Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek w centrum Wrocławia niszczeje i straszy. Na chodnik sypie się tynk, piesi muszą iść po torowisku

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dawna siedziba Banku Śląskiego straszy i jest niebezpieczna. Piesi muszą ją omijać wchodząc na torowisko tramwajowe.
Dawna siedziba Banku Śląskiego straszy i jest niebezpieczna. Piesi muszą ją omijać wchodząc na torowisko tramwajowe. Paweł Relikowski / Polska Press
Znajdujący się przy ul. św. Katarzyny 16 we Wrocławiu budynek Banku Śląskiego od wielu lat jest nieczynny. W 2018 roku miał się w nim rozpocząć generalny remont, ale miejsce zdążyło już zarosnąć i jest kompletnie zniszczone. Skala uszkodzeń jest na tyle duża, że zamknięto chodnik, a piesi zostali zmuszeni do chodzenia po czynnym torowisku tramwajowym.

Piesi na torowisku przy dawnej siedzibie Banku Śląskiego

"Na wpisanym do rejestru zabytków obszarze Starego Miasta, przy ulicy św. Katarzyny 16, znajduje się dawna siedziba Banku Śląskiego. Jej właściciel ponad 2,5 roku temu ściągnął z niej dach - od tego czasu budynek jest niezabezpieczony i niszczeje narażony na warunki atmosferyczne" - pisał już w październiku 2022 roku Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Stan budynku na tyle się pogorszył, że w lipcu 2023 roku trzeba było zamknąć biegnący obok chodnik z obawy o bezpieczeństwo. Piesi muszą teraz przechodzić przez czynne torowisko, po którym jeżdżą tramwaje linii: 8, 11 i 17.

Piesi pod nadzorem, a motorniczowie ze szczególną ostrożnością

Problemem zajęła się 6 lipca Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z inicjatywy Wydziału Inżynierii Miejskiej. Budynek przy ul. Św. Katarzyny był jednym z 16 tematów obrad.

"Wydział Inżynierii Miejskiej przedkłada problem dotyczący kamienicy (sypiący się tynk) przy ul. Św. Katarzyny. ZDiUM wprowadzi zadaszenie budynku. Straż miejska i policja przeprowadzą kontrole ruchu pieszego, natomiast MPK deklaruje, że zachowa szczególną ostrożność na tym odcinku" - czytamy w protokole obrad.

Motorniczowie zostali poinformowani, aby w tym miejscu zwracać szczególną uwagę na ruch osób pieszych.

- Poinformowaliśmy już motorniczych o tej sprawie. Dostosują oni prędkość do warunków panujących obok budynku. W dostrzeżeniu szczególnego fragmentu jezdni pomaga oznakowanie poziome. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem - mówi Mikołaj Czerwiński, rzecznik MPK Wrocław.

Na remont dawnej siedziby Banku Śląskiego czekamy od 2018 roku

Pięć lat temu firma SK 16 z Poznania przejęła własność obiektu i zaplanowała przekształcenie go w biurowiec. Planowano rozbudowę istniejącej części od strony dziedzińca, tak aby styl architektoniczny pasował do kościoła pw. św. Wojciecha i Starego Klasztoru, które znajdują się w pobliżu.

Prace miały rozpocząć się w trzecim kwartale 2018 roku, a planowane oddanie do użytku - jeszcze przed wybuchem pandemii. Budynek otrzymał nawet nazwę "Centric". Niestety, do tej pory przeprowadzono jedynie rozbiórkę dachu, a na najwyższej kondygnacji zaczęły rosnąć krzaki i drzewa. Obiekt usytuowany w samym centrum miasta popada w ruinę, co niepokoi mieszkańców.

Alternatywny inwestor, firma Prime Project z Wrocławia, informuje, że inwestycja została zawieszona z powodu trudnej sytuacji gospodarczej.

Zobacz inwestycję firmy Intel w Polsce:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska