150 tysięcy wrocławian wzięło udział w Nocy Muzeów (ZDJĘCIA)

  150 tysięcy wrocławian wzięło udział w Nocy Muzeów (ZDJĘCIA)

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  150 tysięcy wrocławian wzięło udział w Nocy Muzeów (ZDJĘCIA)
  1/43
  przejdź do galerii

  ©Janusz Wójtowicz

  1,5 godziny najbardziej wytrwali fani sztuki czekali pod Muzeum Narodowym, żeby zobaczyć za darmo wystawę "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Satander". Kilkuset osobowe kolejki ustawiały się też przed Muzeum Miejskim Wrocławia. 150 tys. wrocławian zobaczyło wystawy, pokazy, wysłuchało wykładów o sztuce i koncertów w ramach sobotniej Nocy Muzeów, która trwała w większości z 40 instytucji od godz. 18 do północy.
  Specjalny autobus M1 kursował w sobotnie popołudnie i wieczór, zatrzymując się w miejscach, które brały udział w Nocy Muzeów. Wbrew nazwie akcji, na którą pomysł narodził się w 1997 roku w Berlinie, akcja obejmowała nie tylko galerie i muzea, także m.in. Synagogę pod Białym Bocianem (można było zwiedzić obiekt i zobaczyć wystawę fotografii o chasydach), Radio Wrocław i Radio RAM (tam słuchacze spotkali się ze swoimi ulubionymi prezenterami i reporterami).

  Ogólnopolską Noc Muzeów, która wczoraj odbyła się też w innych miastach, otworzył o godz. 18 na dziedzińcu Pałacu Królewskiego w Muzeum Miejskim Wrocławia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

  - To nie tylko noc muzeów, ale cała doba kultury. Postaramy się zaprezentować państwu wszystko to, co najcenniejsze w Muzeum Miejskim Wrocławia - powiedział.

  Małgorzata Bruder z Muzeum Miejskiego Wrocławia zachęcała do obejrzenia wystawy z okazji tysiąclecia Wrocławia, oraz przygotowanej specjalnie na Noc Muzeów kolekcji dioram ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. - To taki wstęp do naszych planów otwarcia Muzeum Teatralnego jego imienia - dodała.

  Na dziedzińcu Arsenału Miejskiego, gdzie także mieści się oddział MMW odbyły się pokaz bitwy średniowiecznej i militariów z okresu I i II wojny światowej. Były czołgi, działa i broń, oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach z różnych epok.

  - Jestem fanem militariów, dlatego z wielką przyjemnością przyszedłem obejrzeć to co dzieje się w Arsenale. W ogóle podoba mi się Noc Muzeów. Uczestniczę w niej po raz trzeci. Jedyne co mi trochę przeszkadza to tłok - mówił wrocławianin Łukasz.

  Tłoku nie brakowało też w Muzeum Architektury, gdzie można było po raz ostatni oglądać wystawę słynnych polskich willi. Ponadto można było zobaczyć jak wyglądały w renesansie i barku ogrody. Dodatkowo, każdy, kto przyszedł na muzeum, miał okazję na telebimie zaprojektować wieś Rogóżkę - prawdziwą miejscowość koło Stronia Śląskiego.

  Największe tłumy były jednak w Muzeum Narodowym. Tam już od godz. 16 czekali chętni, aby bezpłatnie zobaczyć wystawę "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander". Obejmuje ona 60 dzieł twórców takich jak Cranach Starszy, El Greco, Rubens Picasso czy Miro. Na co dzień znajdują się one w zbiorach hiszpańskiej Fundacji Santander.

  - Na wejście do muzeum czekałam wraz z rodziną 1,5 godziny w kolejce - mówiła wrocławianka Małgorzata Jaworska. - Nie bywam na co dzień w muzeach, bo jestem zbyt zaganiana. Ale tę wystawę musiałam zobaczyć - dodała.

  Chętnych między poszczególnym muzeami woził specjalny autobus M 1. Skorzystał z niego m.in. Adam Łęcki, tegoroczny maturzysta, wraz z kolegami, którzy z Muzeum Narodowego pojechali do Radia Wrocław. - Jakby Noc Muzeów była przez cały rok, to Wrocław byłby najbardziej kulturalny miastem na świecie - śmiał się nastolatek. - Wybraliśmy się na rajd po muzeach, żeby się odstresować, bo jesteśmy w trakcie zdawania matury.

  Inne najbardziej oblegane miejsca to Muzeum Współczesne Wrocław na pl. Strzegomskim, gdzie za darmo była szansa obejrzenia ekspozycji wrocławskiej grupy Luxus, która jako jedna z pierwszych w Polsce w l.70. i 80. tworzyła w stylu pop art. Galerie BWA zorganizowały natomiast dla zmęczonych oglądaniem wystaw darmowe seans filmowe. W Multikinach w Arkadach i Pasażu Grunwaldzkim w ramach Nocy Muzeów można było zobaczyć premiery kinowe m.in. "Wielkiego Gatsby’ego" Baza Luhrmanna.

  Czytaj także

   Komentarze (34)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zafascynowany muzeofil, tylko dlaczego?

   częsty gość Muzeów i Wystaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   re muzeofil - czy kpisz, czy o drogę pytasz? Żałosny ten Twój komentarz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz koniecznie dziura

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Następna w kolejce - bezpłatne oglądanie dziury przy Welvet Arenie. Nie pchajcie się!Dziura, całkiem ciekawa i na dodatek duuuuża.MPK podstawi dodatkowe tramwaje i plus i minus.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kultura przedewszystkiem, tymbardziej że za darmochę

   gap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Patrzę na to stado imbecyli, "spragnionych"doznań" kulturalnych, i z podziwu wyjść nie mogę, jakie to" kulturne" miasto.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tumany ogłupiały

   wrc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Durna ogłupiała ciemna masa - bo za darmo, to nic że kolejki, że wielogodzinne stanie, ważne że tam byłem , a że g...no widziałem, to już inna sprawa, naprawdę godne podziwu. Jednak Wrocław to...rozwiń całość

   Durna ogłupiała ciemna masa - bo za darmo, to nic że kolejki, że wielogodzinne stanie, ważne że tam byłem , a że g...no widziałem, to już inna sprawa, naprawdę godne podziwu. Jednak Wrocław to DUŻA wiocha, i niestety nikt tego nie zmieni zanim nie zmienimy idioty prezydenta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   muzyczka

   idol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   https://www.youtube.com/watch?v=Th1-JQJ1oXw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Madzia

   Lato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   ...rozwiń całość


   MAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAMAAAAAAAAAAAAGDAzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli w kolejkach spedzasz więcej czasu...

   Ferdek Kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   ...niż na samo zwiedzanie, to chyba to nie ma to sensu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyjechałam zobaczyć Muzeum Farmacji.

   Mo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

   Byliśmy po 20:00. A Muzeum było czynne do 19:30. Noc Muzeów? Zdefiniować najpierw "noc", a potem, jako muzeum, decydować czy biorę udział w tej imprezie czy nie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolekcja Santander

   Sokole Oko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 16

   Jak można tak małe obrazy oddzielić od widza jakimiś sznurami? Pani na zdjęciu 37 przechyla się jak majtek na bocianim gnieździe, aby cokolwiek więcej zobaczyć na obrazie Cranacha.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj marudy, marudy ;)

   Muzeofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   Myślę, że przy takiej ilości zwiedząjących trzeba było zabezpieczyć obrazy. Na NM przychodzą bardzo różni ludzie, a obrazy są niezwykle cenne (nie tylko jeśli chodzi o ich wartość finansową)....rozwiń całość

   Myślę, że przy takiej ilości zwiedząjących trzeba było zabezpieczyć obrazy. Na NM przychodzą bardzo różni ludzie, a obrazy są niezwykle cenne (nie tylko jeśli chodzi o ich wartość finansową). Zawsze można przyjść w dzień i zobaczyć bez takich barierek.
   Widzę, że dużo ludzi tutaj narzeka na NM. Moim zdaniem nasze miasto bardzo dobrze się spisało, muzealnicy wlozyli dużo pracy w organizację (przecież nie tylko same wystawy były do obejrzenia!), a goście mogli do woli korzystać z wszystkiego bezpłatnie. Narzekanie na kolejki i ścisk moim zdaniem jest nie na miejscu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli to wiadomość dla prezydenta,

   to powiem śmiało: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   300 tysięcy, 400 tysięcy a może i nawet całe miasto odwiedziło muzea!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama