Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dzisiaj znaczy Wielki Post

Malwina Gadawa
Środa Popielcowa
Środa Popielcowa Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Środa Popielcowa dla wiernych Kościoła katolickiego rozpoczyna 40-dniowy okres pokuty. To jeden z ważniejszych okresów w roku, który ma odpowiednio przygotować do świąt wielkanocnych.

W Środę Popielcową w kościołach tradycyjnie odprawia się msze święte, podczas których głowy wiernych posypywane są popiołem. Najczęściej tym, który pochodzi z palm święconych w Niedzielę Palmową. Podczas posypywania głowy popiołem, wypowiadane są słowa "prochem jesteś i w proch się obrócisz". Przypominają one o kruchości życia ludzkiego i nieuniknionej śmierci.
- Jeśli podkreślamy wartość Wielkiego Postu, to dlatego, że ten czas prowadzi nas do Liturgii Wigilii Paschalnej, którą przeżywamy nocą z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. To najważniejsza liturgia w ciągu roku. Po raz pierwszy śpiewamy "Alleluja", świętując zmartwychwstanie Jezusa - mówi ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik arcybiskupa Józefa Kupnego.
- W jej trakcie Kościół zadaje nam pytania: Czy wierzysz? W Boga Ojca Wszechmogącego - władcę wszechświata, w Jezusa Chrystusa - zbawiciela, w Ducha Świętego? Kościół stawia pytania o naszą wiarę. Z czasem coraz bardziej uświadamiam sobie, że dobre przeżywanie Wielkiego Postu ma prowadzić do świadomego przeżycia właśnie tej rozmowy i świadomego wypowiedzenia swojego: "wierzę" - dodaje kapłan.
Ksiądz Kowalski dodaje, że wbrew pozorom w Wielkim Poście nie chodzi o zewnętrzne umartwianie siebie, utrudnianie sobie życia czy zadawanie sobie bólu. Nie chodzi też o to, ile słodyczy sobie odmówimy, ilu kaw nie wypijemy lub o ile krócej będziemy oglądać telewizję czy spędzać czas przy komputerze.
- To wszystko ma nam jedynie pomóc w uświadomieniu sobie kim jesteśmy, zmieniać nasze myślenie o nas samych, o świecie i ludziach żyjących obok - mówi kapłan.

Zauważa, że źle jest, jeśli wszelkie wyrzeczenia czy postanowienia wielkopostne pozostałyby jedynie w sferze zewnętrznej. - Można powiedzieć oficjalnie: "ograniczam posiłki", ale z zamiarem: "zrzucę kilka kilogramów". Ważne jest nie tylko, co postanawiamy, ale z jakim nastawieniem - przekonuje ksiądz Kowalski. Przypomina orędzie papieża Franciszka na Wielki Post.
- Zauważył, że w codziennym zabieganiu człowiek może zapomnieć o innych, o ich problemach, cierpieniach i krzywdach, jakich doznają. Wówczas jego serce ogarnia obojętność. Ojciec święty mówi o grożącej nam globalizacji obojętności. To bardzo mocne słowa - mówi ksiądz Kowalski. Dlatego, według niego, każdy człowiek potrzebuje odnowy, by nie zobojętniał i nie zamknął się w sobie. Wielki Post to dobra okazja do tego, by zatrzymać się i na nowo pozbierać.

Środa Popielcowa jest dla katolików dniem ścisłego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zasady te nie obowiązują jednak osób niepełnoletnich i tych, które ukończyły 60 lat.
Podczas Wielkiego Postu, aż do Wielkanocy osoby wierzące powinny powstrzymać się od brania udziału w hucznych imprezach.
W kościołach są odprawiane Drogi Krzyżowe i Gorzkie Żale, upamiętniające mękę Chrystusa, a kapłani noszą szaty barwy fioletowej.

_

Na następnej stronie przeczytaj czy politycy i artyści przestrzegają postu _

Czy pościmy? Pytamy polityków i artystów

Stanisław Huskowski

wiceminister administracji i cyfryzacji z Platformy Obywatelskiej.
Jestem człowiekiem wierzącym i zachowuję Wielki Post. Przy dzisiejszym tempie życia trudno jednak o długą, kilkutygodniową refleksję. Coraz mniej osób poważnie traktuje Wielki Post.
Na pewno Wielki Tydzień, tuż przed samymi świętami, sprzyja refleksji i głębszym przemyśleniom.
Kultywuję post i wynikającą z tego tradycję. Do świąt wielkanocnych nie będę pił alkoholu, pomimo że lubię czerwone wino.

Beata Kempa

dolnośląska posłanka Solidarnej Polski.
Dla osoby wierzącej Wielki Post ma olbrzymie znaczenie, powinien być najważniejszym czasem w życiu chrześcijanina. Wielki Post powinien oznaczać oczyszczenie duszy. Należy zweryfikować nasze działania. To czas głębokiego wyciszenia i dążenia do doskonałości. Jest bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach. Wielki Post bardzo mnie wzmacnia. Na pewno, jak w każdy piątek, będę się wstrzymywać od spożywania pokarmów mięsnych i będę unikała wielkich przyjęć. Postaram się również zrobić taki duży, postny rachunek sumienia.

Izabella Skrybant-Dziewiątkowska

wokalistka Tercetu Egzotycznego.
Wielki Post jest związany z cierpieniem i przygotowaniem do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. To czas zadumy i refleksji oraz zastanowienia się nad tym, co jest najważniejsze w naszym życiu. Dla mnie to wiara i jeszcze raz wiara. Zawsze w tym czasie staram się pościć. Na pewno odmawiam sobie słodkich rzeczy. W czasach, kiedy jeszcze zdarzało się, że piłam lampkę wina, odmawiałam sobie alkoholu podczas Wielkiego Postu. Nie biorę też udziału w zabawach. Staram się wyciszyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska