Ważne
  Proces w sprawie nadużyć przy rozdziale unijnych dotacji....

  Proces w sprawie nadużyć przy rozdziale unijnych dotacji. Dolny Śląsk mógł stracić ponad 200 mln zł

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Proces w sprawie nadużyć przy rozdziale unijnych dotacji. Dolny Śląsk mógł stracić ponad 200 mln zł

  ©Polskapresse

  Trwa proces byłej wicedyrektorki Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oskarżonej o nadużycie stanowiska i pomaganie w uzyskaniu unijnych dotacji swojemu życiowemu partnerowi. M.in. przez te nieprawidłowości Dolny Śląsk mógł stracić ponad 200 mln środków unijnych.
  Proces w sprawie nadużyć przy rozdziale unijnych dotacji. Dolny Śląsk mógł stracić ponad 200 mln zł

  ©Polskapresse

  Na poniedziałkowej rozprawie zeznawał m.in. urzędnik z biura kontroli urzędu marszałkowskiego. To właśnie on ujawnił proceduralne błędy przy przyznawaniu unijnych dotacji przez urząd pracy.

  Urząd zajmował się rozdzielaniem pieniędzy z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Były to pieniądze przeznaczone m.in. na szkolenia dla bezrobotnych. O dotacje ubiegały się firmy i organizacje pozarządowe.

  Jak mówił świadek, kontrola przeprowadzona w 2008 roku ujawniła nieprawidłowości w przyjmowaniu wniosków. Kontrolerzy wykryli, że niektóre wnioski rozpatrzone zostały z pominięciem procedur. Gdyby miały być rozpatrzone w zgodzie z wszystkimi zasadami, niektórzy pieniędzy by nie dostali. Jak się później okazało, większość tych wniosków złożyła firma należąca do życiowego partnera pani dyrektor. Dziś oskarżonej.

  Urzędniczki odpowiedzialne za konkursy - zapytane o powody złamania przyjętych procedur - stwierdziły, że takie było ustne polecenie pani dyrektor. - Czy weryfikował pan te informacje? Jak pan je sprawdzał - dopytywał obrońca oskarżonej.

  Świadek przekonywał, że nie sprawdzał wiarygodności notatek obciążających oskarżoną, bo nie miał takich kompetencji ani takich narzędzi.

  Ustalenia kontroli urzędu marszałkowskiego w urzędzie pracy trafiły do prokuratury. Ta i kilka podobnych spraw spowodowały działania OLAF, czyli specjalnej instytucji Unii zajmującej się nadużyciami finansowymi i korupcją.

  W ubiegłym roku OLAF zarekomendował Komisji Europejskiej ukaranie Dolnego Śląska za nieprawidłowości. Chodziło o zwrot całej unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla naszego regionu w wysokości 47 mln euro (ponad 200 mln zł).

  W swoim raporcie pokontrolnym OLAF wskazał na inne sprawy, w których mogło dojść do konfliktu interesów. Chodzi np. o dotację dla organizacji pozarządowej, w której władzach zasiadała żona byłego wicemarszałka, a dziś europosła Piotra Borysa (PO).

  Chociaż ta sama kontrola urzędu marszałkowskiego, która ujawniła nieprawidłowości związane z byłą wicedyrektor urzędu pracy, w sprawie Borysa nie dopatrzyła się uchybień (ten wniosek o dotację został wycofany).

  OLAF przypomniał też m.in. projekt "Mój szef to ja" prowadzony przez Dolnośląską Izbę Rolniczą. Jej były prezes i działacz PSL Jerzy G. jest nieprawomocnie skazany za korupcję.

  Komisja Europejska okazała się łaskawa. Ostatecznie zwróciliśmy tylko 220 tys. zł. Tyle wyniosły dotacje przyznane nieprawidłowo firmie partnera wicedyrektorki urzędu pracy.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nastepny niezorietowany p*****

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Nie rozumiem w Polsce jednej rzeczy...dlaczego jak już jakiś dziennikarzyna zaczyna pisać swoje wypociny to nie sprawdzi faktów? wniosek żony Borysa z CIVIS EUROPE wycofano???
   sprawdź wiec...rozwiń całość

   Nie rozumiem w Polsce jednej rzeczy...dlaczego jak już jakiś dziennikarzyna zaczyna pisać swoje wypociny to nie sprawdzi faktów? wniosek żony Borysa z CIVIS EUROPE wycofano???
   sprawdź wiec szanowny Panie linka:
   http://www.pokl.dwup.pl/index.php/konkursy-2007-2008/podpisane-umowy-2008/728
   w zakładce 9.1.1 Zestawienie umów zawartych w dniu 21.04.2009

   a potem zacznij pisać prawdę
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   urzednicy

   politycy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   ...juz nawet bezrobotnych skubia. Niedlugo wyskubia wszystkich i do bezdomnych sie dobiora, wezma na sile do kamieniolomow kopac piach,za flaszke. Naladuja sobie kieszenie kasa, a w mediach...rozwiń całość

   ...juz nawet bezrobotnych skubia. Niedlugo wyskubia wszystkich i do bezdomnych sie dobiora, wezma na sile do kamieniolomow kopac piach,za flaszke. Naladuja sobie kieszenie kasa, a w mediach powiedza ze lataja dziure budzetowa... Szkoda tej Polski, tacy ludzie niszcza ten krajzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wsadzic ich wszystkich!

   Tyvch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Nalerzy ja wsadzic zeby gniła za kratami dla przykładu, zeby innych lapy nie swedzialy na widok publicznych pieniedzy! Od publicznych pieniedzy wara skorumpowanym urzedasom!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z tego mieli bezrobotni?

   gaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   Figę z makiem. Tak jest nadal. Z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pasą się firmy szkoleniowe organizując kretyńskie szkolenia, a bezrobotni nadal są bezrobotnymi i mają małe szanse na rynku...rozwiń całość

   Figę z makiem. Tak jest nadal. Z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pasą się firmy szkoleniowe organizując kretyńskie szkolenia, a bezrobotni nadal są bezrobotnymi i mają małe szanse na rynku pracy. Przecież można zdiagnozować jakie umiejętności są pożądane na rynku i pod potrzeby zorganizować odpowiednie szkolenia. Niestety, chcąc się przekwalifikować i zdobyć potrzebne na rynku umiejętności trzeba wyłożyć grube pieniądze z własnej kieszeni, a tych bezrobotni nie mają. Za to oferuje się im szkolenia tyopu " jak sobie radzić w sytuacji bycia bezrobotnym. To są dopiero przekręty na GRUBE pieniądze.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   100% racji

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   1) Takie szkolenia jak perfekcyjna Pani domu (widzialem reklamy w TVP nawet - drogie pewnie). Dla Pan 50+ z jakis zadupiow (za przeproszeniem). Jakby w zyciu zajmowaly sie tam czyms innym niz...rozwiń całość

   1) Takie szkolenia jak perfekcyjna Pani domu (widzialem reklamy w TVP nawet - drogie pewnie). Dla Pan 50+ z jakis zadupiow (za przeproszeniem). Jakby w zyciu zajmowaly sie tam czyms innym niz byciem kura domowa :-) Czyli wozic drewno do lasu...

   2) Wszelkie dotacje z PARP to tez bzdura, widzialem ze spolki IT dostawaly kase na zalozenie portalu aukcyjnego. Ku..fa z allegro nie wygral eBay wiec co to w ogole za dotacja? Wszedlem na te strone (na parp sa linki) a tam z kilka testowych przedmiotow wystawionych. Pewnie minelo 5lat i ta strona juz nie dziala nawet.

   Wiec co do pasacych sie firm na naszych dotacjach (bo skad niby one sa?) to 100% racji.

   Ale bezrobotni raczej malo sami robia, sa bierni i licza tylko na ubezpiecznie i jakis zasileczek jak przysluguje... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błąd w imieniu

   Bill MacMaster (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Panie Redaktorze,

   Bohater artykułu z PSLu to LESZEK G., nie Jerzy G. :-)
   Lesiu nasz kochany, co ma grubą banieczkę z dopłat ARiMR a połasił się na kilka tysiączków PLN :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i brawo

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   czyli jednak sa jacys ogarnieci urzednicy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo