Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burzą kamienice przy Opolskiej. Wiemy co tam powstanie

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wrocław, Opolska 6-8, wyburzane kamienice.
Wrocław, Opolska 6-8, wyburzane kamienice. Tomasz Hołod/Gazeta Wrocławska
Mimo protestów okolicznych mieszkańców, ruszyło wyburzanie trzech ponad stuletnich kamienic przy ulicy Opolskiej. Budynki pod numerami 4, 6 i 8 zostały przeznaczone do rozbiórki w 2015 roku. Przed dwoma laty wykwaterowano z nich ostatnich lokatorów.

Po uchwaleniu przed pięcioma laty przez Radę Miejską Wrocławia, miejscowego planu zagospodarowania części północnej Księża Małego i Wielkiego, która przesądziła los kamienic, co jakiś czas pojawiały się apele okolicznych mieszkańców o zmianę decyzji. - Nie powinniśmy dopuścić do tego. Miasto nie powinno dopuścić tych budynków do takiego stanu – argumentuje Rafał Jocz. Wrocławianin przekonuje, że kamienice są naszym dziedzictwem kulturowym i nadają naszemu miastu niepowtarzalny klimat i charakter. - Wyburzyć je jest bardzo prosto, ale straty będą ogromne - dodaje.

Mimo protestów miasto nie zmieniło decyzji w sprawie swojej własności. Przed dwoma laty z kamienic pod numerami 4, 6 i 8 przy Opolskiej wykwaterowano ostatnich lokatorów. - Decyzję nakazującą rozbiórkę budynków podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, uwzględniających okoliczności takie jak ich stan techniczny i zamiary Gminy Wrocław odnośnie tego terenu – wyjaśnia Ewa Gorzkowska ze spółki Wrocławskie Mieszkania. W opinii z kwietnia 2016 roku stwierdzono, że „stan techniczny kamienic jest niezadowalający ze względu na wysoki procent zużycia całego obiektu budowlanego".

Co powstanie w miejscu wyburzonych kamienic? Jak wynika z planu zagospodarowania przestrzennego tej części Księżą Małego i Wielkiego, teren działki przeznaczony jest częściowo pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną a częściowo stanowi rezerwę pod rozbudowę ulicy Opolskiej. - Linia rozgraniczająca te obszary przebiega pod zdewastowanymi budynkami. Aby umożliwić przygotowanie działki pod zabudowę mieszkaniową należy dokonać podziału działki, a wcześniej rozebrać te trzy budynki - przekonuje Ewa Gorzkowska.

Na zrównanie z ziemią trzech budynków, firma która wygrała przetarg ogłoszony przez Wrocławskie Mieszkania, ma czas do 23 listopada. Koszt rozbiórki to 147 600 złotych.

ZOBACZ TEŻ:

Kto otrzymał wsparcie i w jakiej wysokości? Oto zestawienie popularnych gwiazd estrady, które mogły liczyć na ponad 100 tys. zł wsparcia. W sumie pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury otrzymało ponad 2 tys. podmiotów na kwotę ponad 400 mln zł.W niedzielę poinformowano, że w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego  postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.

Setki tysięcy złotych wsparcia dla gwiazd. Lista do pilnej weryfikacji

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska