Debata Lecha Wałęsy ws....

  Debata Lecha Wałęsy ws. "Bolka". Spotkanie jednak się nie odbędzie

  Jarosław Zalesiński, nie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Debata Lecha Wałęsy ws. "Bolka". Spotkanie jednak się nie odbędzie

  ©Piotr Hukało

  Po tym, jak Lech Wałęsa poinformował na swoim blogu, że "zrobimy to inaczej", odnosząc to do planowanej debaty na temat jego kontaktów ze Służbą Bezpieczeństwa, wszyscy byli przekonani, że odwołał swój udział w spotkaniu z historykami. - To nieprawda - prostuje jednak Anna Domińska, dyrektor biura Lecha Wałęsy. - Jesteśmy w trakcie rozmów z Instytutem Pamięci Narodowej na temat przebiegu tej debaty. Jednak w oficjalnym oświadczeniu IPN poinformował, że debata się nie odbędzie.
  Debata Lecha Wałęsy ws. "Bolka". Spotkanie jednak się nie odbędzie

  ©Piotr Hukało

  Aktualizacja, godz. 13.25

  Komunikat IPN w sprawie odwołania debaty dotyczącej związków byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL

  Dnia 27 stycznia 2016 roku, w związku z deklaracją prezydenta Lecha Wałęsy dotyczącą woli udziału w debacie o jego przeszłości, Instytut Pamięci Narodowej postanowił podjąć się tego zadania i wyraził gotowość zorganizowania dyskusji na temat kontaktów byłego prezydenta RP ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.


  Podejmując decyzję, Instytut kierował się wagą sprawy. Chciał doprowadzić do pierwszej publicznej dyskusji między prezydentem Lechem Wałęsą a historykami i publicystami, przede wszystkim dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem i dr. Piotrem Gontarczykiem – autorami wydanej w 2008 roku przez IPN podstawowej publikacji na ten temat, tj. książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”.

  Do udziału w debacie zostali zaproszeni także reżyser Grzegorz Braun, dr Andrzej Drzycimski, dr Grzegorz Majchrzak, red. Piotr Semka, dr hab. Jan Skórzyński i Paweł Zyzak. Debatę miał poprowadzić red. Adam Hlebowicz. Dla ułatwienia przebiegu dyskusji Instytut zaproponował, żeby wszyscy jej uczestnicy otrzymali kopie dokumentów z archiwów IPN, związanych z tą sprawą.

  Zaproponowana formuła debaty miała dać wszystkim uczestnikom możliwość swobodnego wypowiedzenia się. Przedstawiała się następująco:

  wprowadzenie do dyskusji, przypomnienie jej zasad – red. Adam Hlebowicz (ok. 10 min.)
  wypowiedź prezydenta Lecha Wałęsy (10 min.)
  wypowiedzi uczestników (w kolejności ustalonej w losowaniu przeprowadzonym przez prowadzącego) trwające do 8 minut; po każdej wypowiedzi pięciominutowy komentarz prezydenta Lecha Wałęsy oraz trzyminutowa odpowiedź uczestnika.

  Zaplanowane w uzgodnionym terminie 16 marca spotkanie miało mieć charakter zamknięty, z udziałem przedstawicieli mediów i bezpośrednią transmisją „na żywo”. Instytut zapowiedział, że w przypadku gdyby uczestnicy dyskusji zamierzali zaprosić gości, zostanie stworzona możliwość jej obserwowania na telebimie w sąsiedniej sali.

  W dniu dzisiejszym prezydent Lech Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty. W tej sytuacji spotkanie się nie odbędzie.

  Aktualizacja, godz. 11.50

  Punkt sporny dotyczy tego, że prezydent Lech Wałęsa chciałby mieć możliwość odniesienia się w trzyminutowym końcowym komentarzu do wypowiedzi każdego z zaproszonych do udziału w debacie historyków. W scenariuszu przebiegu spotkania, zaproponowanym wstępnie przez IPN, takiej możliwości nie było. Czy prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, przyjmie warunek Lecha Wałęsy?

  - Proszę spodziewać się dzisiaj specjalnego komunikatu IPN w tej sprawie - wyjaśnia rzecznik gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Marcin Węgliński. - Do tego czasu instytut nie będzie niczego komentował.

  Rzecznik IPN nie chciał też ujawnić, czy zmieni się lista uczestniczących w debacie historyków. Jak napisał w poniedziałek "Dziennik Bałtycki", dwóch naukowców, zaproszonych przez prof. Golona do udziału w spotkaniu, Andrzej Drzycimski i Jan Skórzyński, nie przyjęło tego zaproszenia.

  Czytaj też: Debata Lecha Wałęsy ws. "Bolka". Niektórzy historycy nie przyjęli na nią zaproszenia

  Nie wiadomo też jeszcze, kiedy ewentualnie dojdzie do debaty. 16 marca, dzień zaproponowany przez dyrektora Golona, to także data wizyty prezydenta Wałęsy w Chile. - Jesteśmy w trakcie negocjacji z IPN, także tego punktu - wyjaśnia Anna Domińska.

  ***
  Nie odbędzie się debata dotycząca przeszłości Lecha Wałęsy i jego rzekomej współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa. Na pomysł takiego spotkania wpadł sam Wałęsa, który miał dosyć oskarżeń na swój temat. Polityk poinformował na swoim blogu, że debata jednak się nie odbędzie. Pojawiły się także krytyczne słowa w kierunku Instytutu Pamięci Narodowej.

  " Poprosiłem IPN aby zorganizował spotkanie prowadzące do prawdy ,ale z tego co widać ,nie da się .Zrobimy inaczej .
  IPN w moim przypadku w sprawie rzekomej mojej współpracy z SB wyjaśnienia wykonał nie właściwie , nieuczciwie niedbale .Właściwie wykonał to na spreparowanych , przygotowanych materiałach przez SB . SB zniszczyło w moim przypadku blisko 100 opasłych tomów zostawiając przygotowanych fachowo kilka karteluszek . Jednocześnie IPN dopuścił nieodpowiedzialnych , niefachowych ludzi do wyciągania i publikowania kłamliwych oskarżeń i pomówień .Ci pracownicy Państwowi łamiąc prawo i wyroki sądowe głosili publicznie wyroki odwrotne Takim postępowaniem IPN naraził mnie osobiście i SOLIDARNOŚĆ na osłabienie tak wspaniałego zwycięstwa nad komunizmem pod moim bezdyskusyjnym kierowaniem od początku do końca .Głęboko wierzyłem że IPN wyjaśni wiele spraw z mojego bogatego życiorysu , a tymczasem IPN opowiedział się po stronie manipulacji i kłamstw opracowanych i podrzuconych przez SB . Wobec tego IPN oddaję do sądu wierząc że sąd zrobi to dokładniej zawodowa co może doprowadzi wreszcie do prawdy .
  Lech Wałęsa"

  Debata miała odbyć się nie wcześniej niż w marcu. To gdański oddział IPN miał zorganizować spotkanie i stworzyć listę uczestników. Lech Wałęsa w swoim wcześniejszym liście do IPN zastrzegł sobie prawo do tego, by mógł odnieść się do każdej wypowiedzi swoich oponentów.

  Czytaj: Debata między Wałęsą, a jego oponentami odbędzie się. IPN odpowiedział byłemu prezydentowi


  aneta.niezgoda@polskapress.pl

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bolek motorowa a stara zydowa

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Bolek narobil w gacie
   - no i po debacie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   onegdaj cencykiewicz raczyl sie zebzdzic

   zapachu nie opisze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   walesa lech i wachowski miecz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapijaczona ubecka szuja

   Baribal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Bolek, oddaj opony z POM-u w Popowie i wiertarke z Elektromontazu, zlodzieju.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czrgo się spodziewać

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Czego się spodziewać po pijaku, któremu z butów słoma wystaje a myśli że spod garniaczka markowego nic nei widać... 95% Polaków się wstydzi, że w niego wierzyło i zaprzepaściło szansę Solidarności...rozwiń całość

   Czego się spodziewać po pijaku, któremu z butów słoma wystaje a myśli że spod garniaczka markowego nic nei widać... 95% Polaków się wstydzi, że w niego wierzyło i zaprzepaściło szansę Solidarności na prawdziwe pożegnanie z Komuną!!! Pozostałe 5% to te marne pozostałości komuny, ci których krył i z którymi szedł w pierwszym rzędzie gdy nas sprzedawali zachodowi czy Ruskim... ;/;/;/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tola

   lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   zwykła polska świnia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bolek i ukradzone akta kture sam wypożyczył

   parafa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Doktor H.K po hufcu pracy UBecki szpicel ma jeszcze odwagę występować jako zbawicel Polski Swina zawsze będze świnią

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wnuk ubola

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

   Mieczysława Cenckiewicza, przed wojną aktywisty Komunistycznej Partii Polski miał też wziąć udział w tzw. debacie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie hcem....

   wj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Spuśćmy zasłonę milczenia nad tym człowiekiem !!!! skala kompromitacji już się wyczerpała

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NEGOCJACJE

   HERO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 2

   WIELKI "BOLEK " JESZCZE MA CZELNSC NEGACJOWAC ?POWINIEN SIE UKOIC I PRZEPROSIC PLAKÖW WSTYDU ZA GROSZ NIE MA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   debata

   gdanszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 4

   A kto wierzył że on ma coś do powiedzenie , wystawił sobie teraz świadectwo ośmieszył się i potwierdził że jest Bolkiem!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama