Kamienice się sypią

  Kamienice się sypią

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wałbrzyski Rynek: miała być wizytówka miasta - jest antyreklama.
  Spacerując po Rynku w Wałbrzychu, należy zachowywać bezpieczną odległość od otaczających go kamienic. Wszystko przez to, że po ostatnich roztopach z elewacji z niektórych budynków zaczęły odpadać potężne kawałki tynku. Ciężkie fragmenty elewacji lecą wprost na brukowane chodniki, po których codziennie spacerują setki wałbrzyszan.

  Sytuacja szokuje mieszkańców, bo fasady kamienic zostały gruntownie odrestaurowane niespełna dziesięć lat temu. Na prace wydano pieniądze z miejskiej kasy.
  Zgodnie ze sztuką budowlaną, powinny pozostawać w nienaruszonym stanie przez co najmniej 20 lat. Tymczasem trzeba je będzie wykonywać od nowa, bo sytuacja staje się coraz bardziej poważna.

  - Nieszczęście polega na tym, że nie przeprowadzono wówczas remontu kapitalnego dachów kamienic i nie zabezpieczono właściwie murów przed wilgocią - wyjaśnia Wojciech Czerwiński, wiceprezes Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu. - Ograniczono się do ułożenia nowych elewacji, czyli prac, które powinny zostać wykonane na końcu.

  Jakby tego było mało, prace w wielu kamienicach przeprowadzono tylko od Rynku. Ściany od podwórza są w przerażającym stanie, bo przez dziesiątki lat nikt ich nie wyremontował.
  Za to odnowiony wałbrzyski Rynek był chlubą władz miejskich na przełomie XX i XXI w. Promowały nim miasto na targach turystycznych w całej Europie, pozostawiając w cieniu nawet zamek Książ ze zniszczoną wtedy elewacją i zapadającym się dziedzińcem.

  Z promocją centralnego placu włodarze dotarli nawet na Maltę. Teraz w Rynku regularnie pojawiają się budowlańcy z podnośnikiem i zbijają grożące odpadnięciem kawałki ścian. Uszkodzenia budynków nie będą szybko naprawione. Gmina nie jest już ich właścicielem. W kamienicach działają wspólnoty mieszkaniowe.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama