Rozmowa z Tomaszem Dobrzańskim, dyrektorem artystycznym...

  Rozmowa z Tomaszem Dobrzańskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Forum Musicum – muzyki dawnej

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Tomaszem Dobrzańskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Forum Musicum – muzyki dawnej

  ©Tomasz Hołod

  Forum Musicum to festiwal muzyki dawnej, granej na historycznych instrumentach. Zacznie się 18 sierpnia we Wrocławiu, potrwa do 28 sierpnia.
  Rozmowa z Tomaszem Dobrzańskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Forum Musicum – muzyki dawnej

  ©Tomasz Hołod

  W tym roku Forum Musicum odbędzie się pod hasłem „Mediterranea – brzmienia śródziemnomorskie”. Skąd pomysł takiego ujęcia muzyki dawnej, granej na historycznych instrumentach?
  Muzyka europejska narodziła się właśnie na południu, w basenie Morza Śródziemnego. Poezja trubadurów i truwerów jako pierwszy przejaw kultury dworskiej, których nośnikiem była muzyka, powstała we Francji. Trzy czwarte mu-zycznej kultury europejskiej powstało w Italii. Region śródziemnomorski to kulturowy tygiel, mamy więc w programie elementy islamskie i wieczór bałkański.

  W programie pierwszego koncertu, poświęconego chrześcijańskiej i muzułmańskiej muzyce w siedemnastowiecznej Polsce i Turcji, jest swojsko brzmiące nazwisko: Wojciech Bobowski. Kim był?
  Urodził się w 1610 roku we Lwowie, był wzięty w jasyr przez Tatarów krymskich i sprzedany na dwór sułtana Murada IV, został paziem pałacowym. Przeszedł na islam, był tłumaczem – znał 17 języków – muzykiem, nauczycielem muzyki, ważną postacią. Zostawił rękopisy, które są świadectwem jego kolekcjonowania muzyki. Jako wyznawca islamu pisał hymny muzułmańskie. Najciekawszym jego dziełem jest przetłumaczenie na turecki tekstów z Psałterza hugenockiego (genewskiego) i zaadaptowanie tych tekstów do oryginalnych melodii, które były wykonywane na modłę turecką. Znakomitą próbę tej twórczości usłyszymy 18 sierpnia, podczas koncertu Ensemble Sarband w ratuszu.

  Tradycją Forum Musicum stały się lżejsze muzyczne wieczory w Mleczarni, połączone z tańcami...
  Lubelski zespół folkowy Čači Vorba muzyczną działalność koncentruje na południowym wschodzie Europy. W Mleczarni wystąpią z koncertem muzyki bałkańskiej. Będzie to wieczór bałkański, spontaniczny – w Mleczarni będzie można posłuchać muzyki i zatańczyć.

  Jeśli się potrafi tańczyć...
  Podczas tanecznych wydarzeń zawsze trafiają się koryfeusze takich działań, więc będzie można po prostu pójść w ich ślady.

  Wrześniowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się pod hasłem „Podróż na południe”, więc Forum Musicum z brzmieniami śródziemnomorskimi wydaje się wstępem do niego.
  Tak się rzeczywiście złożyło. W programie mamy sporo muzyki włoskiej. Włoskie arie sopranowe z trąbką usłyszymy w wykonaniu zespołu Alla Polacca z Kolonii, będzie też można posłuchać przepięknych motetów Claudia Monteverdiego i „Stabat Mater” Domenica Scarlattiego w wykonaniu zespołu Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. Antonio Vivaldi w repertuarze głównie instrumentalnym. Bogactwo form i gatunków Antonia Vivaldiego w repertuarze głównie instrumentalnym zaprezentuje Consortium Sedinum.

  Niektórzy, słysząc „muzyka dawna”, myślą: „to za trudne do słuchania...”. A jak jest naprawdę?
  Publiczność często kojarzy muzykę dawną ze światem ezoterycznym, niezrozumiałym. A ona jest pełna znaczeń, powstała jako muzyka związana z przejawami konkretnego życia. Warto oczywiście znać konteksty powstania tej muzyki. Przedstawiona w zrozumiały sposób – trafia do słuchacza.

  Jakie stare i już egzotyczne instrumenty usłyszymy?
  Pierwszego dnia muzycy z Turcji przywiozą swoje instrumentarium, które rzadko jest prezentowane w Polsce. To kanun – instrument strunowy podobny do cytry, kemençe – strunowy instrument w kształcie gruszki. Ostatni koncert, 28 sierpnia, poświęcony jest pieśniom franko-cypryjskim późnego średniowiecza – francuskiej muzyce świeckiej z francuskiego dworu na Cyprze. W dawnych wiekach dwór rodziny Lusignan miał tam centrum administracyjne, wojenne i oczywiście kulturalne. Usłyszymy m.in. smyczkowy fidel, flety proste, klawesyn balum – instrument średniowieczny.

  Jak zwykle, promuje Pan młode zespoły w koncercie laureatów Konkursu Schola Cantorum w Kaliszu.
  W tym roku wystąpią dwa zespoły: Zespół Muzyki Dawnej Capella all’Antico z Zamościa – zagra „Barwy średniowiecza” – i Zespół Muzyki Dawnej All’Antico z Chojnowa – przedstawi „Muzykę rozkwitu baroku”. Polskie zespoły amatorskie to nieodzowny składnik festiwalu od samego początku jego istnienia. Nie trzeba ich bronić, bo są znakomite. Warto jednak zawsze o nich wspominać i stawiać za wzór młodym ludziom, żeby zajęli się czymś ciekawym, z podobną pasją, choć oczywiście nie wszyscy muszą grać muzykę dawną.

  Program Forum Musicum: www.wroclaw.naszemiasto.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama