Dolny Śląsk: Nowy most na Nysie Łużyckiej. Otwarto przeprawę...

  Dolny Śląsk: Nowy most na Nysie Łużyckiej. Otwarto przeprawę koło Bogatyni (ZDJĘCIA)

  JEW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk: Nowy most na Nysie Łużyckiej. Otwarto przeprawę koło Bogatyni (ZDJĘCIA)
  1/4
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Targański/Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

  Województwo dolnośląskie ma od dziś nową przeprawę, która połączyła nas z Niemcami. Nowy most na Nysie Łużyckiej pomiędzy Sieniawką koło Bogatyni, a niemieckim Zittau został uroczyście otwarty o godz. 10.
  Przeprawa ma ponad 180 m długości, 18,5 m szerokości, a koszt jej budowy wynosi prawie 25 mln zł. Uroczyste otwarcie mostu odbędzie się w sobotę 1 czerwca o godz. 10:00 w Sieniawce (przy rondzie na drodze wojewódzkiej nr 354). Przeprawę otworzy marszałek Rafał Jurkowlaniec, Grzegorz Schetyna - Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, Stanislaw Tillich - Premier Wolnego Państwa Saksonia oraz Michael Odenwald - Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast.


  Na moście znajdują się trzy pasy ruchu drogowego: dwa w kierunku Polski i jeden w stronę Niemiec oraz chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa o łącznej szerokości 2,5 metra. Całkowity ciężar konstrukcji to niemal 940 ton, głównie wysokogatunkowej stali. Most ma międzynarodowy charakter nie tylko ze względu na swoje położenie. Ciekawostką jest fakt, że beton na budowę przeprawy dostarczany był z Niemiec, a tymczasowy most na Nysie przyjechał do Sieniawki z Czech. Nowy most na Nysie Łużyckiej nie tylko usprawni ruch w rejonie trzech granic, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego i turystycznego okolicy.

  Prace przy budowie mostu rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Obiekt powstał dzięki współpracy Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Krajowego Urzędu Budowy Dróg i Transportu w Bautzen. Zanim powstał most, wybudowano drogi dojazdowe do niego wraz z rondem, wiaduktami i mostami na potoku Biedrzychówka. Całe połączenie transgraniczne Hradek-Zittau kosztowało ponad 75 mln zł. Inwestycja finansowana jest przez Rząd Republiki Czeskiej (2,5 mln EUR) i Rząd Republiki Federalnej Niemiec (ok. 13 mln EUR).

  Historia budowy przeprawy sięga aż do 2000r., kiedy to we Frankfurcie nad Odrą została podpisana umowa między Polską i Niemcami o budowie i utrzymaniu mostów położonych na granicy obu państw. Cztery lata później, w kwietniu 2004r. Polska, Niemcy i Czechy podpisały porozumienie dotyczące budowy połączenia drogowego między Bogatynią, Hradek nad Nisou i Zittau. Właściwa umowa o budowie mostu pomiędzy Województwem Dolnośląski i Wolnym Krajem Związkowym Saksonia została zawarta 19.07.2011r.

  Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Media przespały, bo za daleko od Wrocławia

   zainteresowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   Po zdjęciach widać, że żaden z p*****ów nawet nie pokusił się, żeby tam pojechać. Wszystkie gazety drukują te same. Tekścik też ten sam, przeklejony ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Gdyby to był...rozwiń całość

   Po zdjęciach widać, że żaden z p*****ów nawet nie pokusił się, żeby tam pojechać. Wszystkie gazety drukują te same. Tekścik też ten sam, przeklejony ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Gdyby to był most na kolejnej obwodnicy Wrocławia, to media trąbiłyby od miesiąca, zapraszały na otwarcie, darmowy spacer, zorganizowały hucznie piknik na moście albo pod, dałyby jakieś wejściówki dla najlepszych klikaczy etc.

   Pewnie więc nie dowiemy się, co z resztą drogi do Hradka przez polskie terytorium. Czy jest już gotowa, można nią przejechać z Czech do Niemiec?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PS.

   zainteresowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Zittau to po polsku jest Żytawa, jakbyście nie wiedzieli. Czasem myślcie przy kopiowaniu tekstu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co to za orzeł w kółku?

   na trzecim zdjęciu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

   powinien być w tarczy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2 pasy w kierunku Polski

   Johan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   dla wracających z emigracji:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdjęcie

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   to raczej ten most -> http://binged.it/17HE6Id

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   droga redakcyjo

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   to nie ten most na mapie :-D


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   YES

   Ju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 17

   No i znowu jak zwykle - jest mapa , jest emocja .....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama