Prokuratura oskarża za imprezy na stadionie

  Prokuratura oskarża za imprezy na stadionie

  Marcin Rybak

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdaniem prokuratury miejską spółkę podczas organizacji piłkarskiego turnieju Polish Masters oszukano co najmniej na 1,097 mln zł
  1/3
  przejdź do galerii

  Zdaniem prokuratury miejską spółkę podczas organizacji piłkarskiego turnieju Polish Masters oszukano co najmniej na 1,097 mln zł ©Janusz Wójtowicz

  Prokuratura stawia zarzuty oszustwa byłym szefom spółki Dynamicom. Mieli wyciągnąć z miejskiej spółki 1,1 mln zł na koncert Queen i piłkarski turniej Polish Masters. Śledztwo w sprawie organizacji tych imprez prowadzi Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Przypomnijmy, że magistrat - w związku z tymi samymi imprezami - nie może się doliczyć nie jednego, a 14 milionów.
  Kwota oszustwa to 1 174 709 złotych. Na taką sumę pokrzywdzona jest - zdaniem prokuratury - miejska spółka Wrocław 2012, właściciel stadionu. Taką sumę podejrzani - Tomasz G. i Marcin B. - mieli wyciągnąć w związku z organizacją imprez w lipcu 2012. Chodzi rzecz jasna o koncert zespołu Queen i piłkarski turniej Polish Masters.

  To niezwykle ciekawa informacja, bo wrocławski magistrat - w związku z tymi samymi imprezami - nie może się doliczyć nie jednego, a 14 milionów złotych.
  Bo z takiej właśnie kwoty, utrzymują od lat władze miasta, nie rozliczyła się firma Dynamicom i jej szefowie. Łącznie na organizację imprez firma dostała 21 mln zł z kasy miasta. Ale rozliczenie przyznanej dotacji a oszustwo to dwie różne rzeczy.

  Prokuratura - m.in. na podstawie opinii fachowców - wyliczyła szkodę na ów milion opatrując ją zastrzeżeniem “nie mniej, niż”. Czyli ów milion to kwota oszustwa na jaką śledczy mają “twarde dowody”.

  Jak oszukali? Doprowadzili do zawarcia dwóch umów. Na organizację dwóch imprez: piłkarskiego turnieju Polish Masters i festiwalu Rock in Wrocław. Kluczowym punktem tego festiwalu był koncert Queen.

  Biorąc dotację z miasta - przekonuje prokuratura - szefowie prywatnej firmy nie mieli zamiaru się z niej rzetelnie rozliczyć.
  Skąd to wiadomo? To istotne pytanie. Nie każdy wszak biznes się udaje. A nie każdy nieudany biznes czy nawet nierzetelnie zrealizowany kontrakt to od razu przestępstwo. Podczas sądowego procesu oskarżyciel musi dowieść, że od samego początku Tomasz G. i Marcin B. nie chcieli się rozliczyć i zrobić to rzetelnie. Jakie są dowody tego Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nie ujawnia.

  Kolejny element oszustwa to zawyżone kosztorysy imprez. Tego typu podejrzenia pojawiały się już od dawna. Co najmniej od czasu gdy wyszło na jaw, że imprezy nie zakończyły się zyskiem i - co więcej - są potężne problemy z ich rozliczeniem. Dwa miesiące temu ujawniliśmy podsłuchane przez CBA rozmowy Tomasza G. z jego biznesowym partnerem. Rozmawiali o trzeciej imprezie - zorganizowanej na stadionie w 2012 roku czyli o meczu Brazylii z Japonią. W ich rozmowie pojawia się informacja o “niedociągnięciach" budżetu. “No bo ja nie wiem na czym tam jeszcze zawyżyliśmy koszty" - wspomina jeden z podsłuchanych przez CBA rozmówców. Rozmowy pochodzą z akt sprawy byłego wiceprezydenta Wrocławia. Jest oskarżony m.in. o przyjęcie łapówki od Tomasza G. szefa Dynamicomu.

  Ale w podsłuchach - ze sprawy byłego wiceprezydenta - nie ma mowy o przekrętach przy koncercie i turnieju piłkarskim. Być może są jeszcze jakieś inne, nieujawnione podsłuchy. Z pewnością wersji o zawyżonych kosztach prokuratura będzie bronić opiniami biegłych. Zdaniem prokuratury większość kwoty, na którą oszukano miejską spółkę, pochodzi z organizacji piłkarskiego turnieju Polish Masters. Dokładnie jest to 1,097 mln zł. Na koncert Queen przypada 77 tysięcy złotych.
  Jeleniogórska prokuratura stawia jeszcze jeden zarzut związany z imprezami - zawyżanie ilości sprzedanych biletów. Dynamicom miał obowiązek “raportować” do miasta jak idzie sprzedaż. Szła słabo. Ale - według prokuratury - w raportach dla miasta liczby były bardziej optymistyczne.

  CZYTAJ TU: dwie różne decyzje sądu w sprawie imprez na stadionie

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może do tego też warto wrócić?

   Borys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie Redaktorze Rybak a może przypomni Pan czytelnikom co dzieje się w sprawie Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej w którym to wydano wiele milionów na wątpliwą działalność...rozwiń całość

   Panie Redaktorze Rybak a może przypomni Pan czytelnikom co dzieje się w sprawie Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej w którym to wydano wiele milionów na wątpliwą działalność badawczą( badania społeczne), co potwierdziła komisja marszałka województwa.Sprawą podobno zajęła się prokuratura ale jakoś ucichło wszystko. Może sprawę prowadzi się na przedawnienie bo wielu notabli może być w tym ubabranych.Czyżby kolejny raz potwierdziło się, że prawo obowiązuje tylko maluczkich?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sa przykłady kiedy tylko niezwykła determinacja obywatela

   Kpt. Nemo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zmusiła prokuratora w jeleniej górze po umorzeniu sprawy do ponownego jej rozpatrzenia. powtarzam. prokurator jeleniogórski umarzał permanentnie (nie umOrzYł lecz umArzAł tą jedną i tą samą sprawę)...rozwiń całość

   zmusiła prokuratora w jeleniej górze po umorzeniu sprawy do ponownego jej rozpatrzenia. powtarzam. prokurator jeleniogórski umarzał permanentnie (nie umOrzYł lecz umArzAł tą jedną i tą samą sprawę) ale po ciężkich bojach ją wznowić musiał, a ta skonćzyła się wyrokiem sądu na korzyść obywatela. Chodziło o setki tyś PLN. JG to zaścianek gdzie każdy z każdym gdzieś do jakieś szkoły czy przedszkola chodził albo razem we wroclawiu np prawo studiowali, teraz jeden jest sędzią drugi prokuratorem a trzeci mecenasem.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i oni wszyscy są do siebie na ty

   Kpt. Nemo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dynamicomie!

   Jh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jeśli zajmuje się tobą prokuratura z jeleniej góry to nic ci nie będzie. Tam się wszystko umarza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Rafael Dutkower i Mosze Janitzky zwieją do Izraela?

   WWR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Najwyższa pora bo robi się gorąco! Atmosfera robi się coraz bardziej "duszna". Pętla już się zaciska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AS-BAU

   leon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   A kiedy prokuratura zajmie się udziałowcami AS-BAU (Stanisław CHACZKIEWICZ, Andrzej KŁOS, Józef KWIATKOWSKI) za wyprowadzenie dziesiątek milionów nabywców mieszkań do innych spółek !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No proszę, a gadali o 14 milionach :)

   Nasza Nieskazitelna Najwybitniejsza Wybrana Mikstacka Osoba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Darmowe bilety, miejsca w salonach VIP, sushi, chablis - to działa :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szlak mnie trafia

   w-y (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

   takie straty a Dutkiewicz kupuje samochody elektryczne; jeszcze im mało wydawania publicznych pieniędzy na gadżety dla siebie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szlag mnie trafia - zrobił osiem miliardów długu, a oni go znowu wybrali na prezydenta

   buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Durni tacy, czy co??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to początek

   bić .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

   W najbliższym czasie będzie istny wysyp takich spraw.Koniec parasola ochronnego nad mafijnymi układami zarówno lokalnymi jak i na szczeblu kraju.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Referendum za odwołaniem Dutkiewicza - subito!

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 1

   Inaczej wałki tego typu nigdy się nie skończą. Teraz ulubiona firma magistrackich chce 2,7 mln !!!! za 4 zadaszenia nad zejściami do parkingu przy NFM!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlatego...

   sciagaja... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   z niewinnych ludzi...
   PIETNUJA NAS AKCJAMI W STYLU...SMOG I te sprawy...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama