Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej chętnych na księdza. Efekt? Łączenie seminariów na Dolnym Śląsku. Klerycy z trzech diecezji przeniosą się do Wrocławia

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Łączenie seminariów na Dolnym Śląsku wynika ze zmniejszającej się regularnie liczby kleryków. Wielkie gmachy w Legnicy i Świdnicy pustoszały z roku na rok.
Łączenie seminariów na Dolnym Śląsku wynika ze zmniejszającej się regularnie liczby kleryków. Wielkie gmachy w Legnicy i Świdnicy pustoszały z roku na rok. Michał Pawlik
Niespełna 30 lat po utworzeniu legnickiego i 18 lat po uruchomieniu świdnickiego seminarium duchownego obie uczelnie przenoszą się do Wrocławia. O zmianach rozmawiamy z ks. dr. Rafałem Kowalskim, rzecznikiem wrocławskiej kurii.

Dolny Śląsk jest podzielony na trzy diecezję: wrocławską, legnicką i świdnicką. We wszystkich trzech funkcjonowały seminaria, w których uczyli się kandydaci na księży. Legnickie seminarium powstało w 1993 roku, zaś świdnickie w 2004 roku.

Ze względu na coraz mniejszą liczbę alumnów w seminariach w Legnicy i Świdnicy, biskupi z trzech diecezji zdecydowali o połączeniu uczelni. Od października klerycy z Legnicy i Świdnicy będą uczyć się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Media podawały nieprawdziwe informacje. Jakie?

"Nie ma co ukrywać, że decyzja o łączeniu seminariów duchownych w ramach metropolii jest podyktowana mniejszą liczbą kandydatów do kapłaństwa. Jednak warto podać kilka faktów, które należy sprostować po zapoznaniu się z tekstami w innych mediach" - mówi nam ks. dr hab. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy kurii wrocławskiej.

Informuje, że to nie arcybiskup Józef Kupny podjął decyzję o tym, że klerycy ze Świdnicy i Legnicy będą studiowali i odbywali formację we Wrocławiu. To biskupi świdnicki i legnicki wystąpili do metropolity wrocławskiego z taką inicjatywą, na którą ksiądz arcybiskup przystał.

"Nie używałbym terminu „likwidacja” seminariów, bo seminaria diecezji świdnickiej i legnickiej nadal funkcjonują. Jeśli mamy posługiwać się terminologią świecką właściwszym, chociaż też nie do końca oddającym to, z czym mamy do czynienia, byłoby określenie „zawieszenie działalności w danym mieście” – tłumaczy ks. Kowalski.

Rzecznik kurii przypomina, że jest to poniekąd powrót do sytuacji, jaka na Dolnym Śląsku miała miejsce przed 1992 r. Wówczas także w seminarium wrocławskim studiowali i odbywali formację kandydaci do kapłaństwa, którzy później trafiali do różnych parafii na Dolnym Śląsku,

"Decyzje te są przedstawiane jako nowatorskie, a nierzadko sensacyjne, tymczasem w Polsce były i są seminaria międzydiecezjalne, tzn. pomimo powstania nowych diecezji, klerycy studiują razem. Już nie mówię o tym, że takie sytuacje miały miejsce w Europie Zachodniej. Zatem nie przecieramy nieznanych szlaków. Jakkolwiek zmniejszającej się liczby kandydatów do kapłaństwa nie da się już tłumaczyć jedynie niżem demograficznym i trzeba jasno powiedzieć, że ta sytuacja stanowi wyzwanie i zapewne do połączenia seminariów nie można się tutaj ograniczyć" – podsumowuje rzecznik wrocławskiej kurii.

Jego zdaniem łączenie seminarium nie jest rozwiązaniem na „kryzys powołań”. To konsekwencja spadku liczby osób zgłaszających się do seminariów duchownych.

Ilu kleryków było w Świdnicy i w Legnicy?
W ostatnim roku w Legnicy wyświęcono na księży tylko dwóch kleryków, w Świdnicy trzech, a we Wrocławiu dziesięciu. W Legnicy na wszystkich sześciu rocznikach uczy się łącznie kilkunastu kleryków. Podobnie w Świdnicy. Oni wszyscy przeniosą się za 3 miesiące do Wrocławia.

Dla przykładu, rok akademicki 2021/2022 naukę na I roku studiów rozpoczęło w Legnicy zaledwie 4 kleryków. Co ciekawe, przed rokiem (2020/2021) jedynym seminarium, do którego nie zgłosił się żaden kandydat, była właśnie Świdnica.

Co dalej z budynkami seminariów w Świdnicy i Legnicy?

Bp Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki poinformował przed kilkoma dniami, że mimo przenosin kleryków ze Świdnicy do Wrocławia, budynek seminarium w Świdnicy zachowa swoje przeznaczenie. Będzie się w nim formował rok propedeutyczny kilku diecezji: wrocławskiej, legnickiej, świdnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Czym jest rok propedeutyczny? To obowiązkowy etap formacji kapłańskiej ustalony przez Watykan, który poprzedza studia teologiczne. Chętni do wstąpienia do seminarium spędzą rok na specjalnym przygotowaniu.

Co się stanie z budynkiem seminarium w Legnicy?

"Diecezja będzie prowadzić „Dom Słowa”, specjalny ośrodek rekolekcyjny. Nie planujemy sprzedawać tej nieruchomości" – zapewnia ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy diecezji legnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska