Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo wysoki poziom rzek na Dolnym Śląsku. IMGW przedłużyło ostrzeżenia na kolejne dni

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Intensywne opady śniegu na początku grudnia, potem długotrwałe ocieplenie, szybkie topnienie śniegu, towarzyszące opady deszczu oraz silny wiatr spowodowały wezbranie wód w rzekach Dolnego Śląska. Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużyli ostrzeżenia.

Aktualizacja - piątek (29 grudnia):

Ostrzeżenie 3. stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych na Widawie zostało przedłużone przez hydrologów z IMGW do soboty (30 stycznia), do godziny 13.

- W okresie obowiązywania ostrzeżenia hydrologicznego, w związku z trwającym spływem wód opadowo-roztopowych, na rzekach w zlewni Widawy i na Widawie przewidywane są wahania stanów wody, w Namysłowie w strefie powyżej stanu ostrzegawczego, w Zbytowej i Krzyżanowicach powyżej stanów alarmowych - przekazują hydrolodzy z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu.

Ostrzeżeniem zostali objęci mieszkańcy tych osiedli:

  • Wojnów,
  • Strachocin,
  • Kowale,
  • Zgorzelisko,
  • Psie Pole,
  • Zakrzów,
  • Pawłowice,
  • Sołtysowice,
  • Widawa,
  • Lipa Piotrkowska,
  • Świniary.
Stany wody odcinkami mogą ulegać wahaniom, spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie w rejonie Zbytowej. [b]Przypomnijmy, że w rejonie
Stany wody odcinkami mogą ulegać wahaniom, spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie w rejonie Zbytowej. [b]Przypomnijmy, że w rejonie ul. Krzywoustego i al. Jana III Sobieskiego, przy centrum handlowym Korona, woda wystąpiła z koryta jeszcze przed świętami. IMGW

***

Czwartek (28 grudnia):

Co czeka nasze województwo w najbliższych dniach?

- Aktualnie na Dolnym Śląsku mamy sytuację stabilizującą. Przekroczonych jest 11 stanów alarmowych, 9 ostrzegawczych. To mniejsza liczba niż wczoraj i przedwczoraj. Obserwujemy przemieszczanie się wezbrań na północ województwa. Obszar górski, który w szczególności był zagrożony, jest czysty. Stanów ostrzegawczych w tych obszarach jest niewiele. Zagrożenia nie ma w Kotlinie Jeleniogórskiej i Kotlinie Kłodzkiej – mówi Rafał Wolanowski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Podkreśla, że kłopot hydrologiczny dla Dolnego Śląska powoli ustępuje. Największe trudności wystąpiły w powiecie zgorzeleckim, gdzie delikatne wystąpienie rzeki podtopiło pojedyncze gospodarstwa. Sytuację na miejscu monitorowały OSP, PSP oraz struktury zarządzania kryzysowego. Co czeka Dolny Śląsk w najbliższych dniach? Prognozy wydają się optymistyczne.

- Na szczęście etap największych roztopów mamy za sobą. Wody, które pojawiły się w korytach przemieściły się na północ województwa, w tej chwili nie obserwujemy wielkoskalowych opadów deszczu. Nie ma ich też w prognozach. Na tę chwilę jest bezpiecznie. Wydaje się, że kolejne zagrożenie, jeżeli miałoby się pojawić, wystąpi w sytuacji nowych opadów śniegu i intensywnych opadów deszczu – dodaje Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Według map IMGW, we Wrocławiu stan alarmowy nadal występuje na Ślęzie na wysokości Bielan Wrocławskich oraz rzece Widawa w rejonie Psiego Pola. 28 grudnia w rzece Ślęza o godz. 13.10 stan wody wynosił 306 cm (poziom alarmowy to 300 cm), natomiast w Widawie 247 cm (stan alarmowy 200 cm).

Wykres pokazujący poziom wody w rzece Widawa. 28 grudnia, o godz. 13.10 stan rzeki wynosił 247 cm, prawie pół metra więcej niż dopuszczalny stan ala
Wykres pokazujący poziom wody w rzece Widawa. 28 grudnia, o godz. 13.10 stan rzeki wynosił 247 cm, prawie pół metra więcej niż dopuszczalny stan alarmowy. IMGW

Stany wody odcinkami mogą ulegać wahaniom, spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie w rejonie Zbytowej. Przypomnijmy, że w rejonie ul. Krzywoustego i al. Jana III Sobieskiego, przy centrum handlowym Korona, woda wystąpiła z koryta jeszcze przed świętami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Sytuacja stabilizuje się również w Dolinie Baryczy. Tutaj także stany rzek przekroczyły próg alarmowy. W rzece Barycz aktualny stan wody to 330 cm (stan alarmowy 310 cm), Sąsiecznicy 309 cm (stan alarmowy 260 cm), Orlej 322 cm (stan alarmowy 260 cm).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska