Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec Feniksa w Rynku, jakiego znamy. Wróci z popiołów, do gry wchodzi duża sieć

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Z budynku Feniksa w Rynku zniknie sklep spożywczy Społem. Był obecny przez prawie 80 lat.
Z budynku Feniksa w Rynku zniknie sklep spożywczy Społem. Był obecny przez prawie 80 lat. Jerzy Wójcik / Polska Press
Do końca grudnia ma działać supermarket PSS Społem znajdujący się w Feniksie. Jeden z najstarszych powojennych sklepów spożywczych we Wrocławiu kończy działalność z powodów ekonomicznych. Wiemy, co i kiedy pojawi się w jego miejscu.

To koniec "Feniksa" w kształcie, jaki znamy. Co zamiast supermarketu Społem?

Sklep spożywczy Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w budynku Feniksa istnieje od 1946 r. Mieści się na parterze, zaraz za salonikiem prasowym. Mieszkańcy ścisłego centrum miasta chętnie robili tu zakupy. Niektórzy z rozrzewnieniem wspominają, że jeszcze w latach 70. kupowali zeszyty do szkoły. Czasy supermarketu Społem minęły. Jak dowiedziała się „Gazeta Wrocławska”, po niemal 80 latach działalności, sklep do końca roku zniknie z krajobrazu miasta.

Nie oznacza to, że Powszechna Spółdzielnia Spożywców nie będzie już właścicielem budynku. Pozostanie on we władaniu PSS, jednak przestrzeń supermarketu na parterze zostanie wynajęta innej sieci. Zamiast Społem, w „Feniksie” zacznie działać polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych Dino. Jak ta zmiana zostanie przyjęta przez klientów? Jedna z Czytelniczek podzieliła się z nami swoimi wątpliwościami.

- Dla mnie to szokująca wiadomość tym bardziej, że Feniks to mój sklep "od urodzenia". Tu zawsze robiliśmy zakupy – mówi nam jedna z mieszkanek.

Z czego wynika zmiana? Jerzy Kraśniewski, prezes Zarządu „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Feniks" we Wrocławiu mówi "Gazecie Wrocławskiej", że była podyktowana względami ekonomicznymi. W rozmowie z nami wymienia kilka rzeczy, które miały wpływ na likwidację supermarketu Społem w Feniksie.

- Po pierwsze drastycznie zmalała ilość osób mieszkających w centrum, ze względu na uciążliwość mieszkania w ścisłym centrum Wrocławia. Po drugie bardzo zwiększyła się konkurencja. Powstało bardzo dużo Żabek, co narożnik budynku otworzyła się Żabka. Po trzecie, po pandemii dużo biur przeszło na pracę zdalną. Najistotniejsze jednak są zmiany obyczajów zakupowych wrocławian, wynikających z prozaicznego powodu, wygody. Wrocławianie robią codzienne zakupy w sklepach spożywczych blisko domu. Na decyzję wpływ miały bardzo duże koszty prowadzenia działalności w centrum, wynikające z opłat, które nakłada na nas miasto oraz rozmaite niedogodności związane z prowadzeniem działalności w centrum. Chociażby dostawcy mają utrudnienie, w postaci dojazdu do „Feniksa”, czy wprowadzenie obowiązku wymiany samochodów na niskoemisyjne. Nie zmusimy naszych dostawców, aby zmienili samochody. Raczej oni zrezygnują z dostarczenia towaru do nas – mówi prezes Jerzy Kraśniewski, PSS „Feniks”.

Po zamknięciu Społem, przestrzeń istniejącego do grudnia supermarketu zostanie zmodernizowana. Dino zacznie swoją działalność prawdopodobnie w marcu. Wyższe kondygnacje pozostaną bez zmian.

Historia "Feniksa"

Handlowa historia Feniksa znajdującego się w Rynku sięga początku XX wieku, kiedy w 1902 r. rozpoczął swoją działalność jako Dom Handlowy braci Barasch. Wcześniej służył mieszkańcom jako kamienica. Kilka lat przed wojną został odebrany właścicielom pochodzenia żydowskiego, aby niedługo później ulec częściowemu zawaleniu w wyniku prowadzonych wojennych walk.

Po odbudowie i odgruzowaniu Feniksa, zapadła decyzja o przekazaniu go od miasta pod dzierżawę dla Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Spółdzielczy Dom Towarowy Feniks we Wrocławiu w 1946 r. uruchomiono ruchome schody, które są uważane za pierwsze zainstalowane w Polsce po II wojnie światowej. Schody ocalały z ówczesnego budynku zarządzanego jeszcze przez braci Barasch.

Budynek kilkukrotnie modernizowano i remontowano, a kolejne piętra zyskiwały nowych handlarzy. Nazwę „Dom Handlowy Feniks” budynek uzyskał w 1965 r. i jest ona używana do dzisiaj. Został wykupiony od miasta w grudniu 1995 roku i do teraz należy do Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Feniks”. Przez wiele lat, także przed wojną, dzisiejszy DH Feniks był uważany za wizytówkę Wrocławia i świątynię komercji z ekskluzywnymi sklepami. Cechą charakterystyczną była kula w kształcie globusa. Co się z nią stało? Jej historię szeroko poruszaliśmy w tym materiale, do przeczytania którego zachęcamy:

Powierzchnia użytkowa Feniksa wynosi ok. 8000 m kw. i oferuje wiele niespotykanych nigdzie indziej marek. To m.in. ubrania, skate shop, stoiska muzyczne oraz numizmatyczne i kolekcjonerskie. Wewnątrz jest też wiele ciekawych usług – wróżka, krawiec, wyrób pieczątek, ślusarz, fotografia czy fryzjer.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska