Wymyśl nazwę mostu w Brzegu Dolnym (WASZE PROPOZYCJE)

  Wymyśl nazwę mostu w Brzegu Dolnym (WASZE PROPOZYCJE)

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Most w Brzegu Dolnym. Zobaczcie, jak powstawał
  1/62
  przejdź do galerii

  Most w Brzegu Dolnym. Zobaczcie, jak powstawał ©Janusz Wójtowicz, Paweł Relikowski

  Możesz zdecydować, jak będzie się nazywał nowy most na Odrze! We wspólnym plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" i władz samorządowych wspólnie nazwiemy most, który już w listopadzie połączy Brzeg Dolny z gminą Miękinia. Znamy już Wasze propozycje. Teraz oceni je kapituła. Potem czeka nas wielkie głosowanie!
  Propozycje mógł zgłosić każdy, nie tylko mieszkaniec Brzegu czy gminy Miękinia.

  Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu wybierze 10 najlepszych propozycji. W kapitule zasiadają: marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, prof. dr hab. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Tadeusz Drozda, satyryk i kabareciarz, rodowity dolnobrzeżanin oraz Arkadiusz Franas, redaktor naczelny "Gazety Wrocławskiej".


  W październiku, po obradach kapituły, nastąpi trzeci etap. Spośród 10 zaakceptowanych propozycji internauci wybiorą nazwę mostu, głosując na portalach GazetaWroclawska.pl oraz brzegdolny.naszemiasto.pl.

  - Nazwa wybrana w głosowaniu zostanie przedstawiona radnym gminnym jako oficjalna propozycja - mówi burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski. Formalnie bowiem to radni decydują o nazwach mostów.

  Autor zwycięskiej propozycji dostanie od nas atrakcyjną nagrodę. Jeśli więcej niż jedna osoba zgłosi taką samą propozycję, nagroda trafi do tej, która prześle ją do nas jako pierwsza.


  A oto propozycje naszych Czytelników:  DOLNOBRZESKI (zgłaszający: Edward Budko), bo w końcu kolo tej miejscowości jest ten most (Bartłomiej Sachanek), nazwa pochodzi o nazwy miasta który połączy Brzeg Dolny z gminą Miękinia (Marcin Hajdasz), najbardziej kojarzy się z miastem Brzeg Dolny, podróżnym wskaże od razu geograficzne miejsce przeprawy (Zbigniew Sikorski)

  MOST BRZESKI - (Romuald Grocki) - nazwa kojarzy się z Brzegiem Dolnym..kilkanaście lat temu kiedy była propozycja budowy tego mostu, dałem mu taką nazwę “roboczą”... Opiniowałem potrzebę budowy takiego mostu m.in. ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa transportu materiałów niebezpiecznych z Brzegu Dolnego z zakładów Rokita (dawna nazwa)..

  COPULATIVE - (zgłoszenie anonimowe) - z ang. łącznik, łączy dwie gminy i będzie wykorzystywany w niedalekiej przyszłości do wzajemnego wspierania się w przyszłym rozwoju regionów.

  MOST GŁOSKI LUB MOST GŁOSKOWSKI
  (Tomasz Kujawa) - taką nazwę uzasadniam bliskością sołectwa Głoska.

  BRZEGOWY - (Ewelina Bartczak)

  MOST DOLINY ODRY - (Marcin i Dominik Kułaga) ponieważ powstał w dolinie odry

  MOST IM. LECHA WAŁĘSY - (Marcin i Dominik Kułaga) ponieważ 29.09.2012 r. został wmurowany kamień węgielny pod budowę mostu, a 29.09 są urodziny Lecha Wałęsy

  MOST WOŁOWSKO-ŚREDZKI
  - (Marcin i Dominik Kułaga) ponieważ most łączy powiat Wołowski i powiat Średzki

  BRZEGÓWKA (Dagmara W.) - ładnie brzmi. A kto powiedział że most musi się nazywać np. Most .....

  MOST ROKITNICKI (Mieczysław Suchta) - Nazwa Rokita związana jest z Brzegiem od 1947 roku poprzez Zakłady chemiczne , które dają ludziom pracę ,budują mieszkania i osiedla, uczą i budują szkoły, prowadzą duże inwestycje .Dla Brzegu Dolnego to największe Zakłady przyjazne dla miasta i mieszkańców. I to trzeba uhonorować. Ta nazwa jest do zaakceptowania przez wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

  MOST ANORGANA - (Marcin i Dominik Kułaga) dawna nazwa zakładów chemicznych Rokita

  BRZELINKA jako że Brzeg Dolny większe miasto łączące oba brzegi a "linka'; ku pamięci przeprawy promowej łączącej oba brzegi za pomocą lin (Tomasz Bronowicki)

  NEW ODRA BRIDGE - (Katarzyna Futoma)

  MOST CHEMICZNY (Mieczysław Targowicz) - (od zakładów chemicznych Rokita)

  SMOCZY MOST (Mieczysław Targowicz)

  MOST NOWEGO TYSIĄCLECIA (Mieczysław Targowicz), Uzasadnieniem nazwy jest dlugo wyczekiwana przeprawa przez odre w Brzegu Dolnego (Marcin Zalewski)

  MOST TYSIĄCLECIA - (Marcin Zalewski) - Uzasadnieniem nazwy jest długo wyczekiwana przeprawa przez Odrę w Brzegu Dolnym

  MOST CHEMIKÓW (Leszek Pochron) - ponieważ cała okolica od wielu lat związana jest z przemysłem chemicznym.

  MOST NADZIEI Uzasadnienie? Dla większości (mieszkańców) chyba jasne - tyle lat się czekało na ten most, ale oprócz nadziei, że ten most w końcu powstanie, nie było nic (Bartosz Sebastynas). Bo daje nową nadzieję na lepszą i szybszą łączność z Wrocławiem (Zbigniew Michurski), ponieważ wielu mieszkańców wiąże z nim wielkie nadzieje (Grzegorz Ogrodowczyk)

  MOST GŁOSKA lub ZGŁOSKA (Sandra Kuranda-Laskowska)

  DIABELSKI - (Bartłomiej Sachanek) - Bo prowadzi miedzy innymi do zakładów Rokita ;)

  ZACHODNI - (Bartłomiej Sachanek), z racji tego, że będzie to most najbardziej wysunięty na zachód most obwodnicy aglomeracyjnej Wrocławia, a w perspektywie najbliższych lat ta obwodnica ma opasać stolicę naszego województwa (Marcin Skóra)

  WSTĘGOWY Bo jego smukła linia przypomina cienką kolorową wstęgę (Zbigniew Michurski)

  ZWYCIĘSTWA - (Olga) - ponieważ, w końcu po tylu latach udało się połączyć brzegi.

  MOST ŚW. JERZEGO - (Olga) - najlepszą nazwą będzie tak jak herb Brzegu Dolnego - Most Św. Jerzego, w końcu ten most prowadzi do Brzegu.

  PENDOLINO Bo kształtem przypomina szybki pociąg (Zbigniew Michurski)

  SPINKA Bo spina oba brzegi Odry (Zbigniew Michurski)

  MOST JEDNOŚCI GMIN (K. Maliszewski)

  BRZEŻEK (Adam Przybyszewski)

  MOST IM. NELSONA MANDELI - (Maciej Jędraszek) - Na całym świecie są tylko 2 mosty jego imienia. 1 oczywiście w stolicy RPA. Pierwszy europejski most o tej nazwie mógłby odbić się szerokim echem nie tylko w Polsce ale i Europie (darmowa promocja regionu). Atutem tego pomysłu jest też wyraźne pokazanie, że ponadczasowe autorytety i promowane przez nich idee są nam bliskie i o nich nie zapominamy. A ta akurat postać symbolizuje te najważniejsze - prawa człowieka, pokój, walkę a AIDS wśród dzieci

  MOST GŁOSKI LUB MOST GŁOSKOWSKI Taką nazwę uzasadniam bliskością sołectwa Głoska (Tomasz Kujawa)

  SMERFNY MOST (Michał Lipiński) - Most ten jest duży i długi. Chciałem żeby jego nazwa była ironiczna do wielkości i długości mostu. Sądzę też że dzięki temu będzie łatwo zapamiętany.

  MOST PROMOWY - (Grzegorz Ogrodowczyk) - ponieważ zastąpi istniejącą przeprawę promową,

  MOST 565 - (Grzegorz Ogrodowczyk) - od jego długości

  MOST ŚREDZKI - (Grzegorz Ogrodowczyk) - kojarzący się z kierunkiem na Środę Śląską

  MOST SŁONECZNY (Piotr Olszewski) - gdyż bardzo często przejeżdżając tamtędy widać piękne zachody i wschody słońca. W dodatku pomarańczowa linia na moście też jest odcieniem słonecznym.

  MOST SOLIDARNOŚCI - (zgłoszenie anonimowe)

  MOST ŚWIĘTEJ JADWIGI (Piotr)

  MOST ROTMISTRZA PILECKIEGO (Piotr)

  BRZEGDOLANKA - (Stanisław)

  MOST WOLNOŚCI - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST św. GRZEGORZA CUDOTWÓRCY - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST WANTED - (Grzegorz Radkiewicz)

  ODROMOST - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST JOANNA - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST OFIAR GROSS-ROSEN (Magdalena Gałecka) - Nie ma w Brzegu Dolnym jakiegoś większego symbolu upamiętniającego ludzi zamordowanych w Filii obozu Gross-Rosen - Dyhernfurth I i II, który zlokalizowany był właśnie w Brzegu Dolnym. Podczas ewakuacji obozu około 2,5 tyś. więźniów przekroczyło Odrę mostem kolejowym w Brzegu Dolnym. Większość z nich niestety zginęła. Most kolejowy jest mostem kolejowym bezimiennym, więc stąd moja propozycja. Uczcimy w ten sposób pomordowanych.

  MOST DĘBOWY (Magdalena Gałecka) - od tych pięknych i potężnych drzew, które rosną nad Odrą w pobliżu mostu od kilkuset lat, a więc nazwa kojarzyć się będzie z: pięknem, majestatem i trwałością przez wieki.

  MOST 2013 (Michał Gałecki) - od roku, w którym zakończono budowę i oddano do użytku - mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem:)

  MOST NADODRZAŃSKI (Michał Gałecki) - bo nad Odrą

  MOST DROGOWY (Michał Gałecki) - żeby odróżnić od kolejowego

  MOST BRZESKO-ŚREDZKI - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST UBŁAGANY - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST OVERHANG - (Grzegorz Radkiewicz)

  OJCIEC MOSTÓW - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST ALEKSANDRA MARKA SKORUPY - (Grzegorz Radkiewicz)

  MOST PRZYJAŹNI - (Paweł Płatkowski)

  MOST PRZYSZŁOŚCI - (Paweł Płatkowski), Nazwa nie budzi kontrowersji wśród żadnych z opcji politycznych, więc raczej nie powinna być zmieniana w przyszłości. Pozwala na obudzenie nadziei co do zwiększenia perspektyw dla mieszkańców B.D. i ciągłej motywacji do rozwoju. Jest łatwa do przetłumaczenia na języki obce co ułatwi jego zlokalizowanie obcokrajowcom. Powinno to skutkować większym zainteresowaniem z ich strony do przekroczenia Odry za jego pomocą, dzięki temu będą mogli poznać miasto. (Dariusz Grzeliński)

  MOST POKOLEŃ - (Paweł Płatkowski), o moście w Brzegu mówiło się już od wielu, wielu lat. W końcu jest! I jest budowlą, która łączy pokolenia - te które śniły o moście, te które mówiły o nim i te, które doczekały spełnienia marzeń o nim (Tomasz Raduchowski)

  MOST ODRZAŃSKI - (Paweł Płatkowski)

  MOST DOLNOŚLĄSKI - (Paweł Płatkowski), Nazwa ta ma przypominać, że mieszkamy w najstarszej części regionu, w kolebce Śląska i to na tych ziemiach i od zamieszkujących je Ślężan wzięła się nazwa naszego regionu i słowo "Śląsk". Dodatkowo most prowadzić będzie ku jednemu z najstarszych śląskich miast - Środzie Śląskiej (Ernest Jamiński)

  MOST STULECIA - (Paweł Płatkowski)

  MOST DO EUROPY - (Paweł Płatkowski)

  MOST ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA - (Andrzej Michalski)

  ZAPROMIE - (Piotr Szczekała) - jako że nowy most drogowy w Brzegu Dolnym zastąpi dotychczasową przeprawę promową, a więc powstaje "za prom"

  MOST 660-LECIA (Dariusz Grzeliński) - nazwa nawiązuje do historii miasta. Pierwsze zapiski dotyczące osady (późniejszy Brzeg Dolny) zawiera Księga Ziemska Księstwa Wrocławskiego z 1353 roku. Nadarza się więc świetna okazja do uczczenia tego faktu. Nazwa nie będzie budzić kontrowersji wśród żadnych z opcji politycznych, więc raczej nie powinna być zmieniana w przyszłości. Jest łatwa do przetłumaczenia na języki obce co ułatwi jego zlokalizowanie obcokrajowcom.

  MOST KRESOWIAKÓW lub KRESOWY - (Jacek Janiszewski) - Uważam, że istnieje potrzeba podtrzymywania pamięci o najdzielniejszych i najbardziej doświadczonych przez los i historię naszych rodakach i jednoczesnego uczczenia tych, którzy pomimo wszystko tam pozostali i świadczą o polskości tamtych ziem. Poza tym po obu stronach Odry (niczym trudnej do przekroczenia granicy) mieszkają Kresowiacy i ich potomkowie, którzy dzięki mostowi uzyskają wreszcie wygodne połączenie z "drugą stroną".

  MOST ODRZAŃSKO-DOLNOBRZESKI (Krzysztof Klasa) - głównie chodzi o to, żeby nazwa niebyła zbyt skomplikowana oraz żeby nie miała nazewnictwa tychże miejscowości oraz żeby była (w miarę możliwości) krótka, zwięzła i podkreśliła miejsce w którym się znajduje, czyli właśnie nad Odrą na Dolnym Śląsku, tym samym promując nasze województwo.

  MOST IMIENIA STOCZNI RZECZNEJ (zgłoszenie anonimowe)

  ODRZYSKO (Tomasz Bobkiewicz) - most usytuowany jest w Rezerwacie przyrody Odrzyska- a Obszar ten, bardzo mało znany, wciąż czeka na odkrycie o poznanie przez turystów, a nam jako mieszkańcom właśnie na tym powinno najbardziej zależeć, Zarówno po lewej jak i prawej stronie...

  MOST ŚLĄSKI (Ernest Jamiński) - Nazwa ta ma przypominać, że mieszkamy w najstarszej części regionu, w kolebce Śląska i to na tych ziemiach i od zamieszkujących je Ślężan wzięła się nazwa naszego regionu i słowo "Śląsk". Dodatkowo most prowadzić będzie ku jednemu z najstarszych śląskich miast - Środzie Śląskiej.

  MOST PAPIEŻA FRANCISZKA (Sebastian) - bo On pomaga wszystkim potrzebującym a i ten MOST też wszystkim pomoże

  MOST WROCŁAWSKI (Piotr Piołunowski) - większość ruchu będzie przebiegać właśnie w kierunku Wrocławia. Od wielu lat most ten miał skrócić i utworzyć nową alternatywę dojazdu do Wrocławia. Będzie oczywiste, że jadąc przez Most Wrocławski, dojedziemy do Wrocławia, jak ma to miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej. Nie jestem zwolennikiem nadawania nazw mostów, które nie wiążą się geograficznie w żaden sposób z miejscami w których stoją.

  MOST LEŚNICKI (Piotr Piołunowski) - z uwagi na fakt że będzie on prowadził do Wrocławia i jego zachodniej dzielnicy- Leśnicy.

  MOST IM STANISŁAWA SZOZDY (Joanna Sz.) - Wielka Legenda polskiego kolarstwa, cudowny, skromny człowiek, który został dziś pochowany na wrocławskim cmentarzu. Pamiętajmy o nim, bo zrobił dla nas wiele, zapisał się na kartach pięknej polskiej historii.

  BRZEGUŚ (Marek Rakowicz) - Po pierwsze. Most jest wyczekiwanym od lat "dzieckiem" władz samorządowych Dolnego Śląska (wszystkich szczebli), a do dziecka, szczególnie w pierwszym okresie jego życia zwracamy się, z reguły, pieszczotliwie. Można zadać pytanie - a czy w latach następnych, gdy już BrzeguŚ "wydorośleje" nazwa ta nie będzie zbyt infantylna? Ano nie będzie- bo na pewno, nawet wśród sceptyków, nazwa się przyjmie i BrzeguŚ będzie Brzegusiem - tak jakby takie imię własne posiadał od stuleci. Po drugie. Nazwa mostu nawiązuje do miejsca, w którym jest posadowiony (Brzeg Dolny), ponadto łączy jak każdy most - dwa brzegi, a przede wszystkim zawiera w sobie dużą literę "Ś ", czyli pierwszą literę nazwy regionu- Śląska; tej historycznej krainy, która - jak można prognozować - w ciągu nieodległych lat ( licząc miarą dziejów) wróci na mapie społeczno- politycznej kraju, do swoich dawnych korzeni (granic regionu, nazwy, etc.). Po trzecie. Proponowana nazwa mostu jest sympatyczna; pomija , jakże często kontrowersyjne elementy patriotyczno- narodowo- historyczno- chrześcijańskie. Po czwarte, po piąte i...po dziesiąte, wszystkie ptaszki latając codziennie nad tym mostem i wokół niego będą -cytując Juliana Tuwima - " ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić" o...(?). Oczywiście, o Brzegusiu!

  MOST BOLENIA (Tomasz Raduchowski) - okolica mostu, to doskonałe miejsce żerowania boleni na Odrze. :-)

  MOST GMINNY (Agnieszka Sieradzka)

  MOST ŁĄCZNOŚCI (Agnieszka Sieradzka)

  MOST GMINNEJ PRZYJAŹNI (Agnieszka Sieradzka)

  MOST SĄSIEDZKI (Agnieszka Sieradzka)

  MOST SUKCESU (Agnieszka Sieradzka)

  MOST MIĘKKOBRZEGOWY
  (Agnieszka Sieradzka) - jednocześnie określenie brzegów jak i ,a przede wszystkim pierwsze człony Nazw Naszych Gmin)

  BIEŻĄCY DANIEL (Eugeniusz Zahorodniuk) - most wygląda jakby w skoku przez rzekę

  TĘCZOWY MOST (Tomasz Raduchowski) - do tej pory, jedynym mostem w Brzegu Dolnym była tęcza (ale by nią się przeprawić trzeba było mieć wielką wyobraźnię, słońce i kropelki deszczu... Sam jako dziecko spacerując po wałach przy promie, niejednokrotnie o tym marzyłem :-) ). Ten most jest jakby urealnieniem marzeń, nie tylko moich!

  Czytaj także

   Komentarze (118)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brzeg Głoski

   Henryk Skudlara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Most łączy Brzeg i Głoskę :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Most przez Odrę w Brzegu Dolnym"

   Harry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy wszystko musi mieć jakieś szumne nazwy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nazwa

   ZGREDEK79 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Most BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Most imieniem Bronisława Komorowskiego

   Ewa Koch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Dowiedziałam się , że na otwarcie mostu ma przyjechać prezydent Komorowski...TO...za jednym zamachem załatwimy dwie sprawy...nadamy nazwę mostu - Bronisława Komorowskiego a następnie solenizant...rozwiń całość

   Dowiedziałam się , że na otwarcie mostu ma przyjechać prezydent Komorowski...TO...za jednym zamachem załatwimy dwie sprawy...nadamy nazwę mostu - Bronisława Komorowskiego a następnie solenizant przetnie wstęgę na moście...WÓWCZAS...popłynie strumień pojazdów z jednego brzegu na drugi...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   most Brzeski

   Dorota Kuriata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nazwa logiczna-pasuje do miejsca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kładka Brzeska

   Danuta Mazurkiewicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wygląda ,jak kładka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu tytuł jest wymagany?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Most Tysiąca Ekranów - zgodnie z tym, jak to obecnie wygląda...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sdsdsd

   sdsdsd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Teczowy most ? A moze Brunatny Most tak dla odmiany ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a może

   najlepszą nazwą będzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   most który zakorkował Leśnice na amen!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Leśnica

   Gocha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A może to będzie wreszcie świetny "przyczynek", by w końcu Leśnicę ODKORKOWAĆ i przyśpieszyć pracę nad "przejezdnością" przez Leśnicę?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   STECZKA BRZESKA

   zomi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   żeby przypomnieć dawne, wyparte już określenia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama