych w wiarygodnych źródłach, dodatkowo nasze miejskie patrole sprawdzają stan nawierzchni w praktyce. W sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków rozpoczynamy akcję niezwłocznie, a nasi kierowcy wyjeżdżają na swój sektor – mówi Andrzej Filipowicz, dyrektor operacyjny firmy Eneris, która odpowiada za zimowe utrzymanie miasta w dzielnicy Fabryczna i na Psim Polu.

Gdzie zobaczymy pługosyparki?

Sezon zimowy to przede wszystkim oczyszczanie jezdni - usuwanie śniegu i zapobieganie oblodzeniom. Służby dbają też o chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe, parkingi, ścieżki rowerowe i przystanki. Zimowym oczyszczaniem objęte są drogi krajowe nr 5 i 94, wojewódzkie, powiatowe i gminne - ważne z punktu widzenia komunikacji miejskiej, umożliwiające łatwy dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej, np. szpitali. Drogi oczyszczane są w wyznaczonej kolejności, rozpoczynając od tych najbardziej strategicznych.

- Warto przy tym pamiętać, że odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością dróg wewnętrznych, osiedlowych, zakładowych czy placów przed dworcami kolejowymi autobusowymi odpowiadają zarządcy terenu. Z kolei obowiązek oczyszczania chodników zawsze leży w gestii właścicieli przylegających nieruchomości – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystem.

Czy Wrocław jest gotowy na zimę?

W ubiegłym sezonie przeprowadzono łącznie 25 pełnowymiarowych akcji odśnieżania, przejechano 11 000 km i użyto 2300 ton soli.
W tym roku na ulice wyjedzie ponad 90 pługosyparek (56 pługosyparek jezdniowych i 35 pługosyparek chodnikowych), a ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa na:

  • ponad 1155 km dróg
  • 113 wydzielonych ścieżkach rowerowych
  • 1500 chodników
  • prawie 2000 przystankach komunikacji miejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska