Wrocław: Spór o deklaracje śmieciowe trwa. Po 1 lipca nikt...

  Wrocław: Spór o deklaracje śmieciowe trwa. Po 1 lipca nikt nie odbierze naszych śmieci?

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Polskapresse

  Do wrocławskiej spółki Ekosystem dotarło dopiero 5 tys. deklaracji śmieciowych, na podstawie których od 1 lipca ma być naliczany podatek za odpady. W sumie ma być ich 70 tys. Tymczasem trwa spór między urzędnikami i zarządcami nieruchomości, kto powinien wypełniać deklaracje. Czy grozi nam, że po 1 lipca we Wrocławiu nie od wszystkich będą odbierane śmieci?
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Polskapresse

  Wiadomo, że akcję zbierania wypełnionych indywidualnie przez wrocławian deklaracji rozpoczęło wiele spółdzielni mieszkaniowych i zarządców wspólnot. Na przykład do administracji "Metalowca" trzeba dostarczyć je do 17 czerwca, w "Wojewodziance" wyznaczono termin do 20 czerwca, a we "Wro-Domie" lokatorzy będą mieli na to czas do 21 czerwca.

  W jaki sposób trafią one do Ekosystemu, trudno dzisiaj powiedzieć.
  "Wro-Dom", jak 80 innych zarządców nieruchomości we Wrocławiu, uważa, że ten dokument powinien złożyć każdy z mieszkańców miasta. - Opłata za śmieci jest podatkiem, a PIT do Urzędu Skarbowego sami musimy zanieść - argumentuje prezes "Wro-Dom" Elżbieta Sieradzka.

  Konrad Józefiak, prezes Spółdzielni Lokatorsko-Własnościowej "Kolejarz" we Wrocławiu, z decyzją jeszcze czeka. - 19 czerwca w sprawie deklaracji ma wypowiedzieć się Regionalna Izba Obrachunkowa. Ja na razie od lokatorów zbieram tylko oświadczenia.

  Jak mówią zarządcy, deklaracje zbierają na wypadek, gdyby magistrat zmienił zdanie. A jeżeli tego nie zrobi? Niewykluczone, że wrocławianie wyślą swoje deklaracje indywidualne do Ekosystemu listami poleconymi. - Ekosystem list polecony musi przyjąć, więc przyjmie też deklaracje - mówią zarządcy. Robert Grabe, kierownik osiedla spółdzielni "Metalowiec" na Muchoborze Małym, tłumaczy, że rola lokatorów zaczyna się i kończy po dostarczeniu dokumentu do administracji. - Co potem, to już będzie nasze zmartwienie - podkreśla.

  Ale deklaracje mogą ostatecznie nie trafić do Ekosystemu. Dlaczego? - Nie przyjmiemy ich - informuje pracownica spółki, obsługująca infolinię. - Deklaracje w imieniu lokatorów mają bowiem wypełnić sami zarządcy nieruchomości.

  A oni już w maju powiedzieli "nie". - Bo z jakich pieniędzy będą pokrywane opłaty za niepłacących mieszkańców? - pyta Zbigniew Zieliński, prezes SM "Wojewodzianka", który zaobserwował, że ludzie będą chcieli uniknąć nowego podatku. Jak? - U mnie w spółdzielni nagle zrobiło się wiele pustostanów - stwierdza Zbigniew Zieliński.

  Zarządcy przekonują, że nie chcą wypełniać za lokatorów deklaracji, bo nie mają narzędzi, by sprawdzić podstawowe dane potrzebne do rozliczeń: liczbę mieszkających osób pod danym adresem i to, czy będą oni segregować śmieci tak, jak zadeklarowali.

  Co w takiej sytuacji ma zrobić mieszkaniec bloku: wypełnić deklarację, która do urzędników może nie trafić, czy nie robić nic, bo nic już się nie da zrobić? Ekosystem radzi lokatorom, żeby wpłynęli na swoich zarządców. Zarządcy zaś chcą jutro wpłynąć na wiceprezydenta Wojciecha Adamskiego, żeby on i spółka Ekosystem zmienili zdanie i przyjmowali druki od indywidualnych mieszkańców.

  Tymczasem wciąż nie wiadomo ile we Wrocławiu potrzebnych będzie kontenerów na opakowania szklane, plastikowe, papierowe czy worki na odpady zielone? Dzisiaj to pytanie jest bez odpowiedzi.

  Wrocławscy urzędnicy muszą najpierw zebrać deklaracje śmieciowe, by z nich dowiedzieć się, gdzie powinny stanąć kolorowe kubły. Mieszkaniec Kozanowa Andrzej Piorun kręci z niedowierzaniem głową. - A nasze zmartwienie będzie po 1 lipca, kiedy okaże się, że śmieci nikt nie będzie wywoził, bo deklaracje nie dotarły, a za nimi pieniądze.

  Ratusz takiego czarnego scenariusza nie zakłada. Od 1 lipca, czyli już za trzy tygodnie, samorząd stanie się właścicielem wszystkich odpadów komunalnych. Jak miasto nie dostanie (najpierw deklaracji, potem pieniędzy) od zarządców za wywiezienie śmieci - to wówczas ich będzie za to ścigać. A zarządca będzie ścigał lokatora bloku.

  Czytaj także

   Komentarze (71)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i nie zabieraja...

   stabłowiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   Dzis jest środa a śmieci w kuble czekaja na wywóz od poniedzialku. Ciekawe jak długo....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   v

   V jak vendetta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Ja segreguje plastik i szkło od 4 lat recykling przede wszystkim.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   v

   V jak vendetta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   Ja segreguje plastik i szkło od 4 lat recykling przede wszystkim brudasy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   v

   V jak vendetta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Ja segreguje plastik i szkło od 4 lat recykling przede wszystkim brudasy !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będę płacił za sortowane

   Marcin ND (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   ale i tak większość pójdzie na ulicę , do parku. Zróbmy tak wszyscy pokażmy że ta ustawa śmieciowa to bubel !!! Nie dajmy się dalej doić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie wrzucajcie tekstów o ekologi bo...rozwiń całość

   ale i tak większość pójdzie na ulicę , do parku. Zróbmy tak wszyscy pokażmy że ta ustawa śmieciowa to bubel !!! Nie dajmy się dalej doić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie wrzucajcie tekstów o ekologi bo wiadomo że tym qrw.om nie o to chodzi! Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od 1 lipca śmieci wywieziemy do Ryku pod Ratusz

   dudi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   ......


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   TAK! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Właśnie, odwieziemy śmieci do właściciela! Hehehe!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybory tez sfałszowali

   madzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   i co i nic

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to i tak nmie ma sensu

   PO banda złodziejaszków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   nawet jak wszyscy beda przestrzegać przepisów sortowania to i tak miasto/firmy wywożące podeśla ludzi żeby nawrzucali czego trzeba aby karę wlepić , przecież to w ich interesie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze raz o smieciach

   m.mis... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   Wszystkie rzeczowe wypowiedzi portal kasuje. Zostają tylko te, które raczej śmieszą swoją niedorzecznością. Nie ma sensu przedstawiać swoich racji, bo do niczego to prowadzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak to nikt nie odbierze, śmiecie od 1lipca sa własnością miasta

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   To miasto musi się martwić o ich wywóz a nie mieszkańcy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dokładnie

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   worek w dłoń i jeb na ulicę,gmina właściciel niech POzbiera!!!Tak będzie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama