Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziesz oglądał przejście Wenus? Przyślij nam zdjęcia!

Marek Zoellner
6 czerwca 2012 roku będziemy mogli obserwować w Polsce przejście (tranzyt) Wenus na tle tarczy Słońca. Kolejne przejście Wenus widoczne z Ziemi nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku, a jeszcze dłużej, bo aż 235 lat, do 11 czerwca 2247 roku trzeba będzie poczekać na następne przejście widoczne w Polsce... - informuje wrocławski Instytut Astronomiczny.

Tegoroczne przejście Wenus na tle tarczy Słońca rozpocznie się już 5 czerwca o godzinie 22:28 czasu uniwersalnego. Niestety, w Polsce wtedy będzie jeszcze w najlepsze trwała noc z 5 na 6 czerwca, a zegary będą pokazywały godzinę 00:28 czasu letniego. Dlatego nie będziemy mogli zaobserwować obu pierwszych kontaktów, czyli zetknięcia się krawędzi tarczy Wenus i wschodniej krawędzi tarczy Słońca na zewnątrz i wewnątrz tarczy słonecznej, ani pierwszej części przejścia planety na tle tarczy słonecznej. Jednakże krótka i — miejmy nadzieję — pogodna, letnia noc zakończy się już około 04:30 czasu letniego (dokładny moment wschodu Słońca zależy od położenia geograficznego obserwatora). Od tego momentu, aż do zakończenia przejścia (do tak zwanego czwartego kontaktu), który nastąpi około 06:55 czasu letniego, przez niemal 2,5 godziny będziemy mieli dość czasu, by zademonstrować majestatyczne przesuwanie się ciemnej tarczy Wenus, wytłumaczyć jego przyczyny oraz implikacje naukowe wszystkim uczestnikom pokazu. - wyjaśniają wrocławscy naukowcy z Instytutu Astronomicznego.

Sprawdź, gdzie można obserwować to zjawisko

A tu kolejne rady ekspertów:

W momencie wschodu Słońca zjawisko będzie już trwało, dlatego dla prowadzenia obserwacji korzystne jest wybranie takiego stanowiska obserwacyjnego, z którego widoczny będzie północno-wschodni fragment horyzontu, gdzie wzejdzie Słońce (azymut geograficzny około 50 stopni, zależy on w niewielkim stopniu od położenia geograficznego obserwatora). Zjawisko będzie widoczne z Polski przez niemal 2,5 godziny. W tym czasie Wenus przesunie się na tle Słońca aż o około 1/3 jego średnicy. Dzięki temu obserwatorzy bez trudu będą postrzegali ruch Wenus na tle Słońca, ale jednocześnie z pewnością będzie dość czasu, by bez pospiechu przeprowadzić pokazy i wytłumaczyć mechanizm zjawiska wszystkim chętnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska